מבחן הנשיאות של מורסי - להיות נשיא של כולם

על הנשיא החדש להוכיח שהוא מסוגל להתעלות מעל שיקולים מפלגתיים ולטפל בבעיותיה של מצרים. ישראל שחקנית שולית בסיפור

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בחירתו של ד"ר מוחמד מורסי לנשיא מצרים מציבה אותו ואת תנועת האחים המוסלמים בפני האתגר הקשה ביותר מאז היווסדה של התנועה בראשית המאה הקודמת. האחים המוסלמים, שבמשך עשרות שנים נרדפו על ידי השלטונות כמו במדינות ערביות נוספות, ינהלו מעתה את ענייני המדינה הגדולה והחשובה ביותר בעולם הערבי.

מעתה אף אזרח מצרי לא יסתפק בביקורת ופסקי הלכה מהקוראן, אלא יבקש מהם תשובות ופתרונות מיידיים. אבראהים עיסא, אחד הפרשנים הבכירים במצרים, אמר עוד בתחילת המהפכה, כשזיהה את הסממנים של ניצחון צפוי לאיסלאם המדיני, שהאחים המוסלמים יעמדו מעתה במבחן מרכזי והיסטורי. עתה הם יידרשו להראות "אם שנים של רדיפה ועינוי היו למען התנועה ("הג'מאעה" כהגדרתו) או למען המולדת - מצרים".

פרשנים מצרים בכירים שעברו היום (ראשון) מאולפן לאולפן הצהירו מיד לאחר הודעת ועדת הבחירות המרכזית על ניצחונו של מורסי, שהאיש לא ייהנה ממאה ימי חסד - וכבר בימים הקרובים הוא יצטרך לקבל שורה של החלטות שיאותתו לאן מועדות פניו.

נשיא מצרים הנבחר מוחמד מורסיצילום: אי–פי

מורסי יצטרך להתעלות מעתה מעל שיקולים מפלגתיים המזוהים עם תנועתו כדי להוכיח שהוא נשיא של כל אזרחי מצרים, היכול להוביל לשותפות מלאה בניהול עניני המדינה עם כוחות ליבראליים. המשמעות בפועל היא הקמת ממשלת טכנוקרטים חילונית שתהיה מורכבת מאנשי מקצוע ותנהל בפועל את ענייני המדינה, גם אם רוח האיסלאם תרחף כל העת מעל ראשה.

יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית לשעבר, ד"ר מוחמד אל-בראדעי, שפרש עוד בתחילת המרוץ לנשיאות, הוזכר כאחד המועמדים לשמש תפקיד בכיר בממשלה החדשה. אל-בראדעי קרא מיד עם נחיתתו במצרים להקמת מצרים חדשה חופשית ודמוקרטית. מורסי אמור למנות שני סגנים חילוניים שילוו אותו בקבלת ההחלטות ויהוו מעין קבינט נשיאותי.

נושאים רבים עומדים עתה על סדר יומה של מצרים ובראשם: שיקום הכלכלה הקורסת ומלחמה בעוני ובאבטלה, הגברת היציבות בביטחון הפנים ומלחמה בפשיעה הגואה וחדירתם של גורמים עוינים לחצי האי סיני, שיקום מערכת היחסים עם הנוצרים הקופטים, הובלת תהליך ניסוח חוקה חדשה שתסדיר את מעמדו וסמכויותיו של הנשיא (בעיקר מול המועצה הצבאית ומנגנוני הביטחון ששלטה במישרין ובעקיפין במדינה מאז 1952). כל אלה יעמדו בפתחו של הנשיא הנבחר כבר ממחר בבוקר.

"אנחנו נחזור לכיכר תחריר מתי שנצטרך", "מטרות המהפכה עוד לא הושלמו", "הדרך עדיין ארוכה" ולהפיל את הנשיא הבא", הן סיסמאות שכבר נשמעו בכיכר תחריר, שהפכה להיות שעון מתקתק עבור כל בעל תפקיד ציבורי במצרים. מה שבטוח, שהעם במצרים לא יסבול עוד דיקטטור. "מי שלא יעמוד ביעדים ייפול", הבטיח השבוע חלים חניש, הנמנה על קואליציית הצעירים למען המהפכה.

בישראל היו מי שכבר ניבאו ודיברו על תסריטי אימה לאחר הדחת בן הברית חוסני מובארק והניצחון הצפוי של האחים המוסלמים והיו מי שדיברו על איראן חדשה שמתהווה בחצר האחורית של ישראל. אבל בישראל לא צריכים להיות מודאגים ממורסי ומצרים תחת האחים המוסלמים. סוגיות הפנים בוערות למצרים יותר מהסכם השלום, ומי ששואף לקבוע סדר מדיני ואסטרטגי חדש במזרח התיכון חייב להיות חזק מבפנים ולהחזיר לעצמו את תפקיד המוביל בעולם הערבי, שבינתיים עבר לסעודיה וקטאר.

בישראל לא צריכים להיות מודאגים מכך שמצרים הופכת למדינה מפולגת, אלא מכך שהיא הופכת למדינה דמוקרטית וחופשית. במקרה כזה, לא ניתן יהיה לסגור דיל עם מנהיג אחד כל יכול כמו מובארק או אדם מטעמו ולשגר שליחים לקהיר שיבליגו על מבצע צבאי ישראלי בעזה, בגדה המערבית או בלבנון. במדינה דמוקרטית יצטרכו הישראלים להתמודד עם אומה מצרית שקובעת סדר יום לעומד בראשה, וטוב תעשה ישראל כבר עכשיו אם תוכיח שהיא חותרת להסדר אזורי בעיקר עם הפלסטינים ולא רק לבניית גדר בגבול המצרי. ישראל צריכה לזכור שהבחירות המצריות הן בראש ובראשונה עניין פנימי. מבלי להתחשב בזהות המנהיג שנבחר, מצרים דמוקרטית וחופשית טובה קודם כל למצרים ולכלל אזרחי מדינות ערב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ