מכה כואבת ומדויקת לקודש הקודשים של משטר אסד

חיסולם של הבכירים במפקדת הביטחון הלאומי בדמשק, מהווה את השיא של פעולות המורדים. לא מן הנמנע שזו נקודת המפנה במלחמת האזרחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חיסולם של שר ההגנה הסורי, דאוד עבדאללה ראג'חה ושל גיסו של הנשיא, סגן השר אסף שווכאת, בפיצוץ היום (רביעי) בדמשק הוא כנראה ההישג המשמעותי ביותר של תנועות האופוזיציה הסורית עד היום, במאבקן להפלת משטר אסד. מעשי הטבח הנוראים שחוללו כוחותיו של אסד באזרחים מתנגדי המשטר, מדרעא ועד חומס, סייעו להבאיש את ריחו של הנשיא בעיני הקהילה הבינלאומית, אך זו לא עשתה הרבה עד היום הרבה כדי לסלק את אסד מהשלטון. הצלחת המורדים לפגוע באדם כה בכיר במשטר, בלב הבירה הסורית, מבטאת קשיי שליטה הולכים וגדלים של אסד בנעשה במדינה. לא מן הנמנע שזו תתברר בהמשך כנקודת מפנה, המקרבת את סופו של המשטר.

פיגוע ההתאבדות אירע אחרי ארבעה ימים של קרבות רצופים בדמשק עצמה. החמושים, אנשי האופוזיציה, נראו בהם מאורגנים ומצוידים במידה רבה יותר מאשר בעבר. ההתנקשות בשר ההגנה מעידה על תעוזה, על רמת ביצוע גבוהה ועל יכולת כיסוי מודיעינית טובה, למרות מאמץ האבטחה של השלטון סביב ראשיו. האופוזיציה חדרה לקודש הקודשים של אסד - מפקדת הביטחון הלאומי בדמשק, ועוד בזמן כינוסה של כל הצמרת הביטחונית במדינה. על פי הדיווחים הראשוניים, שמידת מהימנותם אינה ברורה, המחבל שהפעיל את המטען היה בעצמו איש מנגנוני הביטחון. האופוזיציה טוענת כי היה זה מבצע משולב, של יחידת עילית שלמה שעסקה בכך.

3 מתוך 3 |
אזור הקרבות בדמשק. צילום לוויין: GoogleEarth
1 מתוך 3 |
אסד, אחיו מאהר (במרכז) ושווכאת
2 מתוך 3 |
שר ההגנה דאוד עבדאללה ראג'חהצילום: רויטרס

זו לא פעולה ראשונה מסוגה: לפני כחודשיים נכשל ניסיון דומה להרעיל רבים מחברי הצמרת שסביב אסד בעת ארוחת ערב בביתו של אחד הבכירים. עד כה, הרבו להתלונן במערב על חוסר הארגון והיוזמה באופוזיציה הסורית. מהימים האחרונים נראה שהיא דווקא נחושה וקטלנית יותר מבעבר. בהעדר מעורבות אירופית או אמריקאית גלויה לצד המורדים, ובזמן שרוסיה עוד לא התנערה מאסד, נראה שגורם חיצוני אחר – טורקיה? מדינה ערבית כלשהי? – הגביר באחרונה את הסיוע הצבאי והמודיעיני למתנגדי אסד. ההתנקשות היום מצטרפת לסדרה ארוכה של מכות שספג אסד בשבועיים האחרונים ובראשן עלייה משמעותית בהיקף העריקות מצבאו ובמידת החשיבות של הקצינים ואנשי הממשל העורקים ממחנה תומכיו.

מנקודת מבט ישראלית, אירועי הימים האחרונים בסוריה מחייבים תגבור ושימור של המדיניות הנוכחית: מקסימום מוכנות, מינימום מעורבות. אסד לא ניסה עד כה להסיט את האש המשתוללת בסוריה לכיוונה של ישראל. אבל שגריר סוריה בבגדאד, שערק באחרונה, העלה רק אתמול את האפשרות שהנשיא ישתמש, תחת לחץ, בנשק כימי כנגד מתנגדיו.

סרטון שפרסמה האופוזיציה הסורית ובו נראה, לכאורה, רגע הפיצוץ במטה הביטחוני בדמשק

החרפת העימות בסוריה עלולה לגלוש גם להתפתחויות בלתי צפויות, כשבמוקד הדאגה הישראלית והמערבית עומדים מאגרי הנשק הכימי והטילים ארוכי הטווח של הסורים. אלה עלולים ליפול להרבה ידיים לא נכונות – מחיזבאללה ועד קבוצות סוניות קיצוניות המקבלות השראה מאל-קאעדה. בחודשים האחרונים הפכה מעורבות איראן וחיזבאללה בסוריה, לטובת אסד, גלויה ובוטה יותר.

בנסיבות קיצוניות, זה עלול להיות כר פורה למהלכים נואשים בניסיון להפוך את הקערה ברגע האחרון. בשעות אלה מתכנסת הצמרת הביטחונית והמדינית של ישראל כדי לגבש הערכת מצב. הכיסוי המודיעיני של הנעשה בסוריה הוא בעל חשיבות מרובה בעיניה של מערכת המודיעין הישראלית. ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי אמר אתמול לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת שנפילת אסד תיארך "בין חודשיים לשנתיים. אל תתפסו אותי במלה". נותר עדיין לראות אם כוכבי דייק, או שהיה זהיר מדי.

ישראל בוודאי מוטרדת מעוד נקודה אחת: אם אמנם יתמוטט המשטר הסורי בקרוב, יעבור הקשב המרבי של הקהילה הבינלאומית לנעשה שם ולמאמצים לייצב בדמשק שלטון חלופי. זה יבוא, כמעט בהכרח, על חשבון המהלכים להחרפת הלחץ על איראן במטרה לעצור את תוכנית הגרעין שלה.

הבוקר כתבנו כאן כי האדמה רועדת תחת רגלי אסד. מהצהרים, מצבו של הנשיא הסורי עוד קשה וחמור יותר מכפי שהיה קודם לכן. נראה שאסד בדרך החוצה - ועם זאת, קשה עדיין להסתכן ולחזות מהו לוח הזמנים עד לקריסתו הסופית של המשטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ