בניסיון לדכא את ההתקוממות העממית, סוריה חוזרת לסוציאליזם

בעוד המגזר הפרטי נאבק בכדי לשרוד, יש בסוריה גם מי ש"מרוויח" מהמשבר. בחסותו של אסד, הסופרמרקטים הממשלתיים זוכים לתחייה מחודשת

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בסופרמרקט ממשלתי אפרורי בלב מידאן, אחד מפרברי דמשק, עומד נאזיר חטיב ומעמיס על עגלת הקניות מכל הבא ליד. מאורז תאילנדי ועד למערבל פירות חשמלי מתוצרת סינית, הכל מוצע במחירים נמוכים בהרבה מהמחירים בחנויות הסמוכות. "אני לא בא אף פעם לקואופרטיב הממשלתי, אבל כעת מתאים לי לבוא הנה ולקבל הנחה של 30% לפחות על מוצרים חיוניים, כולל הקצבות האורז והסוכר", הוא אומר.

נאזיר, אב לשישה, מתקיים עם משפחתו מחסכונותיו הזעומים מאז שהנגריה הקטנה שלו נשרפה בחודש שעבר. הנגריה, שוכנת בהראסטה, עיירה מצפון לדמשק בה מתרחשים אירועי אלימות כמעט מדי יום מאז החלה ההתקוממות העממית נגד משטרו של בשאר אל-אסד לפני 16 חודשים, ובה נהרגו יותר מ-14 אלף בני אדם.

הסופרמרקטים הממשלתיים הסוריים מזכירים את הסופרמרקטים הממשלתיים שהיו בברית המועצות, במיוחד בכל הנוגע למחיר. הם מקלים במידה מסוימת על חייהם של רבים מבעלי ההכנסות הנמוכות, שהם הרוב מבין 20 מיליון אזרחי סוריה והם הסובלים העיקריים מהתוצאות הכלכליות של ההתקוממות. "הורדנו את המחירים בחנויות שלנו ב- 15%-25% בהתאם למדיניותנו לפיה אנחנו מספקים מצרכים בסיסיים, ובעיקר מצרכי מזון", מספר אחמד איסמעיל אל-קישק, מנהל סופרמרקט ממשלתי באחת מהשכונות בפאתי דמשק.

הכלכלה הסורית נפגעה קשות מהפגיעה בהכנסות מהנפט והתיירות ומהירידה החדה בערך המטבע הסורי. בהתאם לצפי של קרן המטבע הבינלאומית מספטמבר אשתקד, הכלכלה הסורית היתה אמורה לצמוח השנה. אך השנה הקרן לא התייחסה כלל לסוריה בתחזיותיה למדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה בשל המצב הפוליטי המעורער. כלכלנים עצמאיים סבורים כי המשבר הכלכלי בסוריה רק מעמיק, וכי אין יותר קשר בין חלקים גדולים מהמדינה לבין המרכזים התעשייתיים הגדולים. זאת בשל הקרבות בין הצבא לבין המורדים.

מפגינים מניפים את דגל סוריה החופשית באידליב, בחודש שעברצילום: אי–פי

הסופרמרקטים הממשלתיים הם תוצר של תוכנית ההלאמה של שנות ה-60. הם איבדו מזוהרם במהלך תהליך הליברליזציה שהחל בסוריה ב-2005 והביא לפריחתן של חנויות פרטיות המציעות מגוון סחורות גדול. כעת, מתעוררים הסופרמרקטים הללו מחדש לחיים, מאחר שהממשלה נאלצת לבטל צעדים שהיו אמורים לקדם את כלכלת השוק, ולהקל על קשייהם הכלכליים של העניים בניסיון למנוע תסיסה נוספת.

קיצוץ הסובסידיות בוטל

"המדיניות הכלכלית כפופה כעת לסדר העדיפויות הפוליטי, ומשמעותה למשטר אסד היא המשך החזקתו בשלטון", אומר איש עסקים סורי בכיר, החבר במועצת המנהלים של כמה גופים ממשלתיים למחצה. לדבריו, התוכניות לקצץ בהדרגה את הסובסידיות הממשלתיות על הנפט והחשמל, עליהן הודיעה הממשלה לפני ההתקוממות, בוטלו בינתיים, והן יסתכמו בכ-30% מהתקציב.כלכלנים ובנקאים אומרים שממשלת סוריה לוקחת מרזרבות מטבע החוץ שלה ומדפיסה כסף כדי לממן תקציב גרעוני, הצפוי לעלות השנה רשמית ל-6.7 מיליארד דולר. זאת, על רקע הירידה הדרמטית בהכנסות ממסים והמכסים ועלויות סבסוד האנרגיה והמזון. לדבריהם, האינפלציה בסוריה נאמדת כעת כ 30%.

בנוסף להורדת המחירים לצרכנים, הממשלה מתערבת בשוק גם באמצעות הבנקים הממלכתיים כדי לשמור על מעט המטבע הזר שיש במדינה. היא מגבילה את היבוא ושומרת באגרסיביות על ערך הלירה הסורית, שאיבדה לפחות 30% מערכה מאז תחילת ההתקוממות. אם לפני כשנה וחצי נפתחה סוריה בפני השקעות זרות ועודדה משקיעים ממדינות המפרץ להזרים מיליוני דולרים לתוכניות בניה. כיום, המגזר הפרטי נאבק כדי לשרוד.

משפחה סורית שנאלצה לעזוב את ביתה מגיעה למקלט זמני סמוך לחומס, בחודש שעברצילום: רויטרס

נסיגת הממשלה מהרפורמות הכלכליות והשימוש בפרקטיקות סוציאליסטיות מדאיגה אנשי עסקים סורים, שבמשך זמן רב האשימו את המגזר הציבורי בחוסר יעילות, בירוקרטיה ושחיתות. מינויו של הקומוניסט הוותיק קדריל ג'מיל לתפקיד סגן ראש הממשלה לעניינים כלכליים ולשר הסחר הבינלאומי, ומינויו של שר האוצר החדש מוחמד אל-ג'ליילאתי, שלמד ברוסיה בתקופה הסובייטית, מדאיגים עוד יותר את אלה שמעוניינים לראות את סוריה חוזרת לכלכלת שוק.

הסנקציות שהוטלו על ידי המערב על הבנק המרכזי של סוריה ועל חברות השייכות למשפחת אסד ומקורביה, אילצו בשנה החולפת את סוריה להסתמך יותר ויותר על משאביה העצמיים. אחת התוצאות היתה התאוששות מספר תעשיות מקומיות, שנפגעו קשה מהצפת המדינה בסחורות טורקיות זולות בהתאם להסכם הסחר החופשי מ-2007. הסנקציות גם אילצו את דמשק להדק את קשרי הסחר עם רוסיה והסחר בין השתיים הוכפל בשנה שעברה לשני מיליארד דולר. בנוסף לציוד צבאי, סוריה מייבאת כיום ממוסקווה גם חיטה, מכונות ומצרכים אחרים בעבר היו מתוצאת מערבית. גם יחסיה הכלכליים של סוריה עם איראן נמצאים בקו עלייה. השתיים חתמו על שורת הסכמים לייבוא דיזל ומוצרי אנרגיה אחרים בתמורה לטקסטיל ומוצרים מזון.

"אלה פתרונות לטווח קצר ולא תוצר של אסטרטגיה כלכלית סוציאליסטית", מנסה להרגיע בנקאי מדמשק הסבור כי המשק הסורי אינו עומד בפני שינוי דרמטי של מעבר לכלכלה ריכוזית. "השלטונות מבינים שקריסת הכלכלה תאיץ את נפילת המשטר, ולכן הם עושים הכל כדי למנוע זאת. גם אם המחיר הוא גירעון תקציבי אדיר, שאף אחד לא יודע את גודלו האמיתי פרט לחוג המצומצם של המקורבים לראשי השלטון".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ