איראן מצנזרת אכילת עוף בסרטים מחשש ל"פגיעה ברוח העם"

מפקד המשטרה בטהראן הסביר כי "מי שצופה בזה ולא יכול להרשות לעצמו עלול לקחת סכין ולהפנות תסכולו כלפי העשירים". העיתונאים זוכים למחיר מיוחד

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

מאז ינואר האחרון, פועלות הרשויות באיראן לטשטוש צניחת המטבע הלאומי, הריאל, לעומת הדולר האמריקאי. מאמצים אלה אף הגיעו עד כדי איום בעונש תלייה לספקולנטים בבורסה. כהמשך לצעדים הקיצוניים, גם העוף נמצא על הכוונת של המשטר בעקבות העלייה החדה (פי שלושה) במחירו לציבור.

תגובה ראשונה של המשטר הגיעה ביום שישי האחרון ממפקד המשטרה בטהראן, איסמעיל אחמדי מוגאדאם. מחשש "לפגיעה ברוחו של האזרח הקטן", מוגאדאם פנה לטלוויזיה הלאומית בבקשה שלא לשדר סרטים המציגים ארוחות עם מנת עוף.

"בסרטים המשודרים בטלוויזיה הלאומית נראים לעתים אנשים שאוכלים עוף, בעוד שאחדים לא יכולים להרשות לעצמם. לאחר צפייה בסצנות מהסוג הזה, יש בעם מי שעלול לקחת סכין ולהפנות את תסכולו נגד העשירים!", אמר מוגאדאם. אם בקשת המשטרה תאושר, קשה לדמיין את רשימת הסרטים שיצטרכו לעבור צנזורה.

כיום, קילוגרם עוף נמכר באיראן במחיר של 90,000 ריאל (כ- 5 דולרים), לעומת מחירו לפני שבוע שעמד על 32,000 ריאל (כשני דולרים). רבע עוף עדיין נמכר במחיר מפוקח שקבעה הממשלה – 47,000 ריאל (3 דולרים), מה שיוצר תורים ארוכים ברחבי המדינה.

בעקבות הסנקציות, מחירי העופות במדינה הוכפלו פי שלושהצילום: אי-פי

אתר האינטרנט Kalemeh, המקורב לאופוזיציה, תולה את האינפלציה הנוכחית בקריסה הכלכלית של מגדלי עופות רבים, כתוצאה מסנקציות בינלאומיות שהטיל המערב על איראן במטרה להניא את המשטר מתוכנית הגרעין. עוד מדווח האתר, כי מגדלי עופות פתחו בשביתות מהחודש שעבר, לאחר ש"הממשלה אילצה אותם למכור את תוצרתם במחיר הנמוך בהרבה ממחיר השוק".

עם זאת, בקשתו של מפקד המשטרה זכתה להיענות ממש באותו ערב, וביתר התלהבות. הערוץ השני של הטלוויזיה הלאומית צנזר קטע מסרט שהופק ב-1986, לאחר שצוין בו מחיר של קילוגרם קלמנטינות באותה תקופה. מאז, הרקיע מחיר הקלמנטינות בצורה ניכרת.

מחירו המופקע של העוף אינו נוגע לעיתונאים בעיר גילאן שבצפון המדינה, ששמחו לגלות אתמול (שני) כי לא ייאלצו להמתין בתורים עם יתר האזרחים. לדברי איברהים באחמנאי ג'אלילי, מנהל בית עיתונאים מקומי בעיר, אנשי תקשורת יוכלו לקנות קילוגרם עוף במחיר מפוקח של 47,000 ריאל (3 דולרים) בהצגת תעודת עיתונאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ