ילד סורי משחזר: "התמרחתי בדם והעמדתי פני מת"

ניצול בן 11 מהעיירה חולה, בה נהרגו בליל שבת יותר ממאה, מספר כיצד חמושים רצחו את בני משפחתו: "הם ירו באמא שלי, מהצוואר ומטה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"מרחתי את הפנים בדם של אחי כדי שיחשבו שאני מת", כך מתאר ילד סורי בן 11 כיצד הצליח להינצל מהחמושים שפרצו לביתו בעיירה חולה בליל שבת, ורצחו שישה מבני משפחתו. הטבח, בו נהרגו לפי דיווחים יותר מ-116 בני אדם, עורר מחדש את הזעם הבינלאומי על משטר אסד.

בשיחה עם הגרדיאן אמר הניצול הצעיר כי חמושים נאמני המשטר הגיעו לרחוב בו הוא גר בסביבות השעה 3 לפנות בוקר, שעות בודדות לאחר שמרגמות החלו ליפול על העיירה, הסמוכה לחומס.

"הם הגיעו ברכבים משוריינים וגם טנקים", אמר הילד. "הם ירו חמישה כדורים דרך הדלת. הם אמרו שהם רוצים את ערף ושאווקי, אבי ואחי. ואז הם שאלו גם על הדוד שלי, אבו האדר".

קוברים את גופות הרוגים הטבח בחולה, אתמולצילום: רויטרס

רועד מפחד, עמד הילד בכניסה האחורית לביתו, כשהחמושים ירו למוות בבני משפחתו מול עיניו. "אמא שלי צעקה עליהם: 'מה אתם רוצים מבעלי ומבני'? ואז, איש קירח עם זקן ירה בה במכונת ירייה, מהצוואר ומטה. אחר כך הם הרגו את אחותי, ראשה, באותו רובה. היא היתה בת 5. ואז הם ירו גם באחי נאדר, בראש ובעורף. ראיתי את הנשמה שלו עוזבת את הגוף".

"הם גם ירו עלי, אבל הכדור פספס אותי ולא נפגעתי", סיפר הילד. "רעדתי כל כך וחשבתי שהם יבחינו בי. מרחתי דם על הפנים שלי כדי שיחשבו שאני מת".

אחרי שהיו משוכנעים שעבודתם הסתיימה, עברו החמושים לחלקים אחרים של הבית ובזזו את רכוש המשפחה. "הם גנבו שלוש טלוויזיות ומחשב, ואז הם היו מוכנים ללכת". בדרכם החוצה, הם מצאו את השלושה אותם חיפשו מלכתחילה: "הם ירו למוות באבא שלי ובדוד שלי. ואז הם מצאו ליד הדלת את ערף, אחי הבכור, וירו גם בו למוות גם".

בכל 15 דקות השיחה עימו נותר הילד שלו ואדיש, עד שהופעל עליו לחץ לענות כיצד ידע שהחמושים משתייכים למליציית תומכי המשטר, הידועה בשם "אל-שאביחה".

"הם יצאו מהטנקים והיו להם רובים וסכינים", הוא שיחזר. "חלק מהם לבשו בגדים אזרחיים וחלק מדי צבא... למה אתם שואלים אותי מי הם היו? אני יודע מי הם היו. כולנו יודעים. הם היו צבא המשטר והאנשים שנלחמים למענו. זו האמת".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ