צבי בראל

האב העליון, אותה דמות פנטזיונית שנשיאה המודח של מצרים חוסני מובארק נהג להתהדר בה, התרסקה היום (שישי) בדבריו של הנשיא הנבחר, מוחמד מורסי, שנשא מעין נאום הכתרה בכיכר תחריר בקהיר, לקראת טקס ההשבעה הרשמי שיתקיים מחר בפני מליאת בית משפט החוקתי כפי שדרש הצבא.

"דלתותיי יהיו פתוחות לכולם" צעק מורסי, כשהוא מחזיק בידיו את המיקרופון ובידו השנייה את הנייר שממנו קרא את נאומו. "אתם בעלי הריבונות", הסביר מורסי למאות אלפי הנוכחים בכיכר. "מורדים, חופשיים, נמשיך את המסע" היא סיסמה שחיבר מורסי ומיד אומצה על ידי מקהלה אדירה של תומכים בכיכר, שמזמן הפכה לפרלמנט העממי שממנו יצאו וייצאו ההחלטות שהביאו את מצרים לרגע שבו נציג האחים המוסלמים הפך מנרדף לנשיא.

מורסי הדגיש בנאומו את היותו משרת הציבור, נשיא נבחר של העם כולו ולא ממונה שנועד לחנך את הציבור או להטיף לו, כפי שנהגו מובארק או סאדאת לנסח את נאומיהם. לא היו תכנים חדשים בנאומו של מורסי, שנשמע יותר כנאום בחירות מאשר כנאום נשיאותי. אבל היו בו גם רמזים ברורים לצבא, לציבור ולמדינות העולם. "לא אתן לאיש לפגוע בזכויותיו של הנשיא ורצונו של איש איננה מעל רצון העם", הבהיר מורסי כשהוא מתכוון להחלטת הצבא לנכס לעצמו סמכויות חקיקה ולקבוע שראש המועצה הצבאית, הגנרל טנטאווי יהיה שר ההגנה.

מורסי מבקר במסגד בקהיר, היוםצילום: אי–פי

מורסי, שלראשונה נאם בפני ציבור גדול כל כך, הבהיר כי איננו לובש אפוד מגן, אבל לפניו ומצדדיו ניצבו שומרי ראש במספר אדיר. הגנה אישית היא חלק מן הזכויות מהן ייהנה עכשיו הנשיא החדש, שמחזיק בדירה שכורה ועכשיו יעבור להתגורר בארמון הנשיאות. ואם בהגנה מדובר, מורסי הפנה אצבע מזהירה כלפי כל מי שינסה לפגוע במדינה, בעמה או בכבודו של הנשיא. "אני מושיט יד לשלום לכולם" הוא הצהיר, "אבל אני מזהיר את כל מי שירצה לפגוע בכבודה של מצרים או ביוקרתה או בכבוד עמה... אנו יכולים כל פעולה עוינת נגדנו יהיה מקורה אשר יהיה". לציבור לא היה צריך להסביר למי הוא מתכוון ומפני איזה איום הוא מזהיר.

בה בעת, מורסי טרח לכלול את כל חלקי העם בנאומו, צבא ומשטרה, נשים וגברים, מוסלמים וקופטים, כאשר באופן יוצא דופן הוא הבטיח לכל "מדינה אזרחית, דמוקרטית, חוקתית ומודרנית" כשהוא משמיט את התואר "אסלאמית" מרשימת התכונות שיאפיינו את המדינה שבראשה הוא עומד. מורסי שמכיר היטב את הרגישות והחשש במצרים, ובמיוחד בקרב הקופטים, מפני שליטתם של האחים המוסלמים, כיוון היטב את דבריו כך שיובנו שאין מדובר בשלטון של תנועה, אלא בנשיא ממלכתי.

זהו נאום שיכול, לפחות על פניו, להרגיע את הציבור, אבל האתגר האמיתי עדיין ממתין למורסי כאשר יצטרך להתמודד עם הצבא על סעיפיה של החוקה החדשה שעדיין ממתינה לאישור הרכבה של ועדת ניסוח החוקה. מורסי ייכנס מחר באופן רשמי לתפקידו אחרי שיישבע אימונים, אז גם יתחיל מסע שלטונו וסיסמאותיו יצטרכו לעבור את המבחן המעשי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ