צבא סוריה פתח בתרגיל המדמה מתקפה של המערב

ספינות חיל הים מתרגלות הדיפת מתקפה ובימים הקרובים יצטרפו אליהם חיל האוויר וכוחות קרקעיים. אסד: ארה"ב מספקת הגנה פוליטית לכנופיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צבא סוריה החל בתרגיל צבאי גדול המדמה תקיפה גדולה על המדינה, במה שנראה כאזהרה למדינות המערב שלא להתערב בענייניה של סוריה. הטלוויזיה הממלכתית הסורית דיווחה כי התרגיל התחיל אתמול (שבת), כשספינות חיל הים הסורי תרגלו הדיפת מתקפה דרך הים. בימים הקרובים יצטרפו לתרגיל חיל האוויר וכוחות קרקעיים. ערוץ הטלוויזיה הסורי סאנא שידר תמונות מהתרגיל, בו נראו כלי רכב צבאיים וספינות משגרים טילים.

במקביל, דיווחו היום כוחות המורדים על עריקה ראשונה של בכיר במודיעין הסורי. הקולונל חסן לטוף שערק אתמול שימש כקצין האחראי על אחת העיירות בפרברי חאלב. עד כה דווח כבר כמה וכמה פעמים על עריקות של בכירים בצבא סוריה, אולם זו הפעם הראשונה שמדווח על עריקתו של בכיר באגף המודיעין. באופוזיציה הסורית הדגישו את עיתוי עריקתו של לטוף - ימים ספורים אחרי עריקתו של מנאף טלאס, מקורבו של הנשיא בשאר אל-אסד.

אסד עצמו העניק הערב ראיון לטלוויזיה הגרמנית והאשים את ארה"ב בניסיון לערער את היציבות בסוריה, בכך שהיא מספקת הגנה פוליטית ל"כנופיות" הפועלות במדינה. הוא גם האשים את קטאר וסעודיה בחימוש "טרוריסטים" ואת טורקיה באספקת סיוע לוגיסטי.

בראיון שהעניק אתמול לעיתון הצרפתי "לה מונד," אמר יוזם התוכנית להפסקת אש בסוריה ושליח האו"ם למדינה, קופי אנאן, כי נראה שמאמציו להשכנת שלום באזור נכשלו. עם זאת הדגיש אנאן כי כיום אלטרנטיבות לתוכנית השלום שלו וכי העימות בין המעצמות על גורלה של סוריה הגיע למבוי סתום. בנוסף, אמר אנאן כי על הקהילה הבינלאומית לעצור את הגורמים שמחמשים את הצדדים בסכסוך, בדגש על איראן, אך הבהיר כי טהראן חייבת לקחת חלק בכל פיתרון בסוריה. אנאן צפוי להגיע מחר לדמשק לפגישות נוספות עם ההנהגה הסורית.

ילד מהכפר איסקאט הסמוך לאידליב מציג את הפרשנות שלו לנעשה בסוריה, בשבוע שעברצילום: רויטרס

הכישלון ביישום תוכנית אנאן הביאה את טורקיה לדרוש ממועצת הביטחון פעולה חריפה יותר נגד סוריה. דרישה זו מתבססת על סעיף 38 באמנת האו"ם לפיו ניתן להשתמש בכוח, או לאיים בשימוש בכוח על מדינות שלא מקיימות את חלקן בהסכם שנתמך בידי האו"ם, קרי תוכנית השלום של אנאן. הטורקים מנסים לשכנע את הקהילה הבינלאומית כי סוריה היא סכנה לאזור כולו.

הטלוויזיה הסורית שידרה אמש וידוי מפי שני סורים שהעבירו, לפי הטענות, נשק משטח טורקיה ל"צבא סוריה החופשי", וקיבלו הכשרה צבאית במחנות בטורקיה, שם שוהים רבבות פליטים שברחו מאזורי הקרבות. ארגוני זכויות אדם סורים דיווחו כי היום נהרגו לפחות 35 בני אדם בתקריות אלימות בערים חאלב ודיר-א-זור. לפי הערכות, לפחות 17 אלף בני אדם נהרגו בסוריה מאז תחילת ההתקוממות העממית במארס 2011. אתמול גלשה האלימות לתוך שטח לבנון, לאחר שלפחות שלושה בני אדם נהרגו ותשעה נפצעו מירי פגזים סוריים לאזור ואדי חאלד. בסוף השבוע כולו נהרגו בסוריה יותר מ-100 בני אדם, רובם באזור חאלב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ