העימות בין מורסי לצבא נמשך |

ההחלטה על פיזור הפרלמנט המצרי - לבית משפט לערעורים

בניגוד לפסיקת בית המשפט לחוקה, התכנס הבית התחתון של הפרלמנט לדיון שנמשך 12 דקות. יו"ר הבית: הכינוס לא חותר תחת מערכת המשפט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבית התחתון של הפרלמנט המצרי, שפוזר על ידי בית המשפט החוקתי, שב והתכנס בצהריים (שלישי) בעקבות הצו שפרסם הנשיא, מוחמד מורסי. בישיבה שנמשכה 12 דקות בלבד אמר יו"ר הפרלמנט, מוחמד סעד אל-כתאתני, איש תנועת "האחים המוסלמים", כי המחוקקים יתכנסו שוב רק אחרי שבית הדין לערעורים יקבע אם ההחלטה לפזר את הפרלמנט היתה חוקית. יצויין כי אתמול הכריז בית המשפט העליון לחוקה כי פסיקתו הינה סופית ואינה ניתנת לערעור.

משמעות הדבר היא שהקרב בין מורסי והאחים המוסלמים לבין המועצה הצבאית העליונה סביב הרכב הוועדה לניסוח החוקה המצרית חוזר עתה אל המערכת השיפוטית. בית המשפט לערעורים יצטרך לפרש את סעיף 40 בהודעה החוקתית שפורסמה מיד אחרי המהפכה במצרים בנוגע להליך הבחירות והרכב הפרלמנט. אל-כתאתני ציין כי עצם כינוס הפרלמנט אינה נוגדת את החלטת בית המשפט אלא "מטפלת במציאת מנגנון ליישום הפסיקה, ללא אג'נדה אחרת".

בעקבות החלטת בית המשפט לחוקה באמצע החודש שעבר לפזר את הבית התחתון, הודיעה המועצה הצבאית העליונה על פיזור הפרלמנט ועל נטילת סמכויות החקיקה במצרים. אלא שהחלטתו של מורסי, שהושבע לתפקידו לפני כעשרה ימים, עוררה סערה ציבורית גדולה המאיימת להוביל להתנגשות בין הצבא לבין תנועת האחים המוסלמים ומוסד הנשיאות.

התגובות לעימות החזיתי בין מורסי לבין הצבא – מעורבות. המועמד האיסלאמי לנשיאות, עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח, שיבח את החלטתו של מורסי. "שובו של הפרלמנט יכבד את העם וקיומן של בחירות חוזרות יכבדו את מערכת המשפט. זו הדרך לסיים את המשבר הזה", הוא ציין בטוויטר. לעומתו, קרא חבר הפרלמנט הליברלי מוחמד אבו-חאמד למועצה הצבאית העליונה לקרוא תיגר על מורסי וכינה את המתרחש במצרים "פוטש חוקתי".

הנשיא מורסי מברך צוערים בטקס סיום, אתמול בקהירצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ