יום הדין של מובארק |

מובארק קיבל התקף לב לאחר שבית המשפט גזר עליו מאסר עולם

נשיא מצרים לשעבר נשלח לכלא עד סוף חייו בגין השתתפות בהרג מפגינים, בניו זוכו; עם היוודע גזר הדין פרצה מהומה בביהמ"ש ומחוצה לו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

17:00: התקשורת המצרית דיווחה כי חוסני מובארק סבל מהתקף לב בכניסתו לבית הכלא.

מנהל שירות בתי הסוהר במצרים, מוחמד עליווה, אמר לאתר האינטרנט של העיתון אל אהראם כי הנשיא לשעבר, שנידון למאסר עולם, לקה בהתקף לב מיד עם הגעת מסוקו לבית הכלא טורה. הוא הוסיף כי מובארק זכה לטיפול רפואי בידי הצוות שהתלווה אליו. נשיאה לשעבר של מצרים אושפז בבית החולים שבמקום ומצבו מוגדר יציב. כלי תקשורת אחרים, עם זאת, ובהם הטלוויזיה המצרית וכמה מאתרי העיתונים, דיווחו על הידרדרות חמורה במצבו הבריאותי. אחד העיתונים אף דיווח כי הוא הועבר לטיפול נמרץ.

בשעות אחר הצהריים קיימו רשתות הטלוויזיה שידורים חיים מערים שונות במצרים ובמהלכן השמיעו אזרחים ביקורת על פסק הדין בעיקר סביב הזיכויים של הבנים גמאל ועלא ושל ששת הבכירים שהיו אחראים על מנגנוני הביטחון הפנימיים משרד הפנים. שני הבנים יישארו במעצר עד לבירור תביעה נוספת נגדם.

15:35: תנועת האחים המוסלמים גינתה את זיכוים של ששת הבכירים במשרד בפנים, חלקם קצינים בכירים, מהריגת מפגינים. "הפסיקה מהלה את השאלה: מי הרג את את המפגינים הקדושים אם ראשי המשטרה נמצאו חפים מפשע".

8 מתוך 8 |
מפגינה קוראת לגזר דין למובארק, מחוץ לביהמ"ש בקהיר
1 מתוך 8 |
מתנגדי מובארק חוגגים את הרשעתו
2 מתוך 8 |
מובארק מוצא מאולם המשפט, בשבוע שעבר

15:00: הטלוויזיה הממלכתית במצרים דיווחה כי במהלך הטיסה לכלא ועם ההגעה לתחומו חש מובארק ברע וצוותי רפואה העניקו לו טיפול.

14:30: גורמים ביטחוניים רשמיים במצרים סיפרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי חוסני מובארק סירב לרדת מהמסוק שהטיסו לבית הכלא בו הוא אמור לרצות את מאסר העולם. לדבריהם, מובארק פרץ בבכי וביקש שיחזירו אותו לבית החולים הצבאי בו אושפז עד להקראת גזר הדין הבוקר. לאחר כחצי שעה מובארק התרצה ופונה למרפאה שבתוך כלא טורה.

13:30: אלפי בני אדם החלו להגיע לכיכר תחריר כדי לדרוש את שינוי גזר הדין והטלת דין מוות על מובארק. בשעה זו מדובר על התאספות שקטה יחסית.

13:00: מפגינים הזועמים כי על מובארק לא הוטל עונש מוות מתעמתים עם כוחות הביטחון מחוץ לבניין בית המשפט. המפגינים זרקו אבנים לעבר השוטרים שמצידם החלו במרדף אחרי המתפרעים.

12:30: התובע הכללי המצרי הורה על העברתו של חוסני מובארק מבית החולים הצבאי בו שהה בתקופת משפטו לבית הכלא האזרחי, שבמרפאתו הוא צפוי לרצות את עונשו.

12:20: מתחזקת ההערכה שהתביעה הכללית במצרים ומשפחות ההרוגים יערערו על גזר הדין המקל לתפישתם עם מובארק, בניו ושר הפנים. אחד מעורכי הדין של משפחות הקורבנות הצהיר כי אין בכוונתן להשלים עם עונש המאסר של מובארק, והן ידרשו גזר דין מוות.

12:10: פרשנים באמצעי התקשורת המשדרים כולם ב"גל פתוח" החלו לצאת בקריאות לעם המצרי לחזור לכיכר תחריר ולהפגין נגד גזר הדין - בעיקר במחאה זיכוים של בניו של מובארק וששת הבכירים ממשרד הפנים. פרשן מצרי בכיר ששימש בעבר שופט אמר שתמוה מאוד שבית המשפט רואה בראשי הפירמידה הביטחונית אחראים להרג ומזכה את הממונים עליהם.

11:50: תגובת ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר, חברו של מובארק לגזר הדין: "אני חש צער אישי עמוק על החלטת בית הדין המצרי. מובארק הוא פטריוט מצרי שהנהיג את עמו במשך 30 שנה ודאג לאומה המצרית, למעמדה המדיני וכלכלתה... כל מי שמכיר את מובארק מקרוב, יודע כי המזרח התיכון לאחר שלטונו אינו אותו מזרח תיכון, ולצערי השינוי - הוא לא לטובה".

11:35: לדברי השופטים, הסיבה בגינה לא נגזר על מובארק גזר דין מוות היא כי לא נמצאו ראיות חותכות לכך שהוא נתן הוראה לירות במפגינים. בנוסף, זוכה מובארק מעשיית הון מתוקף משרתו.

11:20: בית המשפט גזר מאסר עולם על חוסני מובארק ועל שר הפנים לשעבר, חביב אל עדלי, בגין השתתפות בהרג מפגינים באירועים שקדמו למהפכה. בניו של הנשיא לשעבר, עלאא וגמאל זוכו בשל התיישנות העבירות בהן הואשמו. גם ששת עוזריו של שר הפנים אל עדלי זוכו מאשמה.

עם הקראת גזר הדין החלה מהומה בבית המשפט. עשרות עורכי דין משני הצדדים צעקו והלמו זה בזה, חלקם קראו נגד מערכת המשפט המצרית. גם מחוץ לבית המשפט פרצה מהומה בין משפחות ההרוגים לכוחות הביטחון בשל רצון הראשונים בגזר דין מוות.

11:00: כוחות הביטחון המצריים מפרידים בין בני המשפחה של קורבנות תחילת המהפכה לתומכי מובארק בתוך אולם בית המשפט. 

10:50: מסוקו של מובארק נחת בבית המשפט בקהיר. הנשיא לשעבר הורד ממנו לכלוב באולם הדיונים כשהוא שוכב על אלונקה ומרכיב משקפי שמש.

שנה וארבעה חודשים לאחר שהודח מתפקידו כנשיא מצרים, התייצב הבוקר חוסני מובארק, יחד עם בניו, עלאא וגמאל, כמו גם שר הפנים לשעבר חביב אל עדלי וששה מעוזריו בבית המשפט בקהיר, לדיון המכריע במשפטם. מחוץ לבית המשפט התאספו מאות מפגינים שאחזו בידיהם תמונות של הרוגי המהפכה וקראו להטלת גזר דין מוות על האיש ששלט במדינה במשך 30 שנים.

כ-20 אלף שוטרים מתוגברים בעשרות שריוניות הוצבו סמוך למבנה בית הספר לשוטרים, בו התקיים המשפט, כדי לשמור על הסדר בשעה שמובארק ובניו יתנו את הדין על מעשי שחיתות, מניפולציות בבורסה ואחריות להרג אזרחים בתחילת המהפכה. או כפי שהגדיר זאת התובע במשפט בלשונו הציורית: "אונס המדינה".

ברחובות קהיר ומצרים כולה שררה דריכות רבה לקראת הקראת גזר הדין, המהווה את הפעם הראשונה בה מנהיג ערבי מודח עומד למשפט. "יום הדין של פרעה", הגדיר העיתון אל-וואטן את האירוע בכותרתו הראשית.

משפט מובארק הגיע לסיומו בתקופה רגישה מאוד במצרים, שבועיים לפני הסיבוב השני בבחירות לנשיאות בו יתמודדו אחמד שאפיק, שכיהן כראש ממשלת מצרים האחרון תחת שלטון מובארק ומועמד האחים המוסלמים מוחמד מורסי. "אני לא רוצה לחשוב על שום אופציה חוץ מעונש מוות. כל עונש חמור פחות מזה לא יעבור בשתיקה, והמהפכה תפרוץ שוב", אמר חנאפי אל סייד שבנו בן ה27 נהרג בימי ההתקוממות הראשונים. דבריו של האב מבטאים חשש שבא לידי ביטוי גם בהיערכות המוגברת ברחובות כי פסיקה שתיתפש כמקלה עם מובארק עשויה להביא לגל אלימות חדש במדינה.

מורסי כבר הבהיר שלשום כי בלי קשר לפסיקה אם הוא יהפוך לנשיא מצרים ידאג לכך שמובארק יישאר מאחורי סורג ובריח עד סוף ימיו. "בלתי אפשרי לשחרר את מובארק", אמר מורסי לרויטרס, "אני מבטיח שהקדושים (הרוגי המהפכה) יקבלו את זכויותיהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ