דיווח: שגריר סוריה בעיראק נמלט לצרפת

אם יתברר הדיווח של אל-ג'זירה כנכון, תהיה זו העריקה הראשונה משורות הסגל הדיפלומטי. השגריר נוואף אל-פארס נחשב לאחד הבכירים בשירות החוץ הסורי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שגריר סוריה בעיראק, נוואף אל-פארס, הודיע כי אינו תומך עוד במשטרו של בשאר אל-אסד וכי הוא מצטרף למורדים – כך דיווחה אחר הצהריים (רביעי) רשת אל-ג'זירה. אם יתברר הדיווח כנכון, תהיה זו העריקה הראשונה משורות הסגל הדיפלומטי הסורי, שכן עד כה ערקו קציני צבא ואנשי ביטחון בלבד. בדמשק טרם התייחסו לדיווח. 

אל-פארס כיהן בתפקיד השגריר בבגדאד מאז ספטמבר 2008. על פי העיתון אל-באוואבה השגריר הסורי בעיראק נמלט לצרפת. אל-פארס, סוני המקורב מאוד לממסד הביטחוני בדמשק, הוא חבר במפלגת הבעת' שנים ארוכות ושימש בעבר מושל מחוז דיר א-זור, מושל לטקיה, מושל אידליב ומושל קונייטרה.

עריקתו של אל-פארס, הנחשב לדמות בכירה במערך המדיני הסורי, באה שבוע בלבד אחרי עריקתו של הגנרל מנאף טלאס, בנו של שר ההגנה לשעבר מוסטפה טלאס וידידו הקרוב של אסד. מקור ביטחוני סורי סיפר כי טלאס, שערק לפריז, נמלט מדמשק אחרי שהמודיעין הסורי גילה כי חבר לשורות האופוזיציה. באותו שבוע דווח על עריקה של 85 חיילים מצבאו של אסד, בהם גנרל נוסף ו-14 קצינים, וכן על עריקה ראשונה מהמודיעין הסורי, הנחשב המנגנון הקרוב ביותר לשלטון. מרבית העריקים מגיעים למחנות הפליטים בדרום טורקיה, ומספרם נכון להיום נאמד בכ-2,000 חיילים.

מפגינים נגד שלטון אסד נושאים את דגל סוריה החופשית בדמשק, אתמולצילום: אי-אף-פי

משלחת האופוזיציה הסורית, שנפגשה היום במוסקווה עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, הביעה אכזבה מתוכן הדיונים. בהודעה שפרסם יו"ר המועצה הלאומית הסורית, ארגון הגג של ארגוני האופוזיציה הסורית, עבד אל-באסט סידא, אמר כי לא חל שינוי בעמדה הרוסית, שעדיין מגבה את משטר אסד. "אנו מכבדים את האינטרסים של רוסיה בסוריה אבל האינטרסים שלה צריכים להיות עם העם הסורי ולא עם המשטר. כל פתרון שאינו כולל את הסתלקותו של אסד לא מקובל על העם הסורי", אמר. "האירועים בסוריה אינם מחלוקת בין השלטון לאופוזיציה אלא מהפכה. זה דומה למה שקרה ברוסיה כשהשלטון הסובייטי הסתיים ונסללה הדרך לדמוקרטיה".

אתמול הודיעה רוסיה כי ברצונה לארח את המעצמות לוועידה בינלאומית שתטפל במשבר בסוריה. רוסיה אף הודיעה כי בכוונתה להפסיק את משלוחי הנשק לדמשק עד להתייצבות המצב במדינה, אך במקביל נודע כי היא שולחת 11 ספינות קרב לכיוון מזרח הים התיכון. כמה מהן אף צפויות לעגון בנמל הסורי בטרטוס. המשט צפוי להיות הפגנת הכוח הגדולה ביותר של הצבא הרוסי באזור מאז חלה ההתקוממות העממית בסוריה לפני 16 חודשים, ובה נהרגו עד כה לפי דיווחי האופוזיציה לפחות 17 אלף בני אדם.

בתוך כך, הצהיר מפקד "צבא סוריה החופשי", הקולונל ריאד אל-אסעד, בראיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי ההכנות לקרב על דמשק נמצאות בעיצומן. לדבריו, מדובר ב"קרב האחרון" ולכן הוא מחייב היערכות מיוחדת שלוקחת זמן. אל-אסעד ציין כי תמונת המצב בסוריה השתנתה לטובת צבא המורדים וכי האסטרטגיה שלהם בשלב זה היא להשתלט על כמה שיותר מחסני נשק ומאגרים אסטרטגיים של הצבא הסדיר, ובנוסף להשתלט על כמה שיותר כלים כבדים.

שר החוץ הרוסי לברוב בפגישה עם משלחת האופוזיציה, היום במוסקווהצילום: אי–פי

מפקד צבא המורדים הכחיש דיווחים לפיהם קיבל טילים נגד טנקים ונגד מסוקים. הוא הוסיף כי הקרב לא יוכרע בהפלת ארמון הנשיאות בדמשק, אלא בהשגת שליטה על הכלים הכבדים שמציב הצבא מסביב לארמון. לדבריו, הוא מקווה שהתקדמות המורדים לעבר דמשק תוביל להתגברות העריקות מהצבא הסדיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ