וידיאו: ניסוי הטילים האיראני האחרון

איראן ערכה תרגיל נרחב בן שלושה ימים, בו שיגרה עשרות טילים המסוגלים להגיע לישראל. טהראן: אם נותקף, נשגר טילים על צבא ארה"ב וישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איראן ערוכה לשיגור טילים לכיוון בסיסי צבא ארה"ב בכל רחבי המפרץ הפרסי, בתוך דקות מהרגע שבו תותקף, כך אמר בכיר במשמרות המהפכה. במה שנראה כתגובה לדיווחים על הגברת הנוכחות הצבאית של ארה"ב באזור המפרץ, אמר אתמול מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה, כי איראן הציבה טילים המכוונים אל 35 בסיסים של צבא ארה"ב כמו גם אל מטרות בישראל. הטילים ערוכים לשיגור במקרה שאיראן תותקף. 

סוכנות הידיעות האיראנית פארס ציטטה את דבריו של גנרל אמיר עלי חג'יזאדה, אשר הוסיף: "תכננו את מיקום ופרישת הטילים כך שיוכלו להשמיד את כל הבסיסים האלה בתוך דקות מרגע שנותקף".

חאג'יזאדה דיבר בשעה שצפה בתרגיל צבאי בן שלושה ימים, "הנביא הגדול שבע". לדברי בכירים איראנים מדובר באקט של התרסה נגד הלחץ שמפעילות מדינות המערב על איראן, בין היתר באמצעות הטלת האמברגו על יבוא הנפט שנכנס לתוקף ב 1 ביולי. "בסיסי הצבא האמריקאי נמצאים כולם בטווח הטילים שלנו, והארצות הכבושות (התייחסות לישראל) גם הן מטרה ראויה", אמר חג'יזאדה.

במהלך התרגיל ערכו יחידות העילית של משמרות המהפכה, שאינן חלק אינטגרלי מצבא איראן, שיגורי ניסיון של עשרות טילים, ובהן שיהאב 3 וסג'יל, טילים לטווח משוער של כ-2,000 ק"מ, המסוגלים להגיע לישראל.

במפרץ הפרסי פזורים כמה בסיסים של חיל ארה"ב. הצי החמישי שבסיסו בבחריין עוגן במרחק 200 ק"מ מחופי איראן. ישראל נמצאת במרחק של כ-1,300 ק"מ מאיראן.

לתרגיל הצבאי היתה מטרה נוספת, והוא הפגנת התקדמות תעשיית הטילים בפני הציבור האיראני. בשנים האחרונות גרמו כמה תקלות לעיכובים בפרויקט פיתוח הטילים האיראני, ובהן פיצוץ בבסיס הטילים אלגאדיר הסמוך לטהראן בנובמבר 2011. בפיצוץ נהרג הגנרל חסן טהרני מוקדאם, שנודע כאדריכל תוכנית הטילים של איראן. כמו כן נהרגו לפחות 24 אנשי משמרות המהפכה שעבדו בבסיס.

ארה"ב הגבירה את נוכחותה הצבאית במפרץ באופן משמעותי. היא הגדילה מספר מטוסי הקרב ומגלי המוקשים, כחלק מהערכות לקראת חסימת מיצר הורמוז על ידי איראן. גורמים בכירים באיראן אותתו כי בדעתם לסגור את המיצר, שדרכו מובלת כחמישית מכמות נפט העולמית, בתגובה לסנקציות שהוטלו על ייבוא נפט. באחרונה הודיע הפרלמנט כי כ-100 חברי פרלמנט הגישו הצעת חוק שיחייב את הממשלה לחסום מעבר של מיכליות נפט במפרץ.

בתוך כך, נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, התקשר אתמול (רביעי) לעמיתו המצרי מוחמד מורסי ואיחל לאחים המוסלמים הצלחה, כך דיווחה סוכנות הידיעות הממשלתית במצרים. היה זה המסר הראשון שהועבר בין שני המנהיגים מאז השבעתו של מורסי לנשיאות מצרים. זה 30 שנה לא מתקיימים יחסים דיפלומטים בין איראן למצרים.

אחמדינג'אד הזמין את מורסי לוועידת פסגה של גוש המדינות הבלתי מזדהות, שיתקיים ב-29 באוגוסט, כך צוטט דוברו של מורסי על ידי סוכנות הידיעות. לא נאמר אם מורסי קיבל את ההזמנה.

הקשרים בין קהיר וטהראן נותקו ב-1980, בעקבות המהפכה האיסלאמית באיראן הסכם השלום בין מצרים וישראל. מורסי הכחיש שהעניק ראיון לסוכנות הידיעות האיראנית פארס, אף שזו פרסמה ציטוט מפיו, שבו הוא מביע עניין בחידוש הקשרים בין המדינות. דוברו של מורסי הודיע בשבוע שעבר שלא התקיים ראיון שכזה וכי מורסי יתבע את הסוכנות לדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ