מורסי: ביחס לישראל, ננקוט במדיניות של שווים מול שווים

תמליל הראיון שהעניק נשיא מצרים הנבחר לסוכנות ידיעות איראנית, מגלה קו מתון יותר מכפי שדווח בתחילה. מדבריו עולה כי מורסי מעוניין להשיב את היחסים עם איראן לנורמליות, אך יפעל רק בתיאום עם הצבא והמוסדות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

דוברו של מוחמד מורסי, הכחיש היום (שני) את הדברים שצוטטו מפי נשיא מצרים הנבחר בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות האיראנית פארס. דבריו של מורסי פורסמו אתמול, שעות ספורות אחרי שוועדת הבחירות המרכזית הכריזה על זכייתו בבחירות לנשיאות ברוב של 51.7%.

בנוסח הראשוני של הראיון שפורסם במערב נאמר כי מורסי מעוניין, לכאורה, להדק את הקשר עם איראן "כדי ליצור איזון אסטרטגי באזור". לעומת זאת, בראיון המלא שפרסמה סוכנות הידיעות האיראנית התברר כי מורסי העביר מסר מעורפל יותר ולא אמר כי בכוונתו ליצור מאזן אסטרטגי חדש באמצעות היחסים עם איראן. לפי הסוכנות האיראנית, הראיון עם מורסי התקיים זמן קצר לפני ההכרזה על זכייתו.

"ההיפתחות כלפי כל מדינות האזור נועדה להשיב את נוכחותה של מצרים דרך פיתוח השילוב הכלכלי בין מדינות ערב ומדינות האיסלאם. זאת לצד התמיכה בעם הפלסטיני במאבקו הצודק להשיג את זכויותיו", הסביר מורסי את עיקרי מדיניות החוץ שלו. בהתייחס לשאלה מה דעתו על היחסים העתידיים בין איראן למצרים, לאור תמיכתה של הראשונה במהפכה, אמר מורסי: "עלינו להשיב את היחסים עם איראן לנורמליות על בסיס האינטרסים המשותפים של שתי המדינות, פיתוח תחומי התיאום המדיני ושיתוף הפעולה הכלכלי, משום שאלה יגשימו את המאזן האסטרטגי באזור. מדיניות זאת היא חלק ממצעי ומצע מפלגתי".

"מה תהיה מדיניותכם כלפי האויב הציוני?", נשאל הנשיא המצרי הנבחר וענה: "כלפי ישראל (מורסי איננו נוקט את הביטוי "האויב הציוני" - צ"ב) תהיה מדיניות של שווים מול שווים, משום שאיננו פחותים מהם בשום תחום. אנו נדון עם כולם על השבת זכויות הפלסטינים לבעליהם משום שזהו עניין חשוב ביותר. נעיין בהסכמי קמפ דייוויד, אבל נעשה זאת דרך מוסדות המדינה והממשלה, כי אינני מקבל החלטות לבדי".

תומכיו של מוחמד מורסי ממשיכים בחגיגות בכיכר תחריר, היוםצילום: רויטרס

מורסי נשאל: "בהתאם לסעיפים בחוקה שהכתיבה המועצה הצבאית העליונה, אתה לא תוכל להכריז על מלחמה במקרה של התקפה אווירית על מצרים או לאורך גבולותיה. בנוסף לכך, המועצה הצבאית נתנה ערבויות לישות הציונית בעניין הזה. מה תעשה במקרה של התקפות כאלה?".

"הדיבורים על התקפות בעת הזאת היא עניין רחוק מן המציאות", ענה מורסי. "היו ניסיונות בתקשורת להעצים את החשש הזה כדי להפחיד את הציבור מפני נצחוני במרוץ לנשיאות. מכל מקום, הכרזת מלחמה איננה עניין אישי. כאשר יהיה לנו פרלמנט (שפוזר בהוראת הבית המשפט החוקתי - צ"ב) הוא זה שיצטרך לתת את הסכמתו למלחמה. אין בכך שום בעיה משום שהמועצה הצבאית יודעת, באופן הטוב ביותר, מה מצב הצבא. אין פירושו של דבר שאני תומך בתנאים שהוסיפה המועצה לחוקה. מכל מקום, אני אינני מקבל החלטות לבדי ואין לי שום מחלוקת עם הצבא. אינני רוצה לדבר על הערבויות שהצבא נתן לישראל, משום שאיננו מפקפקים בפטריוטיות של הצבא. אינני חושב שהצבא יפקיר את המדינה למרות טעויותיו".

מורסי נשאל גם אם החליט לבקר בסעודיה כמדינה הראשונה, והשיב כי עדיין לא התקבלה החלטה בשאלת הביקור בריאד. מן הראיון, ומכך שמורסי טרח להכחיש את הנוסח הקודם של הראיון, עולה כי הוא מבין היטב את הרגישות הרבה ואת העצבנות הן בארה"ב והן בסעודיה, לנוכח האפשרות שמצרים תגבש ברית אסטרטגית חדשה עם איראן. נוסח דיבורו כבר הפך ממלכתי הרבה יותר מזה שאפיין את נאומיו במסע הבחירות לפרלמנט ומאוחר יותר לנשיאות. בשאלת יחסה של מצרים להסכמי קמפ דייוויד נוקט מורסי קו זהיר יותר מעמרו מוסא, או ממועמדים חילונים אחרים שהשמיעו התבטאויות נחרצות בדבר הצורך לשנות את ההסכמים.

מתעוררים לבוקר חדש: תושב קהיר מעיין בכותרות ההיסטוריותצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ