הפקחים בזירת הטבח בסוריה: "סירחון של גופות שרופות"

לאחר ששלשום נמנעה מהם הגישה לכפר בו נרצחו יותר מ-80, סיירו פקחי האו"ם במקום, אך נמנעו מלקבוע שהצבא אחראי לטבח; 17 הרוגים בדרעא

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

לפחות חמישה בני אדם נהרגו אתמול (שבת) בחילופי אש עזים בין המורדים לכוחות אסד בבירה דמשק. דיווחים במדינה מתארים סבב עיקש של לחימה בין הצדדים, הקשה ביותר מאז החלה האלימות להתפשט במדינה לפני כ-15 חודשים.

פקחי האו"ם המוצבים בסוריה סיירו ביום שישי לראשונה בכפר מזרעת אל-קאביר שבמחוז חאמה, שם נטבחו ברביעי האחרון - לפי טענות האופוזיציה - יותר מ-80 בני אדם, חלקם ילדים. לפי הודעה שפרסם אמש האו"ם, הפקחים אספו עדויות לטבח, וכן ראיות לכך שכוחות הביטחון הסורים היו מעורבים בו. שלשום נמנעה מהפקחים גישה לאזור, וצבא סוריה אף ירה לעברם. 

"בתוך חלק מהבתים ניתן היה לראות דם מרוח על הקירות והרצפה ולהריח סירחון חזק של בשר אדם שרוף", נמסר בהודעת האו"ם. לפי ההודעה, חלק מהמבנים נפגעו מירי מנשק כבד ובקרבת מקום נצפו נגמ"שים.. ככל הידוע, רק צבא סוריה מחזיק בנגמ"שים ונשק כבד - מה שמחזק את טענות האופוזיציה לפיהן הטבח בוצע על ידי כוחות הביטחון או מיליציות התומכות בנשיא בשאר אל אסד.

בית שהופצץ בכפר מזרעת אל-קאביר, אתמולצילום: רויטרס

  למרות זאת, הפקחים נמנעו מלקבוע כי כוחות הביטחון אחראים ישירות לטבח. "הכפר היה ריק מתושביו המקוריים והפקחים לא יכלו לדבר עם אף אחד שהיה עד להתקפה", נמסר. "נסיבות האירוע עדיין לא ברורות. עדיין לא אומתו נתונים כמו השמות, הפרטים ומספר ההרוגים. הפקחים פועלים כדי לוודא את העובדות".

  בנוסף, עיתנואי הבי-בי-סי פול דנאהר, שהצטרף לצוות הפקחים שביקרו בכפר, תיאר את המקום כ"מראה מזעזע. היו שם חתיכות של בשר אדם, יש בפינת הבית גוש גדול של דם קרוש, ועל המפה עוד נותרו חתיכות מוח של אדם. הם לא הותירו אף אחד בחיים".

  כיום מוצבים בסוריה 300 פקחי או"ם, שמטרתם לפקח על תוכנית להפסקת האש של שליח האו"ם למדינה, קופי אנאן. משטר אסד וכוחות המורדים קיבלו את התוכנית, אך המורדים הודיעו לאחרונה כי אינם מחוייבים לה עוד.

  ארגון אופוזיציה סורי דיווח כי כוחות הביטחון הפציצו אמש את העיר דרעא שבדרום המדינה, והרגו כ-17 בני אדם, עשר מהם נשים. בנוסף דווח על קרבות קשים בין המורדים לכוחות הביטחון בבירה דמשק, ואף על פיצוצים שנשמעו במקום. הארגון טען כי הכביש בין דמשק לדרעא נחסם לתנועה בגלל צמיגים בוערים. אתמול נהרגו ברחבי המדינה לפחות 52 בני אדם.

  הטבח באזור חאמה ביום רביעי עורר מחדש תגובות בינלאומיות חריפות נגד משטר אסד. מזכ"ל האו"ם באן קי מון כינה את הטבח "ברבריות שלא תתואר" וקרא לאסד לקבל את תוכנית ששת הנקודות של אנאן. גם ארה"ב ובריטניה גינו את הטבח בחריפות.

  עם זאת, רוסיה וסין נותרו עיקשות בעמדתן כי אין להתערב בנעשה בסוריה.נציגי מדינות "מרכז שנחאי"- סין, רוסיה, ומדינות מרכז אסיה - מסרו כי המשבר בסוריה צריך להיפתר באמצעות דיאלוג, ולא על ידי התערבות צבאית בינ"ל.

  תגיות קשורות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ