בחירות במצרים |

מוחמד מורסי, מועמד האחים המוסלמים, הכריז על ניצחון

לפי דיווחים לא רשמיים, מועמד האחים המוסלמים זכה ל-51.8% מהקולות, בפער קטן מיריבו שאפיק; המועצה הצבאית הוציאה צו שמעניק לה סמכויות נרחבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

מועמד האחים המוסלמים, מוחמד מורסי, הכריז היום (שני) על ניצחונו ואמר כי הוא יהיה נשיא שיפעל לקידום מצבם של כל האזרחים ולא יעסוק "בחיסול חשבונות". מוקדם יותר, הודיעו האחים כי י מורסי הביס את יריבו אחמד שאפיק, ראש הממשלה האחרון בתקופת מובארק. לטענתם, מספירת 98% מהקלפיות, עולה כי מורסי זכה ב-51.8% מקולות המצביעים, לעומת 48.1% לשאפיק. התוצאות הרשמיות של הסיבוב השני בבחירות לנשיאות מצרים יוכרזו רק ביום חמישי. בתוך כך, המועצה הצבאית העליונה במצרים הוציאה צו המעניק לה סמכויות נרחבות. לפי הצו, לא ניתן לקיים בחירות כלליות חדשות עד שלא תכונן חוקה חדשה.

ועדת הבחירות המרכזית פרסמה אמש כי שיעור ההשתתפות היה נמוך באופן משמעותי מבסיבוב הראשון. סמוך לקלפיות לא נראו אתמול תורים ארוכים, וועדת הבחירות החליטה לדחות בשעתיים את סיום ההצבעה. גם שלשום, ביום הראשון של ההצבעה, ניכר היה שמספר המצביעים אינו גבוה ובמצרים מייחסים זאת מצד אחד לגל החום שפקד את המדינה ומצד שני לתחושת הסלידה של רבים מהאזרחים משני המועמדים.

לנוכח היעדר חוקה שתגדיר את תפקידי הנשיא בעידן שאחרי המהפכה, עדיין לא ברור מה יהיו סמכויותיו של הנשיא הנבחר או יחסיו עם המועצה הצבאית העליונה. על פי דיווח באתר האינטרנט של העיתון א-שורוק, בקרוב צפויה לצאת הודעה של המועצה הצבאית העליונה, שתגדיר את סמכויות הנשיא. על פי א-שורוק, התיקון החוקתי שהמועצה הצבאית תפרסם יקבע כי הנשיא מייצג את המדינה "בפנים ובחו"ל, והוא ימנה את הממשלה ואת העומד בראשה". בדיווח לא נאמר שהנשיא יהיה המפקד העליון של הכוחות המזוינים, על אף שעד כה היתה זו סמכותו של הנשיא. כמו כן נמסר כי התיקון של המועצה יכלול הבהרה שהרשות המחוקקת נתונה בידיה עד לקיומן של בחירות לבית התחתון. לפי א-שורוק, בפועל תהיה המועצה הגוף המחוקק והאחראית על תקציב המדינה.

10 מתוך 10 |
צילום: רויטרס
1 מתוך 10 |
צילום: רויטרס
2 מתוך 10 |
צילום: רויטרס

גורמים המקורבים למועצה הצבאית העליונה הדגישו הערב כי תיקון חדש לחוקה יוכרז על ידי המועצה ב-48 השעות הקרובות. זאת, עוד לפני שיוכרזו התוצאות הרשמיות של הבחירות לנשיאות ביום חמישי.

אתמול טענו "האחים המוסלמים" כי מהקלפיות שכבר נספרו, עולה שמועמדם מוחמד מורסי הוא המנצח. אולם לא ברור על מה הסתמכו אנשי הארגון. בכל אופן נציגי האחים המוסלמים הזהירו כי אם שאפיק ינצח, מדובר בזיוף של תוצאות הבחירות ושלא יעברו על כך בשתיקה.

בתוך כך, אתמול דיווח אתר האינטרנט של א-שורוק שכוחות הביטחון במדינה עצרו באחרונה 22 בני אדם, בהם פלסטינים, סורים וירדנים, שחלקם נכנסו למדינה "בדרך לא חוקית", ככל הנראה במטרה לבצע התקפות טרור כדי לפגוע ביציבות המדינה לאחר הבחירות. על פי הדיווח, תשעה מהם נכנסו למדינה באופן לא חוקי וכוחות הביטחון מנסים לאתר עוד מספר לא ידוע של פלסטינים שנכנסו בצורה דומה, כחלק מההתארגנות הזאת. החשודים נעצרו באזור רפיח, איסמעליה ופורט-סעיד.

גורמי ביטחון מסרו לא-שורוק כי מספר גדול של פעילים מהזרוע הצבאית של החמאס, עז א-דין אל-קסאם, חדרו באחרונה למצרים דרך המנהרות. אחרים נכנסו למדינה בטענה שהם זקוקים לטיפול רפואי או כדי לבקר קרובי משפחה.

על פי הדיווח, בין הפלסטינים שהסתננו למצרים ישנם מבוקשים, שלדברי גורמי הביטחון מהווים סכנה ליציבות המדינה. על פי הדיווח, הפעילים שהוגדרו "כמסוכנים ביותר", התמקמו בלב קהיר במטרה לבצע התקפות טרור שיגרמו לאי-יציבות במדינה מיד לאחר ההכרזה על תוצאות הבחירות.

המקורות שדיברו עם א-שורוק מסרו שמטרת המסתננים היתה לבצע פיגועי טרור, בעיקר נגד תחנות משטרה וצבא הפזורות ברחבי חצי האי סיני ובמקומות אסטרטגיים במדינה. הם תיכננו להשתמש במדי משטרה וכלי נשק משטרתיים שנגנבו בימי המהפכה - לא ברור מי סיפק להם את המדים והנשק.

גם סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה אתמול כי עשרות פלסטינים נעצרו בימים האחרונים ברחבי סיני ומצרים. לטענת כמה מהעצורים, הם מוחזקים בתנאים לא אנושיים. על פי הדיווח, המצרים עצרו את הפלסטינים בעקבות מידע שגורמי טרור חדרו למצרים כדי לבצע פיגועים במקרה של ניצחונו של אחמד שאפיק. אולם שר הפנים המצרי, מוחמד איברהים, הכחיש כי נעצרו פלסטינים שתיכננו לפגוע במטרות מצריות. על פי דיווח אחר בתקשורת הערבית, חשפו כוחות הביטחון המצריים מצבור נשק באזור העיר מטרוח, כ-150 ק"מ מהגבול עם לוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ