איראן מגיבה לסנקציות: הצעת חוק לחסימת מצרי הורמוז

החוק ימנע ממכליות דלק העושות דרכן למדינות שהטילו סנקציות נגד איראן לעבור במיצרים. אתמול נכנס לתוקף אמברגו הנפט שהטיל האיחוד האירופי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הוועדה הלאומית לביטחון ומדיניות חוץ באיראן ניסחה היום (שני) הצעת חוק ולפיה איראן תנסה למנוע ממכליות דלק, העושות דרכן למדינות שהטילו סנקציות נגדה, לעבור במצרי הורמוז. "ברגעים אלה מכינה הוועדה הלאומית לביטחון ומדיניות חוץ של הפרלמנט הצעת חוק, המקדם סגירה של המיצר בפני מיכליות דלק שפניהן מועדות למדינות שהטילו סנקציות על איראן", אמר חבר הפרלמנט האיראני איבראהים אגא-מוחמדי. "הצעת החוק הוכנה כתגובה לסנקציות שהטיל האיחוד האירופי על איראן", הוסיף. 

ההצעה גובשה יום לאחר כניסתו לתוקף של אמברגו הנפט שהטיל על איראן האיחוד האירופי. בהתייחס לאמברגו, צוטט אמש נגיד הבנק המרכזי האיראני, מחמוד בהמאני, כי ארצו "לא תשב בחיבוק ידיים", וכי יש בידיה רזרבות מט"ח בהיקף של 150 מיליארד דולרים כדי לממן את צורכי הייבוא שלה. "אנו מיישמים תוכניות שנועדו להתמודד עם הסנקציות. ניאבק במדיניות הנבזית הזו", אמר.

האמברגו שהטילו 27 חברות האיחוד האירופי נועד להגביר את הלחץ הכלכלי על טהראן, לנוכח המבוי הסתום בשיחות הגרעין המתקיימות בינה לחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה. איראן היא מפיקת הנפט השנייה בגודלה בארגון אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) ו-80% מהכנסותיה באות ממכירת נפט גולמי .

מיצרי הורמוז. איראן איימה לחסום אותם בעקבות אמברגו הנפטצילום: אי-פי

בתחילת השנה איימה איראן בחסימת המיצרים, דרכם עובר כחמישית מהנפט בעולם. לפי דיווח בניו יורק טיימס, נשיא ארה"ב ברק אובמה העביר בינואר מסר להנהגה האיראנית באמצעות ערוץ חשאי, לפיו סגירת מצרי הורמוז תהווה חציית "קו אדום", ותגרור תגובה אמריקאית. העיתון ציטט גורמים בממשל אובמה. עם זאת, הגורמים נמנעו מלפרט אודות ערוץ התקשורת והאם התקבל מענה מהשלטונות בטהראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ