שידורי המהפכה |

באיראן משווקים עמידה איתנה מול לחצי המערב

בטהראן טוענים עם סיום סבב שיחות הגרעין כי הלחץ של המערב פוגע במגעים בין הצדדים. גם ישראל מוזכרת כמי ש"נפלה בפח הפיקחות האיראנית"

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

איראן הזהירה היום (שלישי) את מדינות המערב כי לחץ באמצעות סנקציות במקביל לשיחות הגרעין פוגע באפשרות של השגת הסכם בין הצדדים. לדברי דובר משרד החוץ האיראני, ראמין מהמן-פארסת, "הגישה שמנסה בו זמנית ללחוץ עלינו ולנהל עמנו משא ומתן לעולם לא תעבוד". לדבריו, תפישה זו שמנחה את המערב היא שגויה ופוגמת באפשרות להגיע להסכם.

אמירה שכזו מייצגת את שלל התגובות שהופיעו בתקשורת האיראנית עם תום סבב השיחות בבגדאד שנועדו לשווק את עמידתה האיתנה של איראן מול לחצי המערב. אחת האמירות המעניינות והמפורטות ביותר נכתבה השבוע באתר האיראני "פארס", על ידי מוחמד סאדק אל-חוסייני, שהיה בעבר יועצו של שר התרבות האיראני והיום מנהל את המרכז האיראני לדיאלוג בין התרבויות.

"פעם נוספת נפלה ישראל בפח הפיקחות האיראנית ויצאה מן המערכה בשן ועין" כתב אל-חוסייני. לדבריו, "ישראל הימרה על כך שהשיחות בבגדד יובילו לפיצוץ בין איראן לקבוצת החמש פלוס אחת משום שהעריכה שכל דיאלוג שנעשה תחת לחץ ואיומים יגרום לאיראן לוותר. מנהיגי תל אביב שכחו כנראה שכאשר החלו השיחות עם איראן בשנת 2001 לא היו בידיה אמצעים להעשרת אורניום ולא סרקזות ואפילו לא יכולת בסיסית לייצר דלק גרעיני. היום היא נכנסה לשיחות כשבידיה לא רק יכולת להעשיר אורניום לרמה של 20 אחוזים, היא גם פיתחה סרקזות של הדור הרביעי. היא יכולה אפילו לייצר דלק גרעיני".

עוזרו של מזכ"ל המועצה לביטחון לאומי האיראנית, עלי באקרי, הצהיר כי איראן מחויבת לאמנה למניעת הפצה של נשק גרעיני אבל היא "לא תסבול שום פגיעה בזכותה הלגיטימית לפתח טכנולוגיה גרעינית למטרות שלום. זהו קו אדום מבחינתה של איראן". באקרי, שנמנע מלפרט מה היא רמת העשרת האורניום שתהווה "קו אדום", ציין כי עצם העובדה שאיראן היא זאת שבחרה את מקום המפגש הנוכחי והבא, במוסקווה, "צריך ללמד על כך שכללי המשחק, שלפיהם בידי המערב השליטה על כל הבעיות הבינלאומית, השתנו לגמרי". באקרי, כמו דוברים איראניים אחרים מבהירים כי איראן תסכים רק לתכנית של "צעד תמורת צעד" (כפי שהציעה רוסיה) וכי מול כל ויתור איראני יוצג ויתור מצד המערב. המחלוקת היא בשאלת הערבויות ובשאלת הצעד הראשון שכל צד יידרש ליישם.

ברוח אופטימית יותר התבטא יו"ר הוועדה לענייני ביטחון לאומי בפרלמנט האיראני, עלא אל-דין בורוג'רדי, אשר בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית "איסנא" אמר כי הפסגה בבגדד היתה צעד חיובי קדימה וכי הוא מקווה שהמפגש שצפוי להתקיים במוסקווה בחודש הבא יוליך את הדיאלוג עוד כמה צעדים קדימה, "אף על פי שארה"ב רוצה לבלום את המהלך ולהקפיא את ההתקדמות עד הבחירות לנשיאות בארה"ב".

מנגד, העיתון "כיהאן" השמרני שמקורב לחמנאי כתב במאמר המערכת שלו כי "המו"מ שמנהלות מדינות המערב עם איראן נובע מן המצב הכלכלי הקודר במערב ואין בו כדי לפתור את הבעיות. אם אמנם כך פני הדברים – וכל הסימנים מעידים על כך – על איראן לשקול מחדש את נושא הדיאלוג עם המערב בין אם במוסקווה או בכל מקום אחר. המשך המו"מ ללא ניסוח מודל להתקדמות ומחויבות לדבוק בו, תשחק לידי האויב".

עמדות אלה שונות מן הדברים שנשמעו מפי בכירים איראניים ערב הכינוס באיסטנבול בחודש שעבר ולקראת הכינוס בבגדד. הן מעורפלות יותר, הן נמנעות מלפרט את "גבול ההסכמה", ונראה כי הן נודעו בין היתר להכשיר את דעת הקהל לקראת אפשרות שהשיחות במוסקווה עשויות להיות מעשיות יותר, כאלה שעשויות לאלץ את איראן לוויתורים לקראת מועד היעד, ה-1 ביולי, שבו יכנסו לתוקף הסנקציות על הנפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ