עמוס הראל
עמוס הראל

אירועי השבוע האחרון בסוריה, ובפרט בדמשק, מחמירים עוד יותר את מצבו העגום ממילא של הנשיא בשאר אל-אסד. ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, נזהר אתמול (שלישי) בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת מלהתחייב על מועד משוער לנפילת המשטר. המעריכים השונים כבר שגו בכך כמה פעמים. אבל למתבוננים במצב בסוריה – מוושינגטון, מלונדון וגם מירושלים – ברור שחילופי אש בין צבא אסד לקבוצות חמושות, גדולות יחסית, של המורדים מבשרים הידרדרות משמעותית.

הנשיא הסורי מרגיש את האדמה רועדת תחת רגליו. הערכת השגריר הסורי בעיראק שערק באחרונה, כי בנסיבות קיצוניות ישתמש אסד בנשק כימי נגד המורדים מתקבלת כהגיונית במערב. חרף הקונוטציות הנוראות שמהלך כזה יעורר במקומות אחרים, ספק רב אם אסד יירתע מכך אם יגיע למסקנה שזהו אמצעי אפקטיבי.

חומרת המצב אינה משתקפת רק במספרי ההרוגים המאמירים, כ-500 עד 700 בממוצע לשבוע. אסד מאבד בהדרגה את היכולת למשול בארצו, המתקרבת להגדרה של מדינה כושלת (failed state). השליטה מתערערת לא רק באזורים מרוחקים מהמרכז, שם כבר חודשים שאין מה לדבר על אספקת חשמל מסודרת, על שירותי בריאות או תברואה, אלא גם בחלק משכונות דמשק עצמה. את הקרבות בבירה גם קשה יותר להסתיר מהתקשורת העולמית.

החמושים הנוטלים חלק בלחימה בדמשק בימים האחרונים נראים מאורגנים ומצוידים יותר מבעבר. זאת הסיבה שהשלטון החל לתקוף אותם גם מהאוויר, באמצעות מסוקי קרב, בנוסף לירי הארטילרי שהפעיל באחרונה לעבר שכונות אזרחיות. גם התפתחויות אחרות: סדרה של עריקות בכירים (השגריר, גנרלים, טייס המיג שנחת בירדן), הערכה בדבר 13 אלף עריקים מהצבא עד כה, מה שנראה כהרהור רוסי ראשון באשר למידת התמיכה באסד – כולן צריכות להדאיג את השלטון ואת תומכיו העלאווים. החרפת העימות מגבירה גם את תמיכתן הגלויה של איראן וחיזבאללה במשטר אסד. נוכחות אנשי חיזבאללה בולטת מתמיד, גם באתרים אסטרטגיים חשאיים כמו בסיסי הטילים, שבעבר נשמרו כנכסיו הסודיים של השלטון הסורי.

מן העבר השני, גוברת מעורבותם של ארגוני סונים קיצונים הפועלים בהשראת אל-קאעדה, שהמודיעין הישראלי מתאר בהכללה כתנועות של "הג'יהאד העולמי". יותר ויותר פעילי טרור נוטשים את מרחבי הפעולה הישנים בעיראק ועוברים מערבה, כדי לקחת חלק בהפלת השלטון העלאווי השנוא עליהם. מנקודת מבט ישראלית, גם זו סיבה לדאגה, משום שנוכחות מוגברת שלהם בדרום סוריה, לצד שליטה הולכת ומתרופפת של צבא סוריה בנעשה בגבול ברמת הגולן, עלולה להוביל גם לפיגועים נגד יעדים ישראלים בגולן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ