"המקום נראה כמו אזור של הריסות" |

תמונות לוויין חדשות חושפות: הריסת מבנים וטשטוש ראיות בבסיס בפרצ'ין

מכון מחקר אמריקאי מפרסם את התמונות שעל פי סבא"א מעידות על עבודות הסתרה בבסיס שבו ביצעה איראן על פי החשד ניסויים גרעיניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יממה אחרי שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הודיעה כי ברשותה תמונות לוויין חדשות המעידות על עבודות הסתרה נוספות שעורכת איראן בבסיס הצבאי פרצ'ין, מפרסם הלילה מכון מחקר אמריקאי את התצלומים המדוברים. בתמונות נראים שרידי שני מבנים שהושטחו, וסימנים שהותירו כלים כבדים שככל הנראה עסקו במלאכת ההריסה. עוד נראות עדויות לטמינת עפר ואדמה מחוץ ובתוך גבולות האתר.

סבא"א חשפה אתמול כי ברשותה תמונות לוויין, שצולמו בשבוע שעבר בפרצ'ין – אותו אתר שבו בוצעו על פי החשד ניסויים המעידים על פיתוח יכולת גרעינית צבאית. הנתונים החדשים נחשפו בפני דיפלומטים בתדרוך של סבא"א בווינה.

העדויות החדשות צפויות להחריף את חשדות המערב על כך שאיראן "מנקה" את האתר מראיות מפלילות, לפני שתרשה לפקחי סבא"א להיכנס אליו. עם זאת, שליחה של איראן לסבא"א, עלי אשגר סולטניה, ביטל את החשדות ואמר לתקשורת כי "הרעש וההאשמות האלה הם חסרי בסיס".

האתר בפרצ'ין הוא מוקד מרכזי להאשמות של מדינות המערב לפיהן איראן מפתחת ועורכת ניסוים בנשק גרעיני. טהראן מצדה ממשיכה להכחיש את ההאשמות. בשבוע שעבר כתבה סבא"א בדו"ח שנשלח לחברות הסוכנות כי תצלומים אווירייים מלמדים על "פעילות מקיפה" באתר, הנמצא מערבית לטהראן.

בפגישה שהתקיימה אתמול ושנועדה לעדכן דיפלומטים המעורבים בפעילותה של סבא"א, הציג סגן הסוכנות הרמן נקרטס כמה תצלומים אוויריים, בהם אחדים שצולמו בנובמבר ובתחילת החודש הנוכחי.

התצלומים מסוף מאי מצביעים על כך שבאתר הושטחו שניים או שלושה בניינים קטנים, הנמצאים באותו אזור בו עומד המבנה שמטריד את מנוחתה של סבא"א במיוחד. לדברי אחד הדיפלומטים, "המקום נראה כמו אזור של הריסות". נקרטס לא ציין מה הוא סבור שאירע באתר, אך אמר כי הסוכנות צריכה להגיע אליו כדגי להבהיר את הסוגייה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ