מסתמן: מועמד האחים המוסלמים ניצח בבחירות במצרים

לפי דיווחים לא רשמיים, מוחמד מורסי זכה ב-52% מהקולות. המועצה הצבאית פרסמה שורת תיקונים לחוקה שיגבילו מאוד את סמכות הנשיא הבא

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

מועמד האחים המוסלמים, ד"ר מוחמד מורסי, הוא ככל הנראה נשיאה הבא של מצרים. מורסי, בן 61, גבר בסיבוב השני של הבחירות על אחמד שפיק, ראש הממשלה האחרון בימי משטרו של חוסני מובארק. כבר היום (שני) לפנות בוקר הודיעו האחים המוסלמים על ניצחונם בבחירות, בפער של כ-4% מכלל הקולות.

על פי דיווחים לא רשמיים הערב, אכן מסתמן כי כ-52% מהמצביעים בחרו במורסי ורק 48% בשפיק – בפער של קרוב למיליון קולות. על פי ההערכות הראשוניות שיעור ההצבעה היה נמוך בהרבה מזה שנרשם בסיבוב הראשון, זאת לאחר שהתנועות המהפכניות קראו להחרמת הבחירות. במסיבת עיתונאים שכינס בקהיר אמר מורסי כי אינו מבקש נקמה אלא שותפות ואחווה. הוא אמר כי ברצונו "במצרים אזרחית", אולי בניסיון לקנות את ההמון החילוני המודאג.

כבר בשעות הצהריים יצאו המוני התומכים של האחים המוסלמים לרחובות הערים הגדולות כדי לחגוג את ניצחונו של מורסי ואת "ניצחון המהפכה". יחד עם זאת תומכיו של שפיק טענו בתוקף כי הספירה לא הסתיימה וכי רק ביום חמישי ייוודעו תוצאות האמת – במסיבת העיתונאים שאמורה לקיים ועדת הבחירות המרכזית, לאחר שיינתן למועמדים זמן לערעורים.

בינתיים, בהתפתחות לא פחות דרמטית, פרסמה המועצה הצבאית העליונה שורה של תיקונים לחוקה המצרית שלמעשה מגדירים מחדש את סמכויות הנשיא ומחלישים את מעמדו. כך, נקבע כי לנוכח פיזור הפרלמנט, תמלא המועצה את תפקיד הרשות המחוקקת. זאת, בשעה שלא צפויות בחירות חדשות לפרלמנט טרם כינון חוקה חדשה. בין השאר קבעה המועצה כי הנשיא הנבחר לא יוכל להכריז על יציאה למלחמה ללא אישור המועצה, והוא למעשה לא יהיה מפקדה העליון. המועצה תהיה זו שתקבע את תקציב המדינה והנשיא יוכל למנות את ראש הממשלה ואת שריו, אך לאלה תהיה משמעות מוגבלת מאוד. עם זאת המועצה הצבאית שבה וטענה אמש כי בכוונתה להעביר את סמכויות ניהול המדינה לידי הנשיא הנבחר כבר באחד ביולי.

תומכות האחים חוגגות את הניצחוןצילום: אי–פי

בעקבות התיקון לחוקה מטעם המועצה הצבאית, הודיעו שלל הארגונים הליברלים והאסלמיסטים כי בכוונתם להפגין מחר נגד הצעד החריג. הם כינו את הפעולה של המועצה הצבאית "הפיכה צבאית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ