אונסק"ו, ארגון התרבות, המדע והחינוך של האו"ם, החליטה אתמול (חמישי) להכיר במתחם כנסיית המולד שבבית לחם כאתר מורשת עולמית.

נציגי הרשות הפלסטינית טענו בפני ועדת הארגון, שהתכנסה בסנט פטרבורג שברוסיה, כי הכנסייה והדרך המובילה אליה מצויים בסכנה. דוברת אונסק"ו, סו וויליאמס, מסרה כי 13 נציגים בוועדה הצביעו בעד ההצעה בעוד שישה התנגדו. שתי מדינות נמנעו.

ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד אמר כי מדובר בהחלטה בעלת חשיבות בינלאומית למדינה הפלסטינית שבדרך, שממקמת אותה בין עמי העולם והתרבויות האנושיות. לדבריו, ההחלטה היא "ניצחון לצדק ולזכות הפלסטינים, והדבר נותן תקווה ואמון לבני עמנו בניצחון בסוגיה".

נזירה סמוך לכנסיית המולד בבית לחםצילום: רויטרס

בלשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתחו הערב ביקורת על ההחלטה. "זו הוכחה שאונסק"ו מונע משיקולים פוליטיים ולא משיקולים תרבותיים. במקום שהפלסטינים יבצעו צעדים שיקדמו את השלום, הם פועלים בדרכים חד צדדיות שרק מרחיקות את השלום. העולם צריך לזכור שכנסיית המולד שקדושה לנצרות חוללה בעבר על ידי טרוריסטים פלסטינים".

דובר משרד החוץ יגאל פלמור ציין שישראל לא התנגדה להכליל את כנסיית המולד ברשימת אתרי המורשת, אלא שבשלב מסוים הפך המהלך לפוליטי לחלוטין שכל מטרתו לנגח את ישראל. "למרות דו"ח מומחים של אונסק"ו שטען שהכנסייה אינה בסכנה ושאין צידוק להכניס אותה לרשימת אתרי המורשת בהליך חירום הפלסטינים העדיפו להתעלם", אמר פלמור. "זה מראה שלא באמת אכפת להם מהכנסייה או ממורשת אלא רק מהפוליטיקה ומהישג תעמולתי גרידא שלא יביא לשום שינוי בשטח".

בסוף החודש שעבר הגישה הרשות הפלסטינית גם בקשה להכיר בטראסות העתיקות של הכפר בתיר כאתר מורשת עולמית. הסיבה לצעד היתה ניסיון של הרשות למנוע את בניית גדר ההפרדה על אדמותיו, ליד בית לחם. במסמך, שנכתב על פני 72 עמודים, טענה הרשות כי הטראסות העתיקות, הכוללות מערכת השקיה ייחודית של אלפי שנים, "נמצאות בסכנה בשל גדר ההפרדה הנבנית באזור על ידי ממשלת ישראל".

במסמך נכתב כי לאור העובדה שבית המשפט העליון בישראל צפוי לפסוק בעניין תוואי הגדר באזור בתקופה הקרובה, "יש לדון בבקשה בהליך חירום, כדי לשמור על הערך האוניברסלי היוצא דופן של האזור ולמנוע הרס בלתי הפיך".

בנוסף, אונסק"ו החליט לבחור באתר נחל מערות בכרמל כאתר מורשת תרבות עולמית, וזאת בזכות חשיבותו המיוחדת לשימור מורשת אנושית. בכך מצטרף אתר זה לאתרים נוספים בישראל שזכו למעמד זה ובהם מצדה, העיר הלבנה בתל אביב, העיר העתיקה בעכו, התלים המקראיים (חצור,באר שבע ומגידו) והערם הנבטיות בדרך הבשמים בנגב.

ישראל הגישה את מועמדות האתר באמצעות נציגי אונסק"ו בישראל על בסיס הצעה שהכינו מומחי רשות הטבע והגנים בשיתוף עם מועצה אזורית חוף הכרמל, רשות העתיקות ואוניברסיטת חיפה. במוקד ההצעה עמדו ארבע מערות בנחל מערות הנמצאות בשמורת הטבע נחל מערות בדרום הכרמל ובהן נמצאו עדויות הקשורות באדם הקדמון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ