לוגו אי-פי
אי-פי

המתיחות בין טורקיה לסוריה נמשכת גם היום (חמישי): הצבא הטורקי הציב עמדות נ"מ וכלי נשק כבדים נוספים לאורך הגבול בין המדינות. על פי דיווח בטלוויזיה הטורקית הרשמית, המהלך מגיע בהמשך להידרדרות ביחסים בין המדינות בעקבות הפלת מטוס הפנטום בסוף השבוע שעבר.

על פי הדיווח, שיירה קטנה של משאיות צבאיות ועליה נשק נגד מטוסים נכנסה למוצב צבאי על הגבול סמוך ליישוב גובצ'י, שממוקם מול מוצב סורי מהצד השני של הגדר. נשקי נ"מ נוספים נפרסו במוצבים נוספים לאורך הגבול. עוד נראו משאיות שנשאו משגרים ונשקי נ"ט מסוגים שונים.

על פי הדיווח בערוץ הטורקי TRT, פריסת הכוחות מגיעה זמן קצר לפני פגישה מיוחדת של הנשיא הטורקי עבדוללה גול עם נציגי המועצה לביטחון לאומי בטורקיה. בפגישה ישתתפו חברי הקבינט הטורקי עם בכירי הצבא והנושא המרכזי שיעמוד בה יהיה המתיחות עם סוריה.

ראש הממשלה הטורקי רג'פ טייפ ארדואן הזהיר ביום שלישי כי כל כוח צבאי סורי שנע לכיוון הגבול ייחשב כאיום ישיר על ארצו. לבקשת טורקיה, נאט"ו קיימה השבוע דיון דחוף בעקבות האירוע. בנאט"ו הביעו הזדהות עם אנקרה וגינו את ההתקפה הסורית על המטוס, אך לא הזכירו כל תגובה אפשרית כלפי משטרו של הנשיא בשאר אל-אסד.

אתמול סיפק שר ההסברה הסורי את עמדתה הרשמית של המדינה בפרשה וטען כי הצבא הפיל את המטוס הטורקי משום שחשב שמדובר במטוס ישראלי. לדברי עומרן אל-זועבי, סוריה "לא רצתה ליצור משבר בינה לבין טורקיה. אל-זועבי אמר בראיון שרוב מטוסי הקרב הישראלים הם מתוצרת אמריקאית, ולכן כוחות הביטחון בסוריה כשלו בזיהוי המטוס שהפילו.

ביום שישי הפיל הצבא הסורי מטוס קרב טורקי מסוג פנטום שחדר לשטחו משום שלא הזדהה, לטענתם. לאחר האירוע התקבלו דיווחים סותרים לגבי השאלה האם סוריה התנצלה בפני הטורקים. סוכנות הידיעות הרשמית של טורקיה אנאדול ורשת אל-מנאר שבבעלות החיזבאללה דיווחו מפי ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן כי הסורים התנצלו מייד על התקרית. מנגד, בסוכנויות ידיעות מערביות נמסר בשעות הערב כי ארדואן קיים מסיבת עיתונאים, בה אמר כי לא ידוע לו על התנצלות שכזו.

שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו האשים את סוריה באופן ישיר בהפלת המטוס ללא כל התראה. "הם יכלו לדעת זאת מהפרופיל של המטוס, הוא מסומן וקל לזהות איזה מטוס זה", אמר שר החוץ הטורקי, שדיבר בשידור ישיר בטלוויזיה הממלכתית. "בכל מקרה, יש לנו הוכחות של תשדורות רדיו שמעידות על כך שהם ידעו שמדובר במטוס שלנו. סוריה לא הזהירה את הטייס ולא הזהירה אותנו לפני שפתחה באש". לדבריו, הטייס הוזהר בידי הבקרה האווירית הטורקית על כך שחצה את הגבול 15 דקות לפני שהופל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ