אבי יששכרוף
אי-פי
רויטרס

נשיא מצרים, מוחמד מורסי, הורה אחר הצהריים (ראשון) בצו נשיאותי לחברי הבית התחתון של הפרלמנט המצרי לשוב ולהתכנס עד לבחירתו של פרלמנט חדש. כזכור, הפרלמנט המצרי, שבו היה רוב מוחץ לנציגי המפלגות האיסלאמיות, פוזר על ידי בית המשפט החוקתי יממה לפני הבחירות לנשיאות מצרים לאחר שנמצאו כשלים בהליך בחירת הנציגים. ההחלטה יושמה על ידי המועצה הצבאית העליונה וזו העניקה לעצמה את סמכויות החקיקה.

המהלך שביצע מורסי הופך על פניו את החלטת בית המשפט החוקתי, אך טיבו המשפטי אינו ברור לפי שעה. בהודעה שפרסם יועצו של מורסי, יאסר עלי, נאמר כי בחירות מחודשות לפרלמנט ייערכו בתוך 60 יום לאחר אישור החוקה. אלא שבמוקד המחלוקת בין מורסי לבין הצבא עומד המאבק על הרכב הוועדה שתנסח את החוקה, ועדה זו - בה 100 חברים - מורכבת על ידי חברי פרלמנט. בעקבות החלטתו של מורסי הודיעה המועצה הצבאית העליונה על כינוס חירום.

זהו העימות החזיתי הראשון בין צבא מצרים לבין הנשיא החדש. בעקבות החלטתו של מורסי לא ברור לפי שעה האם אמורים חברי הפרלמנט לשוב לעבודתם ומי בעצם מקבל את ההחלטות במצרים. על פניו מהלכו של מורסי נעשה בניגוד להצהרה החוקתית שפרסמה המועצה הצבאית ב-16 בחודש. הצהרה זו לקחה ממורסי רבות מסמכויותיו והכפיפה אותו בפועל לצבא.

מורסי והגנרל טנטאווי מציגים את "מגן הכוחות המזוינים", לפני כעשרה ימיםצילום: אי–פי

מוקדם יותר נועד מורסי בקהיר עם סגן שרת החוץ האמריקאית, וויליאם ברנס, ודן עמו בהתפתחויות הפוליטיות במצרים וביחסי שתי המדינות בעידן האיסלאמי. ברנס הבטיח למורסי את מחויבותה של וושינגטון "לברית חדשה" עם מצרים והדגיש כי העם המצרי יכול לסמוך על תמיכה אמריקאית בעוד הוא מנסה לממש את שאיפותיו. 

לדברי ברנס, "וושינגטון רוצה לראות במצרים פרלמנט שנבחר באופן דמוקרטי, חוקה שמגינה על זכויות אוניברסאליות וממשלה שיתופית". ברנס הוא הפקיד האמריקאי הבכיר ביותר שנועד עם מורסי מאז השבעתו לנשיאות בראשית החודש. בימים הקרובים צפויה להגיע לקהיר גם שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון. 

גורם מצרי אמר היום כי מורסי קיבל הזמנה מנשיא ארה"ב, ברק אובמה, להיפגש עמו בוושינגטון במהלך ביקורו הראשון בארה"ב. מורסי צפוי להגיע לניו יורק בחודש ספטמבר לרגל העצרת הכללית השנתית של האו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ