קלינטון נועדה עם מורסי בקהיר: "נמשיך לתמוך בעם המצרי כמיטב יכולתנו"

שרת החוץ האמריקאית נפגשה עם הנשיא המצרי הנכנס, ודנה איתו בין היתר בשמירה על הסכם השלום עם ישראל ובמצב הביטחוני בסיני

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, נפגשה היום (שבת) עם הנשיא הנבחר הראשון של מצרים, מוחמד מורסי. לפני תחילת הפגישה החליפו השניים מחמאות מנומסות, תוך התייחסות למורכבות המצב השורר כיום במצרים. מורסי, בעל דוקטורט מאוניברסיטה אמריקאית, התייחס למהירות השינויים שקורים בארצו, ואמר לקלינטון "אנו שמחים מאוד לפגוש אותך ואני שמח שאת כאן". האורחת המודעת היטב למתחים בין הנשיא האיסלאמיסטי לבין צמרת הצבא המצרי, ציינה כי המפגש נערך על רקע "מו"מ מורכב אודות המעבר השלטוני" - ונידבה קצת מהניסיון ההיסטורי של ארה"ב: "הדמוקרטיה קשה, בארה"ב הדמוקרטיה כבר בת 236 שנים, וזה דורש דיאלוג, פשרות וריאלפוליטיק. אנו מעודדים ורוצים לעזור, אך אנו יודעים שההחלטות לא בידי ארה"ב, אלא בידי העם המצרי", אמרה. "אז נמשיך לתמוך בעם המצרי כמיטב יכולתנו, כדי שימשיך לקבל את ההחלטות האלה".

על הביקור הטילה צל חטיפה של שני תיירים ביום שני בסיני, שבזמן ביקורה של קלינטון נמשכו המגעים של הרשויות עם החוטפים הבדואים. סוגיית המצב הביטחוני בסיני וחשיבות שמירת הסכם השלום עם ישראל היו בין הסוגיות המרכזיות בשיחה בין השניים. סוגיה מרכזית נוספת שעמדה על הפרק היתה הגברת ההשקעות האמריקאיות במצרים וסיוע בהתמודדות עם האתגרים הכלכליים, כולל נושא המודרניזציה של הכלכלה המצרית. בספטמבר צפויה לבקר בקהיר משלחת גדולה של אנשי עסקים אמריקאים, כדי לבדוק את האפשרויות לשיתופי פעולה מקומיים. 

קלינטון גם חזרה על ההזמנה של הנשיא ברק אובמה לפגישה עם הנשיא המצרי, בשולי עצרת האו"ם שתתקיים בסתיו בניו יורק. לאחר הפגישה היא שיבחה את תפקיד הצבא ב"תמיכה בעם המצרי במהלך המהפכה" והבחירות, אך מנגד הדגישה כי ארה"ב מצפה שהצבא המצרי יחזור בסופו של דבר לתפקיד של השמירה על הביטחון הלאומי, בעוד שהסמכות הפוליטית תהיה בידי הנשיא בלבד.

קלינטון ומורסי, היום בקהירצילום: אי–פי

בתדרוך במטוס הבואינג של שרת החוץ בדרך למצרים, בכיר אמריקאי אמר לכתבים שקלינטון "מאמינה שלנצל מוקדם את ההזדמנות הזאת (לביקור) מספקת הזדמנות לפתוח בדיאלוג רציני עם הנשיא החדש ושאר השחקנים בתקופת המעבר החשובה הזאת במצרים. היא שמעה הצהרות חיוביות מאוד מהנשיא מורסי לגבי המחויבות שלו לשמירה על הסכם השלום עם ישראל ורצונו שמצרים תישאר אבן פינה בשלום האזורי. היא לא באה עם הנחיות או חבילת הצעות ספציפיות, אלא בשביל להבין ממנו טוב יותר כיצד הם עומדים להתקדם ולמנוע עימות וחוסר יציבות שיפגעו במעבר. היא גם תדגיש שהשאיפות של המהפכה יתגשמו רק אם תהיה הגנה על זכויותיהם של כל המצרים, כולל מיעוטים דתיים ונשים. אלה מסרים שהיא נושאת גם בפומבי וגם בפגישות הפרטיות". 

לא כולם במצרים היו מרוצים מביקורה של שרת החוץ האמריקאית בקהיר. בהפגנה שהתקיימה מול שגרירות ארה"ב בקהיר קראו נגדה המפגינים "אינך רצויה במצרים" ו"מצרים לעולם לא תהיה פקיסטאן". מחר צפויה להיפגש קלינטון עם ראש המועצה הצבאית, פילדמרשל טנטאווי. בנוסף לקהיר, היא תבקר גם באלכסנדריה, שם תפתח מחדש את הקונסוליה האמריקאית שנסגרה ב-1993.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ