המתיחות בגבול המשותף נמשכת |

טורקיה הזניקה מטוסי קרב לעבר מסוקים סורים בשלוש תקריות שונות

שישה מטוסי F-16 הוזנקו אתמול לעבר מסוקים שהתקרבו לגבול, אך לא נוצר עימות חזיתי. האופוזיציה הסורית: 800 הרוגים בתוך שבוע ברחבי המדינה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צבא טורקיה הודיע אחר הצהריים (ראשון) כי חיל האוויר שלו הזניק בסוף השבוע שישה מטוסי קרב מסוג F-16 לעבר מסוקים סוריים שהתקרבו בשלוש תקריות שונות לגבול המשותף. גורמים במטות המשולבים של הצבא הטורקי באנקרה מסרו כי ארבעה מתוך ששת מטוסי הקרב הוזנקו בבסיס חיל האוויר אינסירליק שבדרום המדינה ושניים נוספים מבסיס באטמאן. בכל המקרים התקרבו המסוקים הסוריים עד למרחק של 6.5 קילומטרים מהגבול, אך לא נוצר עימות חזיתי.

התקריות הללו צפויות לשפוך שמן נוסף למתיחות הגבוהה השוררת ממילא בין דמשק לבין אנקרה, מאז הפלתו של מטוס הפנטום הטורקי בשבוע שעבר. הבוקר דיווח העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" כי טכנאים רוסים מילאו תפקיד מפתח ביירוט והפלת המטוס באמצעות טילי נ"מ סוריים. העיתון מצטט מקורות דיפלומטיים במזרח התיכון לפיהם ההחלטה על השמדת המטוס הטורקי נועדה לשמש אזהרה לנאט"ו שלא להתערב במלחמת האזרחים הסורית.

לטענת הטורקים, המטוס היה במשימת אימונים שגרתית לבחינת מערך ההגנה האווירי של טורקיה במזרח הים התיכון, טס צפונה במקביל לקו החוף הסורי וזהותו היתה ידועה למודיעין הסורי. התקשורת הרוסית מצדה דיווחה כי המטוס הטורקי בחן את המרחב האווירי הסורי בשמה של נאט"ו, וכי הטורקים האזינו לרדיו ולתקשורת האלקטרונית של הסורים והעבירו את המידע לחברות נאט"ו. לדברי ה"טיימס", שתי הטענות סבירות. בין סוריה לטורקיה קיים גם ויכוח היכן הופל המטוס, כשאנקרה טוענת כי התקרית התרחשה בטריטוריה טורקית ודמשק טוענת כי המטוס חדר לשטחה האווירי.

תושבים במחוז אידליב שבצפון סוריה נושאים כרזה בגנות הדיכוי האלים של המשטר, שלשוםצילום: רויטרס

הפלת המטוס הובילה להגברת כוננות משמעותית בגבול הטורקי סורי. אנקרה שלחה תגבורת צבאית לאזור הכוללת משגרי רקטות וציוד נ"ט. ראש הממשלה, רג'פ טאיפ ארדואן, הזהיר כי ארצו שינתה את נוהלי הפתיחה באש ותתייחס לכל התקרבות סורית לאזור הגבול כאיום. בתגובה, שיגרה דמשק שתי חטיבות טנקים לעבר הגבול.

בתוך כך, הודיעה "המועצה הלאומית הסורית", ארגון האופוזיציה הגדול ביותר, כי בשבוע האחרון נהרגו כמעט 800 בני אדם בתקריות אלימות ברחבי במדינה. מדובר באחד השבועות העקובים ביותר מדם מאז החלה ההתקוממות העממית בסוריה לפני 16 חודשים. לדברי האופוזיציה הסורית, מספר הקורבנות מאז החל הדיכוי האלים נאמד בכ-14 אלף. מספר הפליטים שנמלטו מסוריה צפונה לטורקיה נאמד ביותר מ-30 אלף.

ועידת ז'נווה, שהתקיימה בסוף השבוע בהשתתפות נציגי מועצת הביטחון, קיבלה את תוכנית השלום לסוריה בחסות האו"ם, אולם השאירה את השאלה אם בשאר אסד, הנשיא הנוכחי, יוכל להיות חלק מהממשלה הזמנית - פתוחה. ארה"ב נסוגה מדרישתה שלא לכלול את הנשיא אסד, מתוך תקווה שוויתור זה יעודד את רוסיה ללחוץ ביתר שאת על בעלת בריתה משכבר, לשים קץ לדיכוי האלים. מוסקווה סירבה לתמוך בהצעה שקראה לאסד לפרוש, בטענה כי זרים אינם רשאים להורות על פתרון פוליטי לסוריה. שליח האו"ם, קופי אנאן, הזהיר קודם לוועידה כי אם ייכשלו שיחות ז'נווה, עלול להתפתח משבר בינלאומי חמור, שיצית אלימות ברחבי האזור וחזית טרור חדשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ