האופוזיציה הסורית: צבא אסד איבד 6% מהטנקים והשריוניות

יותר ממאה בני אדם נהרגו בסוף השבוע באלימות בסוריה, המאיימת כעת לגלוש לתוך לבנון: לפחות שלושה נהרגו בהפגזות סוריות מעבר לגבול

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

לפחות שלושה בני אדם נהרגו ותשעה נפצעו בשעות הבוקר (שבת) מירי פגזים סוריים שנפלו בשטח לבנון. גורמי ביטחון מסרו כי התקרית אירעה באזור וואדי חאלד, בו מסתתרים הן חמושים המזוהים עם האופוזיציה הסורית והן פליטים סוריים שנמלטו אל מעבר לגבול. זהותם של ההרוגים אינה ברורה לפי שעה. צבא לבנון הגביר את כוננותו באזור.

הלחימה בסוריה נמשכה גם היום בעוד שתמונותיו של תת אלוף מנאף טלאס, אשר ערק בשבוע שעבר מצבא סוריה ונחת בפאריס, מקשטות את עמודי הבית של אתרי האופוזיציה הסורית. אך על הקרקע, המציאות ממשיכה להיות מדממת. לפחות 93 בני אדם נהרגו יום שישי בעימותים אלימים והפגזות ברחבי המדינה. בשבת נהרגו, על פי ארגוני האופוזיציה, לפחות 19 נוספים בהפגזות באזור חאלב. במקביל, התכנסו בפאריס נציגים של 107 מדינות "ידידות העם הסורי", אך הפטפטת הדיפלומטית אינה מצליחה לפי שעה להניב החלטה מעשית שתוכל אולי לבלום את הטבח.

עריקתו של טלאס, מפקד החטיבה 105 של המשמר הנשיאותי יכולה לכאורה להיחשב "מכה מוראלית", אבל בינה לבין "התפרקות דומינו" של הצבא הדרך ארוכה. בסוריה, כצפוי, החל כבר מסע תעמולה להשחרת שמו של טלאס, ידידו לשעבר את בשאר אסד ובנו של שר ההגנה הנצחי (לשעבר) מוסטפא טלאס. ביתו המפואר נתפס על ידי הצבא וכל חפציו הוחרמו. באתרים שמקורבים למשטר מפיצים סיפורים על קשריו על ישראל, על כך שהמודיעין הסורי ידע על כוונותיו מזה זמן רב וכי למעשה הוא היה נתון ב"מעצר משרדי" מזה כשנה וניטלו ממנו סמכויות הפיקוד. דיווחים אחרים מייחסים את השינוי ביחסו של בשאר למנאף לפגישות שקיים (כשליחו של אסד) עם ראשי האופוזיציה הסורית, שאחריהן הוא הביע בפני הנשיא את התנגדותו לשימוש בכוח נגד המפגינים.

מנאף טלאס היה חלק בלתי נפרד ממנגנון המאפיה הכלכלית שאפיינה את משטרו של אסד האב ושל בנו. אחיו, פיראס, מחזיק בזיכיונות ייבוא על חלק נכבד מהמוצרים לסוריה, בהם מכוניות, מוצרי מזון, שליטה בבתי מלון, ובסיוע אחיו גם שלט על נתיבי הברחה מלבנון ועיראק. משפחת טלאס צברה מיליארדי דולרים שרובם מושקעים בבנקים בצרפת ובמדינות המפרץ. "הסניף" הפריסאי של המשפחה, שיחוזק כעת עם בואו של מנאף, ושבו מתגורר האב מוסטפא והבת ניהאד טלאס אל-עוג'ה, הוא המרכז האסטרטגי של המשפחה. כך למשל, ניהאד, אלמנתו של סוחר הנשק הסעודי המנוח, אכרם אל-עוג'ה, היא מיליארדרית בזכות עצמה, פעילת ציבור שמה נקשר עם מוסדות פיננסיים ופוליטיים, ויריביה בסוריה אף מדווחים כי עסקה בגיוס תרומות לבית החולים הדסה בירושלים. ניהאד טלאס, הפטרונית של מועדון השחמט הצרפתי תדאג ללא ספק לנחיתתו הרכה של אחיה בפריז שבה אפשר כבר להקים ממשלה סורית גולה.

השכנות הלא חמימה בפאריס בין משפחת טלאס, למשפחתו של סגן הנשיא לשעבר עבד אל-חלים חדאם שערק בשנת 2005, לרפעת אסד, דודו של בשאר אשר סולק על ידי חאפז אסד, מבהירה עד כמה עריקתם של כוכבים מזינה אמנם כותרות, אבל אין בה כדי לחולל שינוי של ממש. כנגד כל אחד מן העריקים הללו ממתין ספר שלם של התחשבנות על חלקו בדיכוי, בטבח של מתנגדים ובשותפות במערכת השחיתות העמוקה של משטר אסד. כל אחד מהם בטוח שהוא מתאים להחליף את בשאר אסד, אבל ספק אם יש להם תומכים מעבר לגולשים באתרי האינטרנט שלהם.

תומכי סוריה החופשית מפגינים בפאריסצילום: אי–פי

מה שצריך להדאיג את הממשל הסורי יותר מן העריקות המתוקשרות הן המכות שהצבא חוטף מידי הצבא הסורי החופשי ומן המיליציות השונות שפועלות ללא תיאום בסוריה. על פי דיווח באתר אינטרנט אופוזיציוני שנשען על "מקורות צבאיים מוסמכים", איבד צבא סוריה קרוב ל-6 אחוזים מכוח הטנקים והשריוניות שלו, ומספר גדול של טנקים שמצויים עכשיו בסדנאות הצבא מוגדרים כבלתי ניתנים לשיקום. המקור הצבאי מסר עוד כי צבא סוריה שולח למערכה נגד המפגינים טנקים מיושנים שאינם עמידים בפני סוג התחמושת החדשה שמצוי בידי לוחמי האופוזיציה, ונראה כי בידיהם מצויים פגזים שאותם קיבלו ממדינות מערב, כולל כאלה שמכילים אורניום מדולל. סוריה, אומר המקור, נמנעת מלשגר טנקים חדישים לערים כדי למנוע פגיעה ביכולת האסטרטגית שלה.

לעומת הלחץ הצבאי בתוך סוריה, יכול אסד להמשיך למשוך בכתפיו אל מול הלחץ הבינלאומי שאינו מצליח לחרוג מעבר לפטפטת מרשימה שמתחילה להזכיר את ימי המלחמה הקרה. ביום שישי, בכינוס "המדינות הידידותיות של העם הסורי" שהתקיים בפאריס, דרשה שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, מסוריה וסין "לרדת מן הגדר" ולסייע לעם הסורי. "אינני חושבת שסוריה וסין מאמינות שהן משלמות מחיר בשל מה שקורה בסוריה", זעמה קלינטון. לא הייתה ראייה טובה יותר לתחרות הבינלאומית בשאלת סוריה, שהפכה למפגן של מאמץ חסר תכלית של כיפוף ידיים בין ארה"ב והמערב לבין רוסיה לסין.

התוצאה היא שהשאיפה להעביר את משבר סוריה למועצת הביטחון כדי לקבל החלטה שתאפשר לפקחים לפעול, על פי סעיף 7 של אמנת האו"ם, רחוקה עדיין מלהתגשם. ללא החלטה כזאת רק יד המקרה, כמו הפלת מטוס טורקי, או פרובוקציה משמעותית אחרת תצליח בשלב הזה לגרור התערבות צבאית בסוריה.

קלינטון בוועידת ידידותיה של סוריה בפאריס. זועמת על רוסיה וסיןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ