ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

כלי תקשורת בעולם הערבי דיווחו הערב (חמישי) כי גנרל בצבא סוריה, מנאף טלאס, בנו של שר ההגנה לשעבר מוסטפה טלאס וידידו הקרוב של הנשיא בשאר אסד, נמלט בימים האחרונים לטורקיה. על פי חלק מהדיווחים, טלאס עצמו צפוי למסור הודעה רשמית בעניין.

מקור ביטחוני סורי אישר את הדיווח וטען כי טלאס, מפקד גדוד 105 ביחידות העילית של צבא סוריה, ברח לאחר שהמודיעין הסורי גילה כי הוא חבר לשורות האופוזיציה. לדברי המקור, המודיעין הסורי עקב אחר הקצין במשך תקופה ממושכת והוא ברח לאחר שהבין שהוא עלול להיעצר בידי מנגנוני הביטחון של אסד, שאספו מידע רב על פעילותו. המקור הסורי המעיט בחשיבות האירוע ואמר כי כפי הנראה טלאס הבין שידו של משטר אסד על העליונה.

אביו של הקצין הנמלט, מוסטפה טלאס, שימש כשר ההגנה ויד ימינו של חאפז אסד במשך עשרות שנים, חרף היותו בן למשפחה סונית. למרות זאת, טלאס זכה לקיתונות לעג לאורך השנים בשל חוסר יכולתו לקבל החלטות משמעותיות בתחום הביטחון, שכן אסד האב הפקיד אותן בידי קצינים עלאווים.

מנאף טלאס ובשאר אסד

בתחילת השבוע דווח כי 85 חיילים מצבאו של אסד, בהם גנרל ו-14 קצינים, נמלטו לטורקיה. מדובר באחת מהעריקות הגדולות ביותר במדינה מאז התחילה ההתקוממות העממית במארס 2011. העריקים הגיעו למחנה פליטים בדרום טורקיה כחלק מקבוצה של 293 פליטים, והצטרפו בכך ל-2,000 החיילים שערקו עד כה מצבאו של אסד.

מוקדם יותר היום פרסם אתר ההדלפות ויקיליקס למעלה מ-2 מיליון מסמכים הקשורים למנהיגים וחברות בסוריה. המסמכים, שנקראים באתר "תיקי סוריה", חושפים דואר אלקטרוני שהועבר בין בכירים בממשלתו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד מאוגוסט 2006 עד מארס 2012.

"תיקי סוריה" הועברו לסוכנויות ידיעות רבות בעולם, בהן אי-פי, לעיתון לא'ספרסו האיטלקי, אל-מסרי אל-יום המצרי ותחנת הטלוויזיה הגרמנית א-ר-ד. בעיתון הספרדי פובליקו, נחשף כי ענקית הטכנולוגיה האיטלקית פינמקניקה מכרה טכנולוגיה למשטרה בסוריה, בניגוד לסנקציות הבינלאומיות. לדברי ל'אספרסו, מדובר במערכת התקשורת טטרה (TETRA), אחד המוצרים המובילים של חברת פינמקניקה. המערכת, הנחשבת לאמינה ופעילה בכל מצב, מאפשרת להעביר הודעות מוצפנות ומכירת כמה מחלקיה טעונה אישור הממשלה האיטלקית.

מערכת התקשורת סופקה בידי סלקס אלסאג (Selex Elsag), חברת בת של פינמקניקה, בעיצומם של מעשי הדיכוי של המשטר נגד אזרחיו, ולדברי העיתון, "גם היום יכול המשטר הסורי לסמוך על הטכנולוגיה האיטלקית המתקדמת".

Read this article in English: Report: Top Syrian officer, a close friend of Assad, defects and flees to Turkey

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ