עוד לא דמוקרטיה

הצבא המצרי קבע שהגנרל טנטאווי יכהן כשר ההגנה

ההחלטה היא בניגוד לעמדת האחים המוסלמים, שמועמדם מוחמד מורסי זכה בבחירות בתחילת השבוע, וטוענים לפגיעה בסמכויותיהם

אבי יששכרוף
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אבי יששכרוף

המועצה הצבאית העליונה במצרים, קבעה אמש (רביעי) כי בניגוד לעמדת האחים המוסלמים, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי יכהן כשר ההגנה בממשלה הבאה. מההחלטה עולה שטנטאווי, שכיהן כראש המועצה הצבאית העליונה וכמחליף הזמני של חוסני מובארק אחרי הדחתו, יהיה גם המפקד העליון של הכוחות המזויינים.

ההודעה של המועצה הצבאית העליונה הגיעה בעקבות המתיחות האחרונה עם האחים המוסלמים סביב סמכויות הנשיא ודרישת תנועת האחים, שמועמדה מוחמד מורסי נבחר השבוע לנשיא המדינה, לבטל את התיקון בחוקה שלוקח את סמכויות הנשיא ומעבירן לידי המועצה הצבאית.

המועצה הסבירה אמש בהודעתה כי אין בכוונתה לחזור בה מהתיקון לחוקה, בעוד הגנרל מוחמד אל-עסאר חבר המועצה הצבאית, הודיע בראיון טלוויזיוני כי הגנרל טנטאווי יכהן כשר ההגנה. עסאר ציין, כי ב-30 ביוני כל סמכויות השלטון יועברו לידי הנשיא, אך עדיין לא ברור אילו סמכויות נוספות הצבא יעדיף שלא להעביר.

בינתיים תמשיך המועצה להמשיך בסמכויות החקיקה, כל עוד לא יתקיימו בחירות חדשות לבית התחתון של הפרלמנט להן עדיין לא נקבע תאריך.

אזרח בקהיר מחזיק בתמונתו של טנטאווי. ההמון מתנגד למעורבות הצבא בניהול המדינהצילום: רויטרס

לפני כשבועיים פרסמה המועצה הצבאית צו המגדיר סמכויות מוגבלות לנשיא החדש, כאשר חלק מסמכויות החקיקה שהיו בידי הפרלמנט הועברו לידי הוועדה העליונה של כוחות הצבא. מהצו עולה כי הצבא, השולט בחלקים נרחבים מכלכלת מצרים, אינו מתכוון להעביר כוח ליריביו הוותיקים, האחים המוסלמים. "הועדה העליונה תמשיך לשאת בסמכויות החקיקה, עד לבחירה בפרלמנט חדש", נאמר בצו. בתחילת החודש פיזר הצבא את הפרלמנט בו נהנו האחים המוסלמים מרוב.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ