בעקבות הטלטלה במצרים: קריאות ל"הפגנת מיליון"

החלטת ביהמ"ש לפזר את הפרלמנט ממשיכה להסעיר את המדינה. מועמד האחים המוסלמים: אם יהיו זיופים בבחירות תהיה מהפכה שנייה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

יממה לפני הבחירות במצרים נשמעות הבוקר (שישי) קריאות להפגנת מיליון נוספת, הפעם נגד החלטת בית המשפט לאשר את מועמדותו של אחמד שאפיק ולפזר את הפרלמנט. במקביל, פורסמו הבוקר בעיתונות המצרית קריאות של גורמים שונים במדינה להחרים את הבחירות לנוכח החלטת בית המשפט.

אמנם האחים המוסלמים אמרו עוד אתמול כי יכבדו את ההחלטה, אך חברי הפרלמנט מטעמם נמנעו עד כה מלהגיב להחלטה. מועמד התנועה, מוחמד מורסי, אמר בנושא כי המהפכה תימשך אפילו אם יהיה חייב לוותר על חייו. הוא הזהיר כי אם יהיו זיופים בבחירות תהיה מהפכה שנייה נגד "הפושעים".

אתמול הורה בית משפט לענייני חוקה במצרים על פיזור הבית התחתון של פרלמנט בטענה כי הבחירות שנערכו אליו היו לא חוקתיות. בנוסף, קבע בית המשפט כי החלטתה של ועדת הבחירות המרכזית להתיר למועמד החילוני, אחמד שאפיק, להתמודד בבחירות, היתה חוקית. לפני הכרעת בית הדין התפרשו מאות שוטרים סביב לבית המשפט מחשש שהחלטתו תביא למהומות. כעת, קיים חשש מפני התחדשות המהומות בכיכר א-תחריר וברחבי קהיר.

ילד עומד מול שוטרים מחוץ לביהמ"ש בקהיר, היוםצילום: אי-אף-פי

ההחלטה לפסול את כל הפרלמנט התקבלה אחרי שבית המשפט המצרי הודיע כי בחירתם של שליש מהמחוקקים המזוהים עם תנועת האחים המוסלמים והתנועות הסלפיות היתה בלתי חוקיתית. על פי הפסיקה, אותם מחוקקים שנבחרו כעצמאיים היו בפועל קשורים למפלגות פוליטיות, ולכן בחירתם נודעת את החוק.

ההחלטה בית המשפט בעניין שאפיק התקבלה לאחר שבתחילה החליט הפרלמנט שבשליטת האחים המוסלמים שלא לאפשר לאישים שכיהנו בעשר השנים האחרונות במשטר מובארק בתפקיד ראשי ממשלה מלהתמודד בבחירות לנשיאות. שאפיק היה ראש הממשלה האחרון בתפקיד במשטר מובארק. ועדת הבחירות המרכזית החליטה לפסול את מועמדותו של שאפיק, אולם אז בית המשפט הפך את החלטת הוועדה והחזיר את שאפיק למרוץ, זאת בשעה שמועמד חילוני אחר מאנשי מובארק, עומאר סולימאן, נפסל לאחר שלא השיג מספר מספיק של חתימות.

מאז הסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות במצרים, הזירה הפוליטית במדינה עברה טלטלה לא פשוטה, עם מתן גזר הדין משפטו של מובארק. מאסר העולם שנגזר על הנשיא לשעבר לא השביע את רצונם של ההמונים, ובעיקר נראה שפגע בסיכוייו של שאפיק. שוב ושוב נשמעו הטענות של האחים המוסלמים כי המשטר הישן עדיין קיים ופועל במסגרת בית המשפט או המועצה הצבאית העליונה. לאחר גזר הדין, כיכר תחריר התמלאה בעשרות אלפי מפגינים, אולם מחאה זו נמשכה כמה ימים בלבד ולאחריה חזרו הצדדים למירוץ לנשיאות ולשגרת ההשמצות ההדדיות: שאפיק האשים את מוסרי כי הוא משרת אג'נדה של "האחים המוסלמים", בעוד מורסי ואנשיו מרעיפים "מחמאות" על שאפיק בגין קשריו עם משטר מובארק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ