בקהיר ייסדנו את מדינת הסורים |

נציגי האופוזיציה הסורית ניסחו מסמך הבנות

250 נציגי האופוזיציה הצליחו לראשונה לגבש אמנה על האופן שבו תתנהל ארצם בעתיד. כל זה יישאר בגדר תיאוריה, אם המעצמות ימשיכו לריב

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

המחלוקת הפומבית בין רוסיה למדינות המערב על פרשנות מבהירה את הקושי העצום לקבל החלטות מעשיות שיובילו לפתרון המשבר בסוריה. אך לא רק במישור הבינלאומי הפכה סוריה לזירת התגוששות שמאיימת על היחסים בין מעצמות, גם עשרות ארגוני האופוזיציה הסורית אינם מצליחים להביא לסיום המערכה. מצד שני, ביומיים האחרונים בקהיר הם הצליחו לרשום התקדמות ביחס לאופן שבו הם רואים את סוריה בעתיד, ביום שאחרי אסד. 

בפגישות, שהיו גדושות להט ויצרים, השתתפו 250 נציגי האופוזיציה ובמרכזן עמד הניסיון לנסח מסמך הבנות לקראת השלב הבא. לרגע נדמה היה שהמפגש הזה, שהתקיים בחסות הליגה הערבית, עומד להתרסק עם הגעתם של דיווחים על פרישתו של "הארגון הכללי של המהפכה הסורית", גוף אופוזיציוני שכולל עשרות קבוצות ורסיסי קבוצות אופוזיציה. מאוחר יותר התברר כי הדיווח הזה כנראה שקרי והגיע מאדם שמציג עצמו כנציג של הארגון בלונדון.

אך הדיווח הזה יצר רק חלק מן המהומה. חלקה האחר נראה על מסכי הטלוויזיה, בהם נראו נציגים צועקים האחד על השני ואף מרימים ידיים. אחרי יומיים של דיונים, ואחרי פרישתו של ארגון האופוזיציה הכורדי, הצליחו הנציגים להגיע להסכמה על נוסח האמנה. זו קובעת כבר במשפט הראשון כי "הפתרון המדיני יתחיל בהפלתו של משטר אל-אסד וממשלו ובעשיית חשבון עם מי שהיו מעורבים בהרג אזרחים סורים". אפילו המשפט הזה גרם להתלהטות הרוחות, כאשר חלק מן הנציגים דרש לשנות את הביטוי "הסתלקות משטר אסד" בביטוי "הפלת משטר אסד", דרישה שלבסוף התקבלה.

האמנה קובעת בין היתר כי עם הפלת משטר אסד יתקיימו בחירות, תוקם ממשלה זמנית ותנוסח חוקה חדשה. מפלגת הבעת' תפורק ותקום מועצה צבאית עליונה. דגש מיוחד שמה האמנה על תמיכה בצבא סוריה החופשי ושילובו במערכות הביטחון העתידיות. זאת בעקבות הביקורת הקשה שהטיח צבא סוריה החופשי באופוזיציה הפוליטית, עד כדי האשמתה בבגידה ובמכירת העניין הלאומי.

נציגי האופוזיציה הסורית בכינוס בקהיר, אתמולצילום: אי–פי

סעיפים אחרים באמנה קובעים כי הצבא הסורי יטוהר מכל החיילים והקצינים אשר היו מעורבים ברצח אזרחים, יקום טריבונל לשיפוט "השביחה" (שכירי חרב של הנשיא אסד) ומיליציות אחרות של הצבא הסורי, יוקם מנגנון לפיצוי האזרחים שנפגעו במערכה ויוחרם רכושם של אנשי המשטר.

האמנה הזאת יותר משהיא מסמך יסוד להקמת המדינה הסורית העתידית, נועדה ליצור מכנה משותף רחב ביותר שייתן מענה לתחושותיהם של הנציגים, לשאיפת הנקם המפעפעת ולצורך שלהם להוכיח כי האופוזיציה שחיה מחוץ לסוריה רגישה לכאב שעובר על אזרחי המדינה. זהו המסמך המוסכם המקיף ביותר שהצליחו רכיביה הרבים של האופוזיציה הסורית לנסח עד כה, אולם יישומו ימשיך להיות בגדר תיאוריה כל עוד משטרו של אסד ממשיך לשלוט ולרצוח אזרחים.

בעוד האופוזיציה מחליפה מהלומות והמחלוקת בין רוסיה למערב טרם נפתרה, היחסים בין טורקיה לבין המעצמות כתוצאה . זאת אחרי ש"וול סטריט ג'ורנל" דיווח מפי מקורות בכירים אמריקניים כי בידי וושינגטון מידע המצביע על כך שהמטוס הטורקי חדר לתחום האווירי הסורי ואף היה בטיסה שעשויה להתפרש כהתקפית. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, רתח על הדיווח הזה. מחלקת המדינה גינתה את ההדלפה, אבל עד כה איש בממשל האמריקני לא הכחיש אותה, להיפך, דובר הפנטגון אישר כי "עדיין קיימים הרבה אי ודאויות ביחס לתקרית".

שליח האו"ם לסוריה קופי אנאן ושר החוץ הרוסי סרגיי לוורוב, בסוף השבוע בז'נווהצילום: רויטרס

לחגיגה מיהרה להצטרף גם רוסיה, כאשר מקור רוסי בכיר שצוטט בסוכנות הידיעות "אינטרפקס" אמר שבידי מוסקווה הוכחה חותכת לכך שהמטוס היה בשטח סורי וכי יש בידי רוסיה "מידע נוסף" על התקרית מבלי שיפרט מה טיבו של המידע. כבר על הפלת המטוס, התנצלות שלא מנעה הצבת כוחות טורקיים רבים לאורך הגבול, אבל נראה כי הפרשה הזאת כבר מצליחה להשפיע על מערכות היחסים דווקא בין בעלות הברית - טורקיה וארה"ב.

ובתוך כך, הודיעה רוסיה כי בכוונתה לזמן משלחת של נציגי האופוזיציה הסורית למוסקווה בשבוע הבא. האם רוסיה מתכוונת לשנות את עמדותיה ביחס לאופוזיציה הסורית ולמשטרו של אסד? על פי דוברו של שליח אנאן, אחמד פאוזי, "אין להפחית בערכו של השינוי שחל בעמדותיהן של רוסיה וסין" כפי שבאו לביטוי במפגש בז'נווה. אך בניגוד לאופטימיות הזו וההודעות במערב שלפיהן "הוסכם" שאין עוד מקום לשותפותו של בשאר אל-אסד בממשלת המעבר שתוקם בסוריה, רוסיה מחזיקה עמדה שונה. שר החוץ, סרגיי לברוב, מאשים את המערב ב"סילוף תוכן ההחלטות בז'נווה" וטוען כי בשום מקום לא הוסכם שיש לסלק תחילה את משטרו של אסד. "ההסכמות הכתובות אינן זקוקות לפרשנות. הן מבטאות בדיוק את מה שסוכם", אמר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ