בטהראן טוענים: רוסיה, סין, סוריה ואיראן יערכו תרגיל צבאי משותף מול חופי סוריה

מקורות איראניים סיפרו לסוכנות פאר"ס כי 90 אלף חיילים, בהם כוחות ים, יבשה ואוויר ישתתפו בתרגיל. לדיווח לא התקבל אישור משום מקור אחר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית למחצה פאר"ס טוענת כי צבאות סין, רוסיה סוריה ואיראן יערכו תרגיל צבאי משותף מול חופי סוריה בשבועות הקרובים. מקורות איראניים סיפרו לסוכנות הידיעות כי 90 אלף חיילים, בהם כוחות ים, יבשה, אוויר ויחידות נ"מ וטילים, מארבע המדינות ישתתפו בתרגיל. לדיווח לא התקבל אישור משום מקור אחר.

לפי המקורות, מצרים הסכימה לאפשר ל-12 משחתות סיניות לעבור דרך תעלת סואץ בדרכן לתרגיל, והצי הסיני צפוי לעגון בחופי סוריה בשבועיים הקרובים. צוללות גרעיניות ומשחתות רוסיות ואיראניות מיועדות לפי פאר"ס להגיע לסוריה באותו זמן. סוכנות הידיעות טוענת כי בסך הכל ישתתפו בתרגיל גם 400 כלי טיס ואלף טנקים.

אתמול (שני) מקור בחיל הים הרוסי אמר שרוסיה נערכת לשליחת כוח נחתים לסוריה. הוא הוסיף כי מדובר בהיערכות למקרה שמוסקווה תזדקק להגן על כוח אדם וציוד הנמצאים בבסיס חיל הים הרוסי שבנמל טרטוס.

רוסיה תומכת בעקביות בממשלתו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, ותומכת ומחזקת את טענתו כי טרוריסטים הנתמכים על ידי גופים מחוץ למדינה הם שאחראים להתקוממות בארצו. רוסיה קראה לא פעם למדינות ערב ולמדינות המערב, התומכות בדרך כלל במורדים, לסייג את תמיכתן בהם, על מנת לרסן את האלימות.

צילום טלוויזיה של טנק של צבא סוריה בעיר דרעאצילום: רויטרס

בשבועות האחרונים התגבר הזעם הבינלאומי על סוריה, בעקבות שני אירועי טבח המוני, שבהם מצאו את מותם כמעט 200 אזרחים, מרביתם בני העדה הסונית שאנשיה הובילו את ההתקוממות. לאור הקרבות הקשים וריבוי הרציחות על רקע עדתי, הגדירו רבים, ובהם ראש כוחות השלום של האו"ם, את המתרחש כמלחמת אזרחים.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נפגש אתמול עם עמיתו הרוסי ולדימיר פוטין בשולי ועידת ג'י-20 בלוס קאבוס שבמקסיקו. הפגישה נערכה על רקע המתיחות בין שתי המדינות בנושא סוריה וגישת היד הקשה של פוטין כלפי פעילי האופוזיציה במוסקווה. בעקבות הפגישה הוציאו השניים הודעה משותפת שהתמקדה בנקודות ההסכמה בין שתי המדינות, והכריזו על הנכונות להמשיך לעבוד לקידום הסוגיות שהן באינטרס של שתי המדינות,"בהתבסס על עקרונות שלטון החוק, הכבוד לזכויות האדם, השוויון והכבוד ההדדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ