השגריר הסורי שערק קרא לצבא להצטרף לשורות האופוזיציה

נוואף אל-פארס פנה בהודעה מוקלטת לאנשי הצבא: "אתם עדיין התקווה של העם. תכוונו את התותחים לעבר מי שרוצח את העם וטובח בו"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שגריר סוריה בעיראק נוואף אל-פארס, שערק לשורות האופוזיציה, פנה הבוקר (חמישי) בהודעה מוקלטת ששודרה בערוץ אל-ג'זירה לכוחות הצבא הסדיר של הנשיא בשאר אל-אסד וקרא להם להצטרף לשורות האופוזיציה.

לדבריו, תפקיד הצבא הוא להגן על המולדת מכל אויב חיצוני, והתנהלות הצבא הסורי כעת הופכת את בני העם הסורי בעצמם לאויבים. אל-פארס הוסיף שנאמנות החיילים צריכה להיות למולדת ולא למנהיג בודד או לדיקטטור שטובח בעמו. "אתם עדיין התקווה של העם. תכוונו את התותחים לעבר מי שרוצח את העם וטובח בו", אמר.

מנגד, העיתון הלבנוני אלמוסתקבל דיווח הבוקר מפי מקור אירופי בכיר, כי ארה"ב ונאט"ו מאבדות אמון באופוזיציה הסורית ולכן גנזו תוכניות להתערבות צבאית במדינה. לדברי אותו גורם אירופי, בארה"ב ובמערב הביעו אכזבה מכך שהאופוזיציה הסורית לא מצליחה להציג אחדות ולהתלכד סביב מנהיג שיכול להוביל את המדינה לאחר נפילת משטרו של אסד.

העיתון דיווח גם כי השגריר הסורי היה מקורב מאוד למנגנוני הביטחון של אסד ויש בידו מידע בעל ערך רב על התנהלות המשטר בסוריה בחודשים האחרונים. לפי העיתון, בחזקתו של אל-פארס התכתבויות וחומרים סודיים המעידים על התנהלות הדברים.

אל-פארס כיהן בתפקיד השגריר בבגדאד מאז ספטמבר 2008. על פי העיתון אל-באוואבה, השגריר הסורי בעיראק נמלט לצרפת. אל-פארס, סוני המקורב מאוד לממסד הביטחוני בדמשק, הוא חבר במפלגת הבעת' שנים ארוכות ושימש בעבר מושל מחוז דיר א-זור, מושל לטקיה, מושל אידליב ומושל קונייטרה.

עריקתו של אל-פארס, הנחשב לדמות בכירה במערך המדיני הסורי, באה שבוע בלבד אחרי עריקתו של הגנרל מנאף טלאס, בנו של שר ההגנה לשעבר מוסטפה טלאס וידידו הקרוב של אסד. מקור ביטחוני סורי סיפר כי טלאס, שערק לפאריס, נמלט מדמשק אחרי שהמודיעין הסורי גילה כי חבר לשורות האופוזיציה. באותו שבוע דווח על עריקה של 85 חיילים מצבאו של אסד, ובהם גנרל נוסף ו-14 קצינים, וכן על עריקה ראשונה מהמודיעין הסורי הנחשב המנגנון הקרוב ביותר לשלטון. מרבית העריקים מגיעים למחנות הפליטים בדרום טורקיה ומספרם נכון להיום נאמד בכ-2,000 חיילים.

במקביל, פרשנים ערבים שליוו את נציגי האופוזיציה הסורית במוסקווה אתמול אמרו בשיחה ל"הארץ" כי הרוסים סבורים שהמשטר של אסד בדרך ליפול, ולכן רוסיה מנסה לשמור על האינטרסים שלה לאחר נפילת אסד.

משלחת האופוזיציה הסורית, שנפגשה אתמול במוסקווה עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, הביעה אכזבה מתוכן הדיונים. בהודעה שפרסם עבד אל-באסט סידא, יו"ר המועצה הלאומית הסורית, ארגון הגג של ארגוני האופוזיציה הסורית, אמר כי לא חל שינוי בעמדת רוסיה שעדיין מגבה את משטר אסד. "אנו מכבדים את האינטרסים של רוסיה בסוריה, אבל הם צריכים להיות עם העם הסורי ולא עם המשטר. כל פתרון שאינו כולל את הסתלקותו של אסד לא מקובל על העם הסורי", אמר. "האירועים בסוריה אינם מחלוקת בין השלטון לאופוזיציה אלא מהפכה. זה דומה למה שקרה ברוסיה כשהשלטון הסובייטי הסתיים ונסללה הדרך לדמוקרטיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ