אובמה ופוטין תומכים במעבר סוריה לדמוקרטיה

אחת מנקודות המחלוקת המרכזיות בין רוסיה לארצות הברית באחרונה היתה תמיכת הקרמלין במשטרו של אסד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נפגש אתמול עם עמיתו הרוסי ולדימיר פוטין בשולי ועידת ג'י-20 בלוס קאבוס שבמקסיקו. הפגישה נערכה על רקע המתיחות בין שתי המדינות בנושא סוריה וגישת היד הקשה של פוטין כלפי פעילי האופוזיציה במוסקבה.

בעקבות הפגישה, שהחלה באיחור של חצי שעה, הוציאו השניים הודעה משותפת שהתמקדה בנקודות ההסכמה בין שתי המדינות, והכריזו על הנכונות להמשיך לעבוד לקידום הסוגיות שהן באינטרס של שתי המדינות,"בהתבסס על עקרונות שלטון החוק, הכבוד לזכויות האדם, השוויון והכבוד ההדדי". 

אחת מנקודות המחלוקת המרכזיות בין רוסיה לארצות הברית באחרונה היתה תמיכת הקרמלין במשטרו של בשאר אל-אסד. ההתייחסות לסוריה התחבאה עמוק בתוך ההודעה - אך על פניו היא בישרה שינוי בעמדה הרוסית.

"כדי לעצור את שפיכות הדמים בסוריה", נכתב בהודעה, "אנו קוראים להפסקה מיידית של כל אלימות ומביעים תמיכה מלאה במאמצי השליחה של הליגה הערבית והאו"ם קופי אנאן, כולל התקדמות עם המעבר הפוליטי לקראת מערכת פוליטית דמוקרטית ופלורליסטית, שתיושם על-ידי הסורים עצמם במסגרת ריבונותה, עצמאותה ושלמותה הטריטוריאלית של סוריה. אנו מאוחדים באמונה שהעם הסורי זכאי להזדמנות לקבוע את עתידו בצורה עצמאית ודמוקרטית".

בעוד השיחות עם איראן צפויות להמשך במוסקווה גם היום, שני הנשיאים אמרו כי על איראן "לעמוד בצורה מלאה במחויבויות שלה במסגרת ההחלטות הרלוונטיות של מועצת הביטחון של האו"ם ולשתף פעולה עם סבא"א. המטרה המשותפת שלנו היא הסכם כולל המתבסס על עקרונות של גישת השלבים".

השניים התייחסו גם לנושא השלום במזרח התיכון והדגישו כי הצורך להגיע אליו "מעולם לא היה ברור יותר", והבטיחו לעבוד יחד עם שאר חברות הקוורטט לקידום מאמצי השלום.

פוטין הזמין את אובמה לבקר ברוסיה וציין שמהפרספקטיבה שלו, השניים גילו הרבה מן המשותף בסוגיות שעלו, והבטיח להמשיך ולפתח את היחסים בין המנהיגים גם ברמה האישית. אובמה אמר מצדו כי בשנים האחרונות חלה התקדמות ביחסים בין המדינות, וכי הוא ופוטין סיכמו "להתבסס על ההצלחות האלה ולמצוא דרכים קונסטרוקטיביות להתמודד עם המתיחויות בתחום היחסים הבילטרליים". "יחסי המסחר בין המדינות", אמר, "עדיין לא במקום שבו הם צריכים להיות".

פוטין ואובמה בפגישתם במקסיקו, אתמולצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ