סוריה גירשה 17 דיפלומטים זרים, בהם שגרירי ארה"ב וטורקיה

המהלך בא בתגובה לגירושם של דיפלומטים סוריים מבירות המערב בשבוע שעבר. גורם באו"ם: סוריה התירה כניסת שיירות אספקה לחומס וערים נוספות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

סוריה הכריזה בצהריים (שלישי) על 17 דיפלומטים זרים, בהם שגרירי ארה"ב, טורקיה ושגרירים אירופיים, כבלתי רצויים. זאת בתגובה לגירושם של 13 שגרירי סוריה מבירות העולם המערבי בעקבות הטבח בחולה בשבוע שעבר. בטבח בחולה נהרגו יותר ממאה בני אדם, מחציתם ילדים. בין המדינות שגירשו נציגים סוריים: ארה"ב, בריטניה, צרפת, קנדה, גרמניה, איטליה, ספרד, אוסטרליה, בולגריה ושווייץ.

משרד החוץ בדמשק הודיע כי חרף המהלך, סוריה פתוחה לחידוש הקשרים עם הדיפלומטים הנציגים המגורשים. יודגש כי מרבית הדיפלומטים המערביים שגורשו, כבר הוחזרו לארצותיהם על רקע המשבר המתמשך בסוריה. "אנו עדיין מאמינים בחשיבותו של דיאלוג המבוסס על עקרונות של שיוויון וכבוד הדדי. אנו תקווה שהמדינות שנקטו צעדים נגד הדיפלומטים שלנו, יקבלו את עקרונותינו באופן שיאפשר את השבת היחסים למסלולם", לשון ההודעה.

במקביל, הודיע גורם בכיר במטה האו"ם לסיוע הומניטרי בז'נבה, כי סוריה הסכימה להתיר את כניסתם של ארגוני סיוע לארבעה מחוזות ברחבי המדינה, אשר נפגעו במהלך הקרבות הנמשכים זה 14 חודשים. הגורם, ג'ון גינג, ציין כי תשע סוכניות סיוע של האו"ם ושבעה ארגונים לא ממשלתיים בינלאומיים יורשו להכניס שיירות אספקה ולהקים מחנות בדרעא, דיר א-זור, אדליב וחומס.

ילד סורי רוכב על אופניו באחד הרחובות ההרוסים בחומס, השבועצילום: רויטרס

"אינו יכול לומר אם מדובר בפריצת דרך, ניאלץ להמתין כמה שבועות. רצונה הטוב של ממשלת סוריה עומד למבחן היום, מחר ובכל יום", אמר גינג בשיחה עם עיתונאים. הוא הדגיש כי הוא מקווה ששיירות האספקה יחלו לפעול בתוך ימים וכי לפחות מיליון מתושבי סוריה זקוקים לסיוע הומניטרי באופן דחוף. דמשק דחתה עד כה את כוונת האו"ם לפתוח במבצע סיוע רחב היקף. תוכנית המזון של האו"ם (WFP) מסייעת כיום לכ-250 אלף תושבים באמצעות מתנדבי הסהר האדום הסורי ובכוונתה להכפיל את פעילותה עד אמצע החודש. בין היתר מספקת תוכנית המזון חבילות אורז, חיטה, פסטה, שמן בישול, סוכר ובשר משומר.

גורם טורקי מסר היום כי לפחות 2,700 פליטים נמלטו מסוריה לתחומי ארצו בחמשת הימים הראשונים של חודש יוני. לדבריו, הפליטים מספרים כי חיילים סוריים מציתים אזורים מיוערים סמוך לגבול כדי להבריח מורדים המסתתרים בהם. על פי הרישומים בטורקיה, כ-27 אלף פליטים סורים שוהים במחנות זמניים, בעיקר במחוז האטיי. מנתוני סוכנות הפליטים של האו"ם לפחות 78 אלף סורים נמלטו לטורקיה, עיראק, לבנון וירדן מאז החלה ההתקוממות העממית במדינה.

תושבי אדליב בוחנים טנקים סורים שנפגעו במתקפות המורדים, השבועצילום: רויטרס

בתוך כך, הודיעה משטרת ירדן על מעצרם של שני אזרחים שעשו דרכם לסוריה כדי להצטרף לכוחות הלוחמים במשטרו של בשאר אל-אסד. זו הפעם הראשונה שירדן מפרסמת באופן רשמי שגורמים קיצוניים ירדניים מנסים לסייע לאופוזיציה הסורית. גורם ביטחון ירדני מסר כי שני העצורים מזוהים עם ארגון סלפי המונה כ-800 פעילים, ורבים מאנשיו סייעו בעבר למיליציות הסוניות הקיצוניות בעיראק. בשבוע שעבר דיווחה סוריה על מעצרם של 26 פעילים המזוהים עם אל-קאעדה בתחומה.

בנאומו בפרלמנט שלשום, תקף נשיא סוריה את מתנגדי שלטונו וטען כי פעולות הטרור במדינה מתפשטות למרות שורת רפורמות שהמשטר יוזם. "מתחילת המשבר מדברים על פתרון פוליטי, אולם כולם מתעלמים מפעולות הטרור ונוכחות של טרוריסטים במדינה", אמר. "הלכנו לרפורמות מרחיקות לכת, כולל בחירות ושינוי דרסטי של החוקה, אולם במקביל הטרור רק הלך וגבר. זה מוכיח שהם לא רוצים דו-שיח, אלא רק לפגוע בסוריה. מתנהלת נגדנו מלחמה אמיתית מבחוץ. מה שדרוש הוא לעמוד לצד המולדת כי אנחנו במלחמה, מלחמה חיצונית שזרועותיה בתוך סוריה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ