המהפכה במצרים הושלמה |

מורסי בנאום הניצחון: "נפנה במסר של שלום לכל העולם"

הנשיא הנבחר נשא נאום מפויס ואופטימי. הוא חזר על האמירה שמצרים תשמור על ההסכמים שחתמה עליהם וכי יתמקד בבנית מצרים החדשה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

נשיא מצרים הנבחר, מוחמד מורסי נשא הערב (ראשון) את נאום הניצחון שלו. במהלכו אמר מורסי כי מצרים (תחת הנהגתו) תשמור על כל ההתחייבויות וההסכמים הבינלאומיים שהיא חתומה עליהם . "אני אתכם בבנית מצרים החדשה", אמר כשהוא פונה לעם המצרי. "מצפים לנו קשיים לא פשוטים אך נצליח יחד לעבור את השלב הזה. מצרים תהיה מנהיגה וחזקה וזו יכולתה של מצרים, זה מה שמצופה מאתנו".

מורסי חזר על האמירה שמצרים תשמור על ההסכמים שחתמה עליהם כמה פעמים. "נפנה במסר של שלום לכל העולם, נשמור על זכויות האדם, הנשים המשפחה והילדים. נבנה קשרים עם כל הכוחות הבינלאומיים עם כל מדינות העולם, תוך מתן כבוד הדדי. לא נתיר התערבות בענייננו הפנימיים ונשמור על גבולותנו וריבונותנו. שידע כל העולם כי בחירת בני מצרים היא לקרוא לשלום, לפנות לשלום". יחד, אמר, "נשמח ונחגוג את הדמוקרטיה והבחירות הללו ואת ניצחון רצון האומה".

באיחור של שלושה ימים, ולאחר בדיקת כמיליון תלונות על זיופים, הכריזה ועדת הבחירות המרכזית במצרים על מורסי כנשיאה הראשון של מצרים לאחר מהפכת "25 בינואר". מהכרזתה של ועדת הבחירות עולה כי מורסי זכה ל-13,230,131 מקולות הבוחרים (51.7%) ואילו אחמד שפיק קיבל 12,347,380 מהקולות (48.3%). שיעור ההשתתפות בסיבוב השני של הבחירות לא היה גבוה ועמד על כ-51% בלבד.

מדובר בהישג אדיר לתנועת האחים המוסלמים שניצחונה בבחירות לנשיאות מגיע לאחר הניצחון בבחירות לפרלמנט – שאותו פיזרה המועצה הצבאית העליונה ערב פתיחת הקלפיות להצבעה בסיבוב השני. הישג זה מתעצם לאור העובדה שמורסי החל את קמפיין הבחירות שלו באיחור, רק לאחר שמועמדותו של חיירת אל-שאטר מטעם האחים נפסלה. סקרים שקדמו לסיבוב הראשון אף ניבאו כי יהיו אלה עמרו מוסא ואיש האחים המוסלמים לשעבר עבד אל מונעם אבו אל-פותוח שיעלו לסיבוב השני. בסופו של דבר שניהם לא צלחו את הסיבוב הראשון.

אווירה היסטורית נרשמה בכיכר תחריר, "כיכר המהפכה". עשרות אלפי מצרים, כמעט כולם תומכי האחים המוסלמים, הצטופפו להם בכיכר בשעות שלפני ההודעה על הניצחון של מורסי כדי להריע למועמד של התנועה. במטה הקטן של אחמד שפיק הצטופפו כמה עשרות בלבד. ובכל זאת, על אף הסתירה המשמעותית כל כך בין המחנות, פער הקולות בין השניים היה קטן בהרבה ממה שהצטייר בכלי התקשורת: 882,751 קולות בלבד. בימים שקדמו לפרסום התוצאות, רק מעטים מתומכי שפיק יצאו לרחובות כדי להפגין נוכחות. הפעילות שלהם, רק ברשת הפייסבוק, כמעט לא הורגשה. נדמה שכאן אולי טעו כלי התקשורת המערביים והערביים, שהמעיטו בחשיבות הציבור של שפיק שביקש יציבות ושקט במצרים ובעיקר מדינה חילונית.

כך, אחת ההצלחות הגדולות ביותר של האחים המוסלמים במערכת הבחירות הנוכחית היא בהדבקת תדמית "פלול"- שריד המשטר הישן - לשפיק. יתרה מכך, האחים המוסלמים הצליחו לייצר מאזן אימה חדש בעידן הדמוקרטי כשאמרו כי אם המועמד שלהם לא ייבחר, בכוונתם להבעיר את מצרים. זה היה המסר המרכזי שלהם מאז סיום ההצבעה בסבב השני בבחירות - אם מורסי לא יזכה בבחירות, "ישרפו את המועדון". ניתן לומר שהחלטת בית המשפט לענייני חוקה, ערב ההצבעה בסיבוב השני בבחירות לנשיאות, לפזר את הפרלמנט, יצרה תחושה של קונספירציה, שלפיה המועצה הצבאית העליונה מנסה להשתלט על המהפכה ולבטל את תוצאות ההצבעה בבחירות לפרלמנט. באיחור רב, לאחר שכמעט הסתיימה ההצבעה בבחירות לנשיאות, החליטה המועצה גם על תיקונים בחוקה שלמעשה פוגעים במעמד הנשיא. משמעות התיקונים היא שרבות מסמכויות הנשיא בעבר לא יועברו לידי מורסי אלא יישארו בידי המועצה הצבאית העליונה: תקציב, מדיניות חוץ, יציאה למלחמה ושליטה בכוחות המזוינים.

אולם מורסי יצטרך להוכיח קודם כל כי בכוונתו לקיים את הבטחתו להפוך ל"נשיא של כולם" ולהימנע מהפיכת מצרים למדינה איסלאמיסטית. זאת בשעה ששפיק יתבקש בעיקר לא להפריע במאבק הצפוי בין המועצה הצבאית העליונה לבין האחים המוסלמים. ואכן הנשיא החדש ייאלץ למצוא דרך למנוע פשיטת רגל כלכלית של מצרים, לוודא כי המדינה תמשיך לקבל הלוואות גדולות מארה"ב ומהקהילה הבינלאומית ולשם כך ייאלץ לבלוע את הצפרדע הנקראת "הסכם השלום עם ישראל". מורסי כבר הודיע בעבר כי אין בכוונתו לבטל את ההסכם הזה, אולם נכונים לו מבחנים לא פשוטים בעיקר לנוכח המתרחש ברצועת עזה ובחצי האי סיני. ומעל הכל, מורסי, יחד עם הנהגת האחים המוסלמים, ייאלץ להחליט אם בכוונתו ללכת לעימות מול המועצה הצבאית העליונה או שמא למצוא שביל ביניים, שיאפשר לשני גורמי הכוח הללו לייצב את מצרים ולהעניק לאזרחיה עתיד טוב יותר.

מוחמד מורסי, בן 61, נשיאה לשעבר של מפלגת "החירות והצדק", התמודד מטעם האחים המוסלמים לאחר שהמועמד המועדף, המיליונר חיירט א-שאטר, נפסל מהמרוץ. בסבב הבחירות הראשון במצרים שנערך במאי זכה מורסי ב-24% מקולות הבוחרים - יותר מכל מועמד אחר שהתמודד. מורסי הבטיח שאם ייבחר - יפעל לקידום מצבם של כל האזרחים ולא יעסוק "בחיסול חשבונות". הוא הדגיש כי "הנשיאות תהיה מוסד אזרחי, תם עידן סופרמן".

למרות הביקורת במצרים על רצון האחים המוסלמים להשליט שלטון מוסלמי דתי במצרים וככאלה שהצליחו לגנוב את המהפכה, מורסי טוען שהוא מתכוון לקיים שלטון "דמוקרטי, אזרחי ומודרני". ואולם, עיקר מצעו עוסק בהשבת את האיסלאם לפרלמנט המצרי, לאחר שעל האחים המוסלמים נאסר להתמודד בבחירות לפרלמנט תחת שלטונו של הנשיא המודח חוסני מובארק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ