רויטרס
אי-פי

פקחי האו"ם בסוריה טוענים כי הצבא הסורי פתח באש לעברם אחר הצהריים (חמישי) בניסיון למנוע מהם להגיע לאזור חאמה, שם נטבחו הלילה כמאה בני אדם. לדברי מפקד כוחות האו"ם, הצבא הקים מחסומים, ואינו מאפשר להם להגיע לכפר אל-קעביר.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון דיווח על האירוע החריג בפתיחת הישיבה המיוחדת של מועצת האו"ם. באן גינה את הטבח והגדירו כ"ברבריות שלא תתואר" וקרא לנשיא בשאר אל-אסד לקבל מיד את תוכנית ששת השלבים של שליח האו"ם קופי אנאן.

"הדיווחים על טבח נוסף מזעזעים ומחליאים אותי", אמר באן. "כוחותיו של אסד מקיפים את הכפר בו בוצע הטבח. גופותיהם של אזרחים תמימים הושארו במקום בו נורו. יש דיווחים על כאלה שנשרפו או נשחטו באמצעות סכינים".

גופות ילדים מהטבח במחוז חאמה, הלילה

שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, הגדירה את כוחותיו של אסד "חסרי מצפון" ואמרה כי הנשיא הסורי חייב לעזוב את סוריה מיד ולוותר על סמכויותיו. קלינטון הוסיפה כי ארה"ב מעוניינת לעבוד עם רוסיה, שמתנגדת להתערבות של האו"ם בסוריה, כדי לפתור את המשבר. אולם לדבריה, הפתרון חייב להביא לדמוקרטיה במדינה. שרת החוץ האמריקאית אמרה כי יש לתת הזדמנות אחרונה לתוכנית מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן, להפסקת אש בסוריה.

בהודעת גינוי חריפה שפרסמה ארה"ב נאמר כי "אין שום הצדקה להפרת ההתחייבויות של סוריה לתכנית אנאן. עתיד סוריה ייקבע בידי העם הסורי ועל הקהילה הבינ"ל להתאחד ולתמוך בשאיפותיו הלגיטימיות". ארה"ב קראה לקהילה הבינ"ל להפסיק כל תמיכה במשטר האכזרי והלא לגיטימי בסוריה, ולעבוד יחדיו על מנת להביא להחלפת השלטון.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, התייחס גם הוא לדיווחים על הטבח. קמרון אמר כי אם הדיווח נכון, מדובר בהתקפה ברוטלית ומעוררת בחילה של כוחותיו של אסד. לדבריו, מועצת הביטחון צריכה להתכנס ולדון בפשעי המלחמה של המשטר הסורי.

עם זאת, רוסיה וסין נותרו עיקשות בעמדתן כי אין להתערב בנעשה בסוריה.נציגי מדינות "מרכז שנחאי"- סין, רוסיה, ומדינות מרכז אסיה - מסרו כי המשבר בסוריה צריך להיפתר באמצעות דיאלוג, ולא על ידי התערבות צבאית בינ"ל.

על פי דיווחי האופוזיציה הסורית בטבח אמש נהרגו לפחות 86 מתושבי הכפרים אל-קעביר ומעאזף במחוז חאמה, בהם נשים וילדים רבים. לפי דיווחים אחרים מספר ההרוגים עולה על מאה. דובר המועצה הארצית הסורית, ארגון האופוזיציה הגדול במדינה, סיפר שבין ההרוגים למעלה מ-20 ילדים ו-20 נשים.

בשעות הערב החלו כוחותיו של הנשיא בשאר אסד במתקפה עזה על הכפר אל-קעביר, לרבות ירי ארטילרי. בנוסף, לדברי העדים מהמקום, מרבית ההרג בוצע בידי קבוצות של חמושים שהגיעו מכפרים סמוכים הידועים בתמיכתם בנשיא באמצעות ירי מטווח קרוב וכן באמצעות סכינים. על פי חלק מהעדויות, חלק מהגופות נערמו במספר בתים שהועלו אח"כ באש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ