סוריה בוערת |

עוד 63 הרוגים מאש כוחות אסד; פקחי האו"ם הפסיקו את עבודתם

לטענת ראש המשלחת, האלימות הגואה בימים האחרונים מסכנת אותה ולא מאפשרת לה לעבוד. בינתיים, האופוזיציה מדווחת על המשך ההרג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משלחת הפקחים של האו"ם לסוריה השעתה היום בצהרים (שבת) את פעילותה, בשל האלימות הגואה במדינה בעשרת הימים האחרונים. כך אמר ראש כוח המשימה בסוריה. "הפקחים לא ייבצעו סיורים ויישארו במקומם עד להודעה חדשה", אמר הגנרל רוברט מוד. ארגוני האופוזיציה דיווחו כי 63 בני אדם נהרגו במדינה היום, מרביתם בפרברי דמשק. במקביל, המועצה הלאומית הסורית הזהירה מפני תכנון טבח נוסף בחומס. לדברי המועצה, העיר חומס מוקפת בכ-30 אלף חיילים ושכירי חרב.

"נוכח הסיכון הגבוה, הפקחים מפסיקים את פעולתם, ואת המגעים עם הצדדים במדינה", אמר הגנרל הנורווגי. לדבריו, ההחלטה אם לחדש את המשימה תיבחן על בסיס יומי. "נשוב לפעילות כשנרגיש שהתנאים מאפשרים לנו לבצע את משימתנו".

כמה שעות לאחר מכן, מסר משרד החוץ האמריקאי כי שינוי פוליטי בסוריה ימנע מלחמת אחים ארוכה והרסנית. "אנו מתייעצים עם שותפינו במדינות אחרות, בעניין הצעדים הבאים שיש לנקוט על מנת להשיג שינוי פוליטי בסוריה", נכתב בהודעה מטעם המשרד, זמן קצר לאחר הודעת משקיפי האו"ם. "ככל שהשינוי יהיה מהיר יותר, כך יגדלו הסיכויים למנוע מלחמת אזרחים ארוכה ועקובה מדם".

משרד החוץ הסורי מסר: "אנו עדיין מכבדים את התוכנית של שלחי האו"ם קופי אנאן, אבל מבינים את החלטת הפקחים לצמצם את הפעילות".

מוקדם יותר היום פנו גורמים באופוזיציה הסורית למשלחת הפקחים של האו"ם בבקשה שידאגו לפנות אזרחים שנפצעו בהפגזות של הצבא בעיר חומס. לדבריהם, בחומס יש יותר  מ-200 פצועים במצב קריטי הזקוקים לטיפול דחוף.

משלחת הפקחים של האו"ם נמצאת בסוריה מאז אפריל, לאחר שניתן להם מנדט של שלושה חודשים לשהות במדינה ולפקח על מתווה הפסקת האש של קופי ענאן, שלא מומש בסופו של דבר.

הדיילי טלגרף דיווח היום כי נציגים של צבא סוריה החופשית, הכוח הצבאי המרכזי של האופוזיציה, נפגשו עם נציגים של הממשל האמריקאי בוושינגטון. הפגישה הגיעה על רקע רצונה של האופוזיציה כי הקהילה הבינ"ל, וארה"ב בראשה, תחמש את הצבא הסורי החופשי בנשק כבד, בין היתר בטילי קרקע אוויר.

נציג האופוזיציה גם נפגש עם בכירים במשרד החוץ האמריקאי בנוכחות שגריר ארה"ב בדמשק, רוברט פורד, והמתאם לענייני המזרח התיכון פרדריק הופ. בנוסף, התקיימו פגישות עם נציגים של המועצה לביטחון לאומי. נציגי האופוזיציה הסורית העבירו לממשל האמריקאי רשימה של נשק כבד לו הם זקוקים דוגמת מקלעים, נשק נגד טנקים ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ