שמונה שנים אחרי מותו האפוף ספקולציות של יאסר ערפאת פרסמה הערב (שלישי) רשת אל-ג'זירה תחקיר המנסה לשפוך אור על נסיבות מותו של יו"ר הרשות הפלסטינית ב-11 בנובמבר 2004 בבית החולים הצבאי בפאריס. התחקיר התאפשר לאחר שאלמנתו של ערפאת, סוהא, אפשרה בפעם הראשונה לבדוק את חפציו.

לצפייה בכתבה על התחקיר - לחצו כאן

בגופתו של ערפאת לא נערכה נתיחה, אולם בבדיקות שנערכו במהלך אשפוזו לא נמצאו סימנים להרעלה. כפועל יוצא מכך, נפוצו שמועות שונות לפיהן ערפאת מת מסרטן, שחמת הכבד ואפילו איידס. כחלק מהתחקיר שערכה אל-ג'זירה בדקו מומחים לטוקסיקולוגיה בבית החולים האוניברסיטאי בלוזאן, את החפצים שעמם הגיע ערפאת לפאריס. בין היתר נלקחו דגימות משיערו של ערפאת, מבגדיו, ממברשת השיניים ומהכפיה שלו.

לדברי אל-ג'זירה, הבדיקות גילו רמות גבוהות של חומר רדיואקטיבי בשם פולוניום-210, לעתים עד פי עשרה מהנורמה. בדיקות דומות נערכו גם בדגימות דם, זיעה, רוק ושתן של ערפאת ובהן נמצאו רמות גבוהות של פולוניום. "אני יכול לאשר שמדדנו רמות גבוהות באופן לא מוסבר של פולוניום-210 בחפציו של מר ערפאת ובדגימות מנוזלי גופו", אמר מנהל המכון, ד"ר פרנסואה בושו. לדבריו, בבדיקה לא התגלו מתכות כבדות או רעלים קונוונציונליים.

ערפאת נואם ברמאללה, חודשיים לפני שחלה צילום: רויטרס

בידי המדע קיים מידע מועט ביחס לסימפטומים של חשיפה לפולוניום-210 עקב מיעוט מקרים. עם זאת, המקרה המפורסם ביותר של הרעלת פולוניום אירע ב-2006, אז הורעל המרגל הרוסי אלכסנדר ליטוויננקו בלונדון. חקירת שירותי הביטחון של בריטניה העלתה כי החומר הרדיואקטיבי הוחדר לכוס התה של ליטוויננקו בעת שישב במסעדה. ליטוויננקו גסס במשך תקופה קצרה, במהלכה איבד את שיערו, סבל מבעיות מעיים, אובדן משקל והקאות. לטענת אל-ג'זירה, סימפטומים אלה אפיינו גם את ערפאת בימים בהם גסס.

הרעלת ליטוויננקו הובילה להידרדרות קשה ביחסי בריטניה-רוסיה, אשר למעשה לא שוקמו עד היום. מחקירת הבריטים עלה כי האחראי להרעלה של הסוכן הרוסי, שערק לממלכה ונחשב למתנגד של ולדימיר פוטין, הוא איש ה-FSB לשעבר, אנדרי לוגובוי. במאי 2007 דרשה בריטניה את הסגרתו של לוגובוי, אך רוסיה דחתה את הבקשה. בתגובה, גירשה בריטניה ארבעה דיפלומטים רוסים ומוסקווה הגיבה בצעד דומה.

בתוך כך, קראה הערב סוהא ערפאת לרשות הפלסטינית לאפשר את הוצאת גופתו של בעלה במטרה לקחת ממנה דגימה להשלמת בדיקת המעבדה בשוויץ. לדבריה, הבדיקה תוכיח סופית כי נסיבות מותו של ערפאת אינן טבעיות. קריאתה של סוהא ערפאת שודרה מיד בתום התחקיר. לדבריה, ההחלטה בעניין נמצאת בידי הנהגת הרשות, התובע הכללי הפלסטיני ואנשי הדת.

"אי אפשר להשאיר את התיק הזה פתוח לעד. הגיע הזמן לקבל תשובות ברורות", אמרה סוהא ערפאת. "יאסר ערפאת היה נשיא נבחר וזה תפקידן של הרשות והליגה הערבית והאו"ם לחשוף את הסוד העומד מאחורי מותו. העם הפלסטיני תמיד העלה סימני שאלה על נסיבות המוות. עכשיו קיבלנו תשובות המחייבות את השלמת התמונה. רק מדינה שיש יכולת גרעינית יכולה להפיק חומר מסוג זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ