דיווח: טבח נוסף בסוריה, לפחות 86 הרוגים במחוז חאמה

ארגוני האופוזיציה בסוריה מדווחים כי נאמני הנשיא בשאר אסד הרגו עשרות, בהם נשים וילדים רבים. כוחות הביטחון חסמו את הגישה לאזור

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

האופוזיציה הסורית מדווחת כי אתמול בערב (רביעי) ארע טבח נוסף בסוריה בו נהרגו לפחות 86 בני אדם, בהם נשים וילדים רבים. דובר של המועצה הארצית הסורית, ארגון האופוזיציה הגדול במדינה, סיפר שלמעלה מ-20 ילדים ו-20 נשים נהרגו בכפרים אל-קעביר ומעאזף.

על פי הדיווח, בשעות הערב החלו כוחותיו של הנשיא בשאר אסד במתקפה עזה על הכפר אל-קעביר, לרבות ירי ארטילרי. יחד עם זאת, לדברי העדים מהמקום, מרבית ההרג בוצע בידי קבוצות של חמושים שהגיעו מכפרים סמוכים הידועים בתמיכתם בנשיא באמצעות ירי מטווח קרוב וכן באמצעות סכינים. על פי חלק מהעדויות, חלק מהגופות נערמו במספר בתים שהועלו אח"כ באש.

על פי ארגוני האופוזיציה בסוריה, בכפר אל-קעביר לבדו נהרגו היום לפחות 78 בני אדם ובהם 35 בני משפחה אחת. בסה"כ נהרגו אתמול בסוריה לפחות 130 מתנגדי משטר.

גופות של אזרחים סורים שנהרגו בחולה, לפני שבועייםצילום: רויטרס

הממשל דחה את ההאשמות כי אנשיו ביצעו את הטבח, וטען כי מימדיו קטנים בהרבה. "הדיווחים בכלי התקשורת שקריים לחלוטין", נמסר בהצהרה של הממשלה בטלוויזיה הסורית. "טרוריסטים ביצעו פשע חמור באזור חאמה, בו מתו תשעה בני אדם. הדיווחים תורמים לשפיכות הדם במדינה".

פעילי זכויות אדם דיווחו כי צבא סוריה לא התיר לפקחי האו"ם להיכנס לאזור שבו בוצע הטבח. דוברת משלחת הפיקוח, סוזן גושה, סירבה להתייחס לכך ישירות, אך אמרה שהפקחים נמצאים באזור ומנסים להיכנס אליו.

לעת עתה אין כל אישור רשמי לדיווחים, אולם גם בעת שארע הטבח בעיירה חולה, לפני פחות משבועיים, המידע דלף החוצה בצורה זהה. במתקפה של הכוחות התומכים באסד בעיירה חולה לפני שבועיים נהרגו 108 בני אדם, בהם 49 ילדים. מועצת הביטחון של האו"ם גגינתה את דמשק בעקבות ההרג ההמוני.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר היום כי אם הדיווח נכון, מדובר בהתקפה ברוטלית ומעוררת בחילה של כוחותיו של אסד. לדבריו, מועצת הביטחון צריכה להתכנס ולדון בפשעי המלחמה של המשטר הסורי.

שרת החוץ האמריקאית, הילארי קלינטון, אמרה אמש כי כל שינוי שלטון בסוריה חייב לכלול את עזיבתו של בשאר אסד. קלינטון אמרה את הדברים במפגש פסגה של שרי חוץ בנושא סוריה שהתקיים באיסטנבול. בפגישה נכחו, בין השאר, שר החוץ של בריטניה וויליאם הייג, שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו וכן שרי חוץ ונציגים בכירים של 15 מדינות נוספות.

"כולנו קיווינו שאסד יעמוד בהתחיבויות שהוצגו במתווה ענאן להפסקת אש", אמר בכיר במשלחת האמריקאית שביקש לשמור על אנונימיות. "היות ולא נעשו צעדים משמעותיים מצד הנשיא הסורי, הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית, ביחד עם העם הסורי, יחלו להציג חלופות לאסד ודרכים בהן ניתן לבצע את חילופי השלטון", אמר הבכיר. צרפת הודיע כי תארח ועידה של "ידידי סוריה" ב-6 ביולי.

גורמים באופוזיציה הסורית מדווחים כי בשעות הלילה התקיימה לחימה עזה בין מתנגדי המשטר לצבא בפרברי הבירה דמשק. על פי הדיווחים, הדי פיצוצים, ורעש מכונות ירייה נשמעו היטב עד מרכז העיר. בחלק משכונות העיר נצפו מסוקים רבים חגים באוויר. ב-15 חודשי הלחימה במדינה, ניסו המורדים להעביר את העימותים גם לדמשק, אולם עד כה כוחותיו של הנשיא הצליחו לשמור על שליטה בעיר.

בתוך כך, הכריזו היום מנהיגי מדינות "מרכז שנחאי"- סין, רוסיה, ומדינות מרכז אסיה - כי המשבר בסוריה צריך להיפתר באמצעות דיאלוג, ולא על ידי התערבות צבאית בינ"ל. הכרזה זו מרמזת כי לא צפוי לחול שינוי מהותי בקרוב ביחס למשבר בסוריה במועצת הביטחון.

קלינטון עם שר החוץ הטורקי, אמשצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ