צבי בראל

קידומם של טנקים אל גבול טורקיה-סוריה, הצבת מאות חיילים טורקים בעמדות שבמשך שנים לא היו מאוישות, והוראות פתיחה באש חדשות, הם חלק מהפגנת הכוח הטורקית כלפי סוריה בעקבות הפלת המטוס הטורקי בשבוע שעבר. אך טורקיה ככל הנראה איננה מתכוונת עדיין לפתוח במלחמה נגד סוריה, לא לפלוש לשטחה וגם לא לירות ירייה אחת שעלולה לגרום למלחמה אזורית. 

טורקיה, החברה בנאט"ו, הצליחה אמנם לשכנע את הארגון לעסוק בהפלת המטוס, אבל אחרי דין ודברים נוקבים, יצא מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פו ראסמוסן, בהודעת גינוי תקיפה אבל נטולת תוכן מעשי. "אם שוב יקרה דבר דומה אנחנו נדון בדרך התגובה" הצהיר ראסמוסן, כאשר לפני כשבועיים הוא טרח להדגיש שוב את עמדתה הקבועה של נאט"ו לפיה היא לא תתקוף בסוריה.

רוסיה מצידה, שחושדת בכך שטורקיה עלולה לפעול באופן עצמאי נגד סוריה, מיהרה להביע צער על הפלת המטוס, כשאת הודעת הצער ליוותה שיחת טלפון מפוטין לארדואן שבה ביקש ממנו לשמור על "קור רוח ואיפוק". "הפלת המטוס הייתה לא מכוונת ולא נועדה לחולל פרובוקציה" הבהירו הרוסים.

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן צילום: אי-פי

רוסיה, שמתנגדת לכל צעד מלחמתי בסוריה ועדיין תומכת במשטרו של אסד, החליטה כנראה להעלות עוד "תרומה" למעמדה בקהילה הבינלאומית שרואה בה שותפה לטבח, והודיעה כי תעצור את ביצוע עסקת המכר של טילי אס-300.

ההצהרות הפומביות של רוסיה אינן משכנעות את טורקיה. העמדה הטורקית היא שסוריה זיהתה את המטוס ושבכוונת מכוון היא הפילה אותו. יתר על כן, המטוס היה בטיסת אימון ולא במשימת תקיפה או ביון, והוא הופל במרחק של 13 מייל ימיים מן החוף הסורי. גרסה זו איננה תואמת לגמרי את ההצהרות הטורקיות למחרת הפלת מטוס ה-אף 4 לפיהן "יתכן שהמטוס חדר לשטח הריבוני של סוריה" כדברי הנשיא עבדוללה גול, או הפקפוק הראשוני בכך שסוריה בכלל הפילה את המטוס. טורקיה פנתה אתמול לכל מדינות האזור בבקשה להעביר לידיה כל מידע שיכול לסייע בהבהרת פרטי האירוע.

בה בעת הבהירה טורקיה כי מעתה ואילך היא תפתח ב"אש חופשית" לעבר כל מה שייראה כאיום על שטחה וכוחותיה מכיוון סוריה. בכך מגדירה טורקיה את סוריה כמדינת אויב, צעד יוצא דופן גם במערכת היחסים המדורדרת ששוררת בין שתי המדינות מאז הקיץ שעבר. "אלה שמאתגרים את גדולתה של טורקיה ייתקלו בתגובה החריפה ביותר" הצהיר ארדואן בכנס של מפלגתו, אבל התגובה הזאת, אם תגיע, תצטרך תחילה להמתין עד הכינוס הבינלאומי שיתקיים בשבת בז'נווה.

בכינוס זה ישתתפו רוסיה, ארה"ב, צרפת בריטניה, וכמה ממדינות ערב כדי שוב לדון בתגובה הבינלאומית הראויה כלפי משטרו של אסד. דוברת משרד החוץ האמריקאי ויקטוריה נולנד נשאלה האם רוסיה תסכים הפעם לתמוך בסילוקו של אסד. תשובתה של הדוברת היתה חדשנית: "לא היינו הולכים למפגש כזה אילו לא חשבנו שיש סיכויים לאחדות דעות באשר לצעדים הבאים". זוהי לשון מפותלת לומר שאכן התנהלו דיונים עם רוסיה ואולי גם עם סין וכי התקווה האמריקנית היא שהפעם תצא מן המפגש הודעה שמכוונת ישירות לסילוקו של אסד.

מעניינת לא פחות היא נכונותה של רוסיה לוותר על הזמנת איראן למפגש המדינות בז'נווה, אחרי שעמדה על כך שכל פתרון בסוריה יחייב את שותפות איראן. עם זאת, ה"ויתור" על איראן עלה למערב בויתור על הזמנת סעודיה לכינוס. אולם, עם איראן וסעודיה או בלעדיהן, הדרך לפעולה של ממש לסילוקו של משטר אסד עדיין רחוקה. המפגש הוא רק חלק מבניית הסכמה לקראת החלטה במועצת הביטחון שרק אם תתקבל ותאושר אפשר יהיה להסכים על הפעלת כוחות או"ם חמושים בסוריה, כאלה שיוכלו גם ליישם בכוח את "השלום" ולא להסתפק בפעילות צפיה ודיווח.

בסוריה עצמה מעוררת ההתקפה אתמול על מבנה תחנת הטלוויזיה הממשלתית "אל-אח'באריה" עניין רב. גורמי אופוזיציה טוענים כי ההתקפה שבה נהרגו שבעה בני אדם בהם שלושה עיתונאים בוצעה על ידי אנשי משמר הרפובליקה שערקו מן השירות. אם גרסתם נכונה, ייתכן שסדקי העריקה מן הצבא נמתחים גם אל תוך יחידות העילית שנחשבו עד כה לנאמנות ביותר למשטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ