השיחות במוסקווה - עדכונים חיים |

בתום יומיים אינטנסיביים: סבב שיחות הגרעין בין איראן למעצמות נכשל

ביולי ייפגשו באיסטנבול מומחים משני הצדדים על מנת לדון בצורה מפורטת בהצעות הצדדים. אשטון: "עדיין יש פערים משמעותיים בין העמדות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

21:12: בתום סבב שיחות הגרעין ציירה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון תמונה עגומה בעניין תוצאותיהן. במסיבת עיתונאים במוסקווה אמרה אשטון כי הפערים בין הצדדים היו משמעותיים ומהותיים. "הבחירה בידי איראן", אמרה, "אנחנו מצפים ממנה להחליט אם היא מוכנה לאפשר לדיפלומטיה לעבוד". אשטון ציינה כי שש המעצמות נותרו מאוחדות גם בסבב השיחות במוסקווה, והוסיפה כי הן הציגו שוב לאיראן את "החבילה" מסבב השיחות הקודם בבגדאד. לפי ההצעה, איראן תפסיק את העשרת האורניום לרמה של 20%, תסגור את מתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו ותוציא את מאגר האורניום המועשר לרמה גבוהה שבידיה מחוץ למדינה.

עוד ציינה אשטון כי נציגי המעצמות הגיעו לשיחות מוכנים להתקדמות ולצעדים מצידן, אם איראן תסכים להצעה. "כל צד הגיב על הצעות הצד השני", אמרה, "השיחות היו מפורטות, כנות וקשות. הגענו לדיונים על נושאים קריטיים, אולם התברר שעדיין יש פערים משמעותיים בין עמדות שני הצדדים". שרת החוץ של האיחוד האירופי הוסיפה כי ב-3 ביולי ייפגשו באיסטנבול מומחים משני הצדדים כדי לדון בצורה מפורטת יותר בהצעה האיראנית ובהצעת המעצמות. לדבריה, לאחר אותה פגישה יתקיימו מגעים בין סגני ראשי צוותי המו"מ – עלי באגירי והלגה שמידט. בשלב זה לא נקבע סבב שיחות נוסף בדרג פוליטי, כפי שהיה שלושת סבבי השיחות הראשונים. "אני אהיה בקשר עם ג'לילי לגבי האפשרות לקיים פגישה בדרג פוליטי בהמשך", אמרה.

20:50: לאחר יומיים של דיונים אינטנסיביים, הסתיים סבב השיחות מבלי שהושגה כל פריצת דרך. ההישג היחיד של השיחות הוא הימנעות מפיצוץ שיביא להפסקתן. ראש צוות המו"מ האיראני סעיד ג'לילי ושרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון סיכמו לקיים תוך שבועיים מפגש בדרג מומחים שבו יידונו בפירוט רב יותר ההצעות שהציג כל צד בשיחות במוסקווה. לאחר מכן תתקיים פגישה של סגני ראשי צוותי המו"מ ובעוד חודש ייפגשו אשטון וג'לילי פעם נוספת.

17:40: נציגי איראן ושש המעצמות סיימו קרוב לשש שעות של דיונים במלון ״גולדן רינג״ במוסקווה ביום השני של שיחות הגרעין. עד כה לא נראה שהצדדים הצליחו להביא לפריצת דרך ואפילו לא להתקדמות קטנה. ראש צוות המשא ומתן של איראן, סעיד ג׳לילי, נועד כעת בארבע עיניים עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, כדי לנסות ולהשיג התקדמות.

ג'לילי (מימין) עם שר החוץ הרוסי לוורובצילום: אי-אף-פי

13:25: סוכנות הידיעות הגרמנית (ד-פ-א) מדווחת כי איראן דורשת היום את הסרת הסנקציות על הנפט והכרה בזכותה לקיים תוכנית גרעין אזרחית, ולא - תפסיק את המשא ומתן. לפי הדיווח, המשלחת האיראנית אמרה כי אם האולטימטום לא ייענה בתשובה חיובית מצד קתרין אשטון, המובילה את המגעים מצד המעצמות, המשמעות היא "הפסקה של המשא ומתן במסגרתו הנוכחית". אשטון אמרה בעבר כי האמברגו של האיחוד האירופי על הנפט האיראני ייכנס לתוקף ב-1 ביולי אם איראן לא תפסיק להעשיר אורניום לרמה של 20%. למרות האיומים, ד-פ-א מדווחת כי הצדדים דנים עתה בחידוש המשא ומתן בסין בעוד כמה שבועות.

13:15: כתב הגרדיאן ג'וליאן בורגר, שנמצא במוסקבה, צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי בכיר במשלחת האיראנית אמר לו שנציגי רוסיה העלו כמה רעיונות לגישור על הפערים בין איראן למעצמות.

11:36: נפתח היום השני של שיחות הגרעין במוסקוה בין איראן לשש המעצמות. ראש צוות המו"מ הרוסי, סרגיי ריבקוב, עידכן את יתר נציגי המעצמות על פגישתו הבוקר עם המשלחת האיראנית. ריבקוב אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הוא אינו חושש מפיצוץ של השיחות. "אני חושב שתהיה תוצאה סבירה", אמר, "אבל עמדות הצדדים כרגע הן קשות לגישור". 

11:17: על רקע שיחות הגרעין בין איראן לנציגי שש המעצמות במוסקווה, מפרסמת הבוקר סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דיווח שמהימנותו אינה ברורה, על כך שבשבועיים הקרובים יבצעו כוחות של צבא רוסיה, סין, איראן וסוריה תרגיל משותף מול חופי סוריה, שבו ישתתפו 90 אלף חיילים. לפי הדיווח, בתרגיל ישתתפו כוחות יבשה, אוויר וים בנוסף ליחידות טילים והגנה אווירית.

סוכנות הידיעות "פארס" דיווחה עוד כי מצרים נתנה אישור מעבר בתעלת סואץ ל-12 ספינות מלחמה סיניות ואלה יעגנו בנמלי סוריה תוך שבועיים. בערך באותם ימים יגיעו לנמלי סוריה ספינות מלחמה איראניות וכן צוללות ונושאת מטוסים רוסית.

11:09: ראש צוות המו"מ של רוסיה, סרגיי ריבקוב, נפגש הבוקר עם ראש צוות המו"מ האיראני, סעיד ג'לילי, כדי לנסות ולהביא לפריצת דרך. אתמול נועד ג'לילי בעניין שעות ארוכות עם ניקולאי פטרושב, יועצו לביטחון לאומי של הנשיא פוטין.

הבלוגרית לורה רוזן, שנמצאת במוסקווה כדי לסקר את שיחות הגרעין, ציטטה דיפלומט מערבי שהשתתף אתמול בשיחות. "אנחנו לא מספיק קרובים (להסכם, ב"ר)", אמר הדיפלומט. לדבריו, איראן הציגה בשיחות מצגת פאוור פויינט עם שקפים רבים שלא הכילו כל עמדה חדשה או סימן להתגמשות בנוגע להעשרת האורניום לרמה של 20 אחוז.

10:08: נציגי איראן ושש המעצמות יחדשו בשעה 11:00 את שיחות הגרעין במלון "גולדן רינג" במוסקווה. כמה שעות לפני פתיחת היום השני של שיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות בבירה הרוסית פרסמו נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודעה משותפת, בה קראו לאיראן להוכיח לקהילה הבינלאומית כי תכנית הגרעין שלה מיועדת למטרות שלום בלבד.

בהודעה שפורסמה בסיום פגישת אובמה-פוטין בפסגת ה-G20 במקסיקו הדגישו השניים כי על איראן לכבד באופן מלא את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע לתכנית הגרעין שלה. אובמה ופוטין הבהירו כי ארה"ב ורוסיה מכירות בזכותה של איראן לאנרגיה גרעינית למטרות שלום, אולם על איראן לפעול כדי להחזיר את אמונה של הקהילה הבינלאומית בפעולותיה. 

יום שני

22:40: היועץ הרוסי לביטחון לאומי, ניקולאי פטרושב, נועד במוסקווה עם ראש צוות המשא ומתן האיראני, סעיד ג'לילי, ודן עמו במשא ומתן. תוצאות היום השני של השיחות מחר תלוי רבות בהשפעת הלחץ שתפעיל רוסיה על איראן.

בניגוד למסרים השליליים ולאווירת המשבר שניסו לשדר שני הצדדים מוקדם יותר, בתום יום השיחות נשמעו קולות אחרים. סגן ראש הצוות האיראני, עלי באגירי, תיאר את השיחות כרציניות ומועילות. הוא מסר כי ארצו העבירה למעצמות הצעה ובה חמש נקודות להמשך השיחות. דוברה של שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, דיווח על אווירה רגועה ורצינית.

17:56: הנשיא שמעון פרס אמר בראיון לרשת סי-אן-אן כי איראן צריכה להבין שהאופציה הצבאית לעצירת תכנית הגרעין שלה קיימת. "אני מקווה שאיראן מבינה שהאופציה הצבאית רצינית מאוד כי אם לא - היא עלולה לשלם על כך בצורה משמעותית", אמר פרס. "אם האיראנים יבינו שזו אופציה רצינית, אולי לא נצטרך אותה. כדאי להשתמש באופציות הבלתי-צבאיות שיש ברשותנו כדי לשלוח לאיראנים מסר... אף אחד אינו מעוניין במלחמה ואינו שש אלי קרב, אך אם איראן לא תוותר על שאיפותיה הגרעיניות ישנן עוד אופציות רבות על השולחן, כולל האופציה הצבאית".

17:45: הסתיים יום הדיונים הראשון בין איראן לשש המעצמות במוסקבה. הן המשלחת האיראנית והן נציגי המעצמות תיארו את השיחות במהלך היום כ"קשות ומתוחות". עד כה נראה שלא הושגה כל התקדמות וכל צד התבצר בעמדותיו. האיראנים סירבו לדון על הפסקת העשרת האורניום ל-20% והמעצמות סירבו להכיר בזכותה של איראן להעשיר אורניום ולהתחייב להסיר חלק מהסנקציות הכלכליות.

ראש צוות המו"מ האיראני סעיד ג'לילי נפגש כעת עם ניקולאי פטרושב, יועצו לביטחון לאומי של הנשיא פוטין. הרוסים חוששים שכישלון השיחות במוסקבה יפגע במעמדם הבינלאומי ולכן דורשים מהאיראנים להתגמש ביום הדיונים השני. השיחות בין איראן לנציגי שש המעצמות יתחדשו מחר בבוקר.

16:30: דיפלומט מערבי המעורב בשיחות במוסקווה אמר ש"השיחות קשות וסבוכות בשלב הזה". לדברי הדיפלומט, עיקר הקושי הוא להסכים עם איראן על התמקדות בהצעת המערב להגביל את העשרת האורניום שברשותה.

הדיפלומט המערבי אמר שכעת לא מתוכננות שיחות נוספות מעבר לאלה האמורות להתקיים היום ומחר במוסקווה וש"הצלחת השיחות מוטלת מאוד בספק. ייתכן שנחליט בעקבות הסבב הזה שאין כרגע תוחלת להמשכן". לדבריו, ההתעקשות האיראנית נובעת בין השאר מציפיות מוקדמות של טהראן שהמעצמות המערביות חותרות להגיע להסכם בכל מחיר ולכן יהיו מוכנות להתפשר, וכן מחילוקי דעות בתוך ההנהגה האיראנית בין המצדדים בהסכם על הגבלת העשרת האורניום לבין גורמים, בעיקר מתוך משמרות המהפכה, המתעקשים שלא לוותר על ההעשרה.

15:50ערוץ הטלוויזיה האיראני באנגלית PRESS TV דיווח מפי מקור במשלחת האיראנית כי איראן לא תסכים לדון בהפסקת העשרת האורניום לרמה של 20% אם שש המעצמות לא יכירו בזכותה להעשיר אורניום ולא יסירו את הסנקציות הכלכליות שהוטלו עליה. "הזמן הולך ואוזל ואנחנו לא נמתין לנצח לתשובת המערב", אמר המקור, "איראן עשתה צעדים כדי לשכנע את הקהילה הבינלאומית שתוכנית הגרעין שלה מיועדת לצורכי שלום. אם המערב ימשיך בדרישותיו המוגזמות משמעות הדבר היא ניסיון למנוע מאיראן התקדמות מדעית". 

15:00: אחרי הפסקה בת שעה וחצי חידשו נציגי איראן ושש המעצמות את המו"מ במוסקבה. דיפלומטים איראנים אמרו לכתבים במוסקבה כי השיחות היו "לא טובות". מייקל מן, הדובר של שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, הגדיר את השיחות כ"מועילות". 

14:00: המארחים הרוסים מפעילים לחץ על האיראנים להתגמש. ראש צוות המשא ומתן של איראן, סעיד ג'לילי, ייפגש הערב עם ניקולאי פטרושב, היועץ לביטחון לאומי של הנשיא פוטין.

13:40: נציגי איראן ושש המעצמות נועדו הבוקר במשך שעתיים במלון "גולדן רינג" במוסקווה. בסיום ישיבת הבוקר, בשעה 13:00, יצאו הצדדים להפסקה והם צפויים להתכנס שוב בשעות הקרובות. עד כה לא דלפו פרטים מתוכן השיחות. ראש צוות המשא ומתן האיראני סעיד ג'לילי אמר לפני תחילת השיחות הבוקר כי סבב המשא ומתן במוסקווה הינו "מבחן גדול למערב שיצטרף להפגין רצון טוב".

בשעות הערב צפויה להתקיים פגישה מצומצמת בין ג'לילי לבין שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שמנהלת את המשא ומתן מטעם שש המעצמות. פגישה נפרדת תתקיים בין ג'לילי לראש צוות המו"מ של רוסיה סרגיי ריבקוב.

13:00: בעוד צוותי המשא ומתן מנהלים כעת שיחות במוסקווה אמר היום נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, כי איראן תהיה מוכנה לעצור את העשרת האורניום לרמה של 20%  כפי שדורשות המעצמות - אם הן מצדן יסכימו לספק לה דלק גרעיני. אחמדינג'אד כתב באתר האינטרנט הרשמי שלו כי "מההתחלה הצהרנו שאם המדינות האירופיות יספקו לנו דלק גרעיני מועשר לרמה של 20% לא נעשיר בעצמנו לדרגה זו".

11:00: סבב השיחות השלישי בין איראן לנציגי שש המעצמות נפתח הבוקר במלון "גולדן רינג" במוסקווה. המשלחת האיראנית בראשות סעיד ג'לילי נפגשת כעת לישיבה משותפת עם צוותי המשא ומתן של ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה שבראשם עומדת שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון.

סוכנות הידיעות האיראנית "מאהר" דיווחה שג'לילי יציג שוב את ההצעה האיראנית בת חמשת הסעיפים שכבר הוגשה בשיחות בבגדאד וידרוש הכרה בזכותה של איראן להעשיר אורניום בשטחה בהתאם לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני.

יו"ר הפרלמנט האיראני עלי לאריג'אני אמר הבוקר כי הוא מצפה שנציגי המערב ינהגו בהיגיון וינצלו את ההזדמנות לקבל את ההצעה האיראנית.  סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריבקוב שמייצג את ארצו בשיחות אמר הבוקר כי איראן צריכה להראות התקדמות בכל הנוגע להפסקת העשרת האורניום לרמה של 20%. 

06:30: נציגים של שש המעצמות שמנהלות את המשא ומתן עם איראן על עתיד תוכנית הגרעין העבירו בימים האחרונים מסרי הרגעה לירושלים לקראת הסבב השלישי של השיחות שייפתח היום במוסקבה. פקיד ישראלי בכיר ציין כי לפי המסרים אין כוונה להגמיש את ההצעה שהוצגה לאיראן בסבב השיחות בבגדאד, גם במחיר פיצוץ והפסקה של המשא ומתן. השיחות ייפתחו בשעה 11:00 בבוקר ויימשכו עד מחר בערב. מיד לאחר סיום השיחות במוסקבה ביום שלישי בערב צפויים נציגים של כמה מהמעצמות להגיע לישראל כדי לעדכן אותה על תוכן השיחות.

לדברי הפקיד הבכיר, ישראל עודכנה בימים האחרונים כי המעצמות ידרשו מהאיראנים בתקיפות לקבל תשובה על הצעתן, שכוללת הפסקת העשרת האורניום לרמה של 20%, הוצאת מאגר האורניום המועשר לרמה זו מחוץ לאיראן והשעיית הפעילות במתקן התת-קרקעי בפורדו.

בתמורה מציעות המעצמות לתת לאיראן דלק גרעיני לכורי המחקר של איראן, לסייע לה בפיתוח תוכנית גרעין אזרחית ולספק לאיראן חלקי חילוף לצי המטוסים האזרחי שלה.

המעצמות אינן מתכוונות להיענות לדרישה האיראנית לדחות את אמברגו הנפט של האיחוד האירופי שצפוי להיכנס לתוקף ב-1 ביולי ואת הסנקציות האמריקאיות על הבנק המרכזי של איראן שייכנסו לתוקף ב-28 ביוני. שני מועדים אלה מהווים את מנופי הלחץ העיקריים של המעצמות נגד איראן.

"ארה"ב וכמה מהמעצמות האחרות הבהירו לנו שאין כוונה לזוז מההצעה שהוגשה לאיראנים בבגדאד", אמר פקיד ישראלי בכיר. "הם אמרו לנו שאין להם רצון בשיחות עם איראן רק לשם שיחות ושהם אינם מפחדים מפיצוץ של השיחות, כיוון שלפעמים כדי להשיג התקדמות, צריך קודם כל משבר".

יום ראשון 

20:30: סוכנות הידיעות האיראנית "מאהר" דיווחה כי המשלחת האיראנית למו"מ עם המעצמות הגיעה לשיחות במוסקבה פסימית לגבי עתידן. לפי הדיווח, המשלחת האיראנית סבורה שלנציגי המעצמות אין מנדט אמיתי לקבל החלטות, מה שמביא לציפיות נמוכות בכל הנוגע לסיכוי להשיג התקדמות. סגן ראש המשלחת האיראנית, עלי באקרי, נפגש לפנות ערב במוסקבה עם הנציג הסיני לשיחות.

20:00: המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, אמר הערב כי גם אם מתקני הגרעין של איראן יותקפו ע"י גורמים אחרים, איראן תשגר טילים לעבר ישראל כפעולת תגמול.

"איראן בעצמה תירה חלק מהטילים שלה כלפינו, יש לה 400 טילים שמגיעים אלינו", אמר יעלון בכנס במרכז בגין-סאדאת של אוניברסיטת בר-אילן. "חיזבאללה יפתח באש כלפינו עם אלפי הרקטות והטילים שיש ברשותו היום, וגם גורמים מסוימים בעזה ירו לעברנו. לגבי סוריה, זה תלוי בהתפתחויות. לסוג אירוע כזה מדינת ישראל צריכה להיערך. היא עברה בעבר אירועים של ירי טילים ורקטות. צריך להניח שזה יהיה אירוע יותר גדול ויותר משמעותי, ובהתאם לזה היא תצטרך לפעול כדי להגן על עצמה ולהגיב". 

18:15: דיפלומטים מערביים אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי השיחות במוסקבה הן קריטיות, וזאת לדבריהם, מכיוון שבמידה ולא תהיה התקדמות בכל הנוגע לנכונות האיראנית לדון בהפסקת העשרת האורניום לרמה של 20 אחוזים, יהיה סבב שיחות זה, ככל הנראה, האחרון. "לא ברור אם ומתי בכלל יהיה סבב שיחות רביעי", אמרו הדיפלומטים. 

צוותי המו"מ של איראן ושל שש המעצמות החלו להגיע היום (ראשון) למוסקווה לקראת הסבב השלישי של שיחות הגרעין, שייפתח מחר. בהמשך היום צפויה להתקיים פגישה לא רשמית בין שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שמנהלת את המו"מ מטעם המעצמות, לבין ראש צוות המו"מ של איראן, סעיד ג'לילי. השיחות עצמן יחלו מחר ויימשכו עד שלישי בערב.

ג'לילי, שהגיע הבוקר למוסקווה, אמר בראיון לרשת Russia Today כי איראן מצפה ששש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה – יכירו בזכותה של איראן להעשיר אורניום על אדמתה. בשני סבבי השיחות הקודמים השיבו המעצמות בשלילה לדרישה זו.

ראש צוות המו"מ הוסיף שאיראן מודאגת כבר כמה שנים מהאפשרות שישראל תתקוף את מתקני הגרעין שלה. "הדאגה שלנו נובעת מאופיו התוקפני והלא-לגיטימי של המשטר הציוני", אמר ג'לילי. "ההצהרות הללו (לגבי תקיפה באיראן, ב"ר) חושפות את פניהם האמיתיות".

ג'לילי, שמשמש כנציגו האישי של מנהיג איראן האייתוללה עלי חמינאי, אמר בראיון כי תוכנית הגרעין האיראנית מבוססת על מחקר מדעי שהפוטנציאל שלו "לא ניתן להריסה באמצעים פיזיים או על ידי נשק".

בימים שלפני השיחות עלו דיווחים שונים על האסטרטגיה האמריקאית כלפי שיחות הגרעין עם איראן. הבלוגרית לורה רוזן, שנמצאת במוסקווה כדי לסקר את השיחות, כתבה לפני כמה ימים באתר "אל-מוניטור" כי הממשל האמריקאי בוחן לשנות כיוון - במקום לחתור להסכם ביניים על הפסקת ההעשרה לרמה של 20% והתקדמות הדרגתית של צעד אחר צעד, לנסות להגיע להסכם כולל עם האיראנים.

רוזן דיווחה כי אחת הסיבות לכך שבממשל שוקלים אסטרטגיה שונה, היא שישראל סבורה שהסדר הביניים יהפוך להסדר הקבע – הוא יביא להפסקת הסנקציות אך לא להפסקה של כל העשרת האורניום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ