ויקיליקס חושף 2 מיליון מסמכים "מביכים" על בכירי הממשל וחברות בסוריה

לפי אתר ההדלפות, נאספו תכתובות מייל מכ-600 אלף כתובות שנשלחו ליותר ממיליון נמענים. לפחות 400 אלף מתוכן הן בערבית ואילו 68,000 ברוסית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

אתר ההדלפות ויקיליקס פרסם היום (חמישי) למעלה מ-2 מיליון מסמכים הקשורים למנהיגים וחברות בסוריה. המסמכים, שנקראים באתר "תיקי סוריה", חושפים דואר אלקטרוני שהועבר בין בכירים בממשלתו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד מאוגוסט 2006 עד מארס 2012.

ברשימת הבכירים מופיעות כתובות דוא"ל פרטיות של השר לענייני חוץ, שר האוצר, שר התחבורה ושר התרבות הסורים. בעקבות פרסום המסמכים אמר מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' שהחומרים "מביכים עבור סוריה, אבל הם יביכו גם את האופוזיציה הסורית. הם יעזרו לנו לא רק לבקר קבוצה זו או אחרת בסוריה, אלא להבין את האינטרסים, המעשים והמחשבות שמניעים אותם. רק כשנבין את המאבק הזה נוכל לפתור אותו". 

תיקי סוריה נחשפים. ויקיליקסצילום: מתוך ויקיליקס

מוויקיליקס נמסר גם כי התיקים יבהירו את הפעולות של הממשל הסורי ושל הכלכלה הסורית ויחשפו כיצד "המערב אומר דבר אחד ופועל אחרת". 

אתר ההדלפות, שהוקם בידי אסאנג', הנלחם כעת נגד הסגרתו מבריטניה לשוודיה, שם הוא חשוד בשני מקרי אונס, צפוי לפרסם בחודשים הקרובים סיפורים רבים שנחשפים מהמספר האדיר של המסמכים שנאספו מלמעלה מ-680 אישים וחברות בסוריה. לפי ויקיליקס, נאספו אימיילים מ-678,752 כתובות שנשלחו ל- 1,082,447 נמענים שונים. לפחות 400 אלף מתוכם הם בשפה הערבית ואילו 68,000 בשפה הרוסית. 

המידע שנחשף הוא בין השאר על העברות כספים בין בכירים במפלגת הבעת שבשלטון. לדברי דוברת של ויקיליקס, ייקח זמן לחשוף את כל התוכן בתיקי סוריה בגלל היקפו הרב. 

"תיקי סוריה" הועברו לסוכנויות ידיעות רבות בעולם, בהן אי-פי, לעיתון לא'ספרסו האיטלקי, אל-מסרי אל-יום המצרי ותחנת הטלוויזיה הגרמנית א-ר-ד. בעיתון הספרדי פובליקו, נחשף כי ענקית הטכנולוגיה האיטלקית פינמקניקה מכרה טכנולוגיה למשטרה בסוריה, בניגוד לסנקציות הבינלאומיות. לדברי ל'אספרסו, מדובר במערכת התקשורת טטרה (TETRA), אחד המוצרים המובילים של חברת פינמקניקה. המערכת, הנחשבת לאמינה ופעילה בכל מצב, מאפשרת להעביר הודעות מוצפנות ומכירת כמה מחלקיה טעונה אישור הממשלה האיטלקית.

מערכת התקשורת סופקה בידי סלקס אלסאג (Selex Elsag), חברת בת של פינמקניקה, בעיצומם של מעשי הדיכוי של המשטר נגד אזרחיו, ולדברי העיתון, "גם היום יכול המשטר הסורי לסמוך על הטכנולוגיה האיטלקית המתקדמת".

מיליוני כתובות הדוא"ל שהודלפו מעידות על קשרים מסחריים בין סלקס אלסאג לבין חברת Syrian Wireless Organization, של המשטר הסורי, בין היתר באמצעות חברת אינטרה-קום (Intracom) היוונית. 

במארס השנה נחשפו אלפי מיילים ששלחו וקיבלו נשיא סוריה בשאר אסד ורעייתו אסמה, שגילו את עיסוקיהם של בני הזוג בזמן שבארצם מתחוללת מלחמת אזרחים עקובה מדם שגבתה כבר 15,000 קורבנות. 

מהמיילים עלה כי אסד התייעץ עם המשטר באיראן בנוגע לשיטות ההשתלטות על המהומות במדינה. בנוסף, התברר כי אסד קיבל סקירה מפורטת ורציפה על נוכחותם של כתבים זרים ברובע באבא עאמר בחומס, וכי דחק בכוחותיו "להדק את האחיזה הביטחונית" בעיר שהיתה עד לא מזמן מעוזם של מתנגדי השלטון.

כמו כן, על פי המיילים, כדי לחמוק מהסנקציות שהטילה עליו ארה"ב, פתח אסד חשבון בשם בדוי באייטיונז וציין את ארה"ב כמקום מגוריו כדי שיוכל לבצע רכישות ולהוריד אפליקציות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ