לראשונה: מורסי נפגש עם יו"ר הרשות עבאס

נשיא מצרים דן בין היתר עם עבאס בשיחות השלום ובפיוס עם חמאס. "שערי התהליך המדיני עם ישראל סגורים", אמר עבאס. מחר ייפגש מורסי עם משעל

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הנשיא הנבחר של מצרים, מוחמד מורסי, נועד היום (רביעי) לראשונה עם ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן). סוכנות הידיעות המצרית הרשמית מנע דיווחה כי מורסי יפגוש מחר בקהיר גם את חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס.

הסוכנות המצרית דיווחה כי מורסי ואבו מאזן דנו בפיוס בין הפלגים הפלסטיניים, בשיחות השלום עם ישראל ובנושאים המתייחסים למעברי הגבול בין מצרים לבין רצועת עזה. אבו מאזן אמר לעיתונאים אחרי הפגישה כי "שערי התהליך המדיני עם ישראל סגורים", וכי שני הצדדים אינם מקיימים שיחות ביניהם.

שירותי המודיעין המצריים תיווכו במאי 2011 להשגת פיוס בין החמאס לבין הרשות הפלסטינית, אך ההסכם לא יושם מאחר שאף אחד מהצדדים אינו מוכן לוותר על סמכויותיו. דובר החמאס עיזאת אל-רישיק אמר, כי יתכן שאבו מאזן ומשעל ייפגשו מחר בקהיר.

מוחמד מורסי ומחמוד עבאס בפגישתם בקהיר, היוםצילום: רויטרס

מורסי הבטיח שמדיניות מצרים תהיה שונה מעתה ואילך ממדיניותה בתקופת הנשיא המודח, חוסני מובארק, שתמך בפתח וראה בחמאס איום. עם זאת, מורסי אותת כי לא יהיו שינויים קיצוניים בעתיד הקרוב ואמר מפורשות שלא יעדיף צד אחד על פני צד שני: "אמרנו בעבר שאנחנו שומרים על מרחק שווה מכל הפלגים הפלסטיניים. אנחנו תומכים בהם ומסייעים להם ונשמח תמיד לסייע להשיג פיוס". הוא גם התחייב לכבד את כלל ההסכמים עליהם חתומה מצרים - הודעה שנועדה להרגיע את המערב באשר הסכם השלום עם ישראל.

המועצה הצבאית העליונה, בראשות פילדמרשל חוסיין טנטאווי, עדיין מחזיקה בסמכויות רבות למרות ניצחונו של מורסי בבחירות לנשיאות, משום שזמן קצר לפני השבעתו, הגנרלים שללו מהנשיא רבות מהסמכויות שנשיאים קודמים נהנו מהם. פגישה נוספת שנערכה היום בקהיר היתה בין גנרל ג'יימס מאטיס, מפקד הפיקוד המרכזי של הצבא האמריקאי, לבין טנטאווי. לא נמסרו פרטים על הפגישה והנושאים שנדונו בה. קצין אמריקאי בכיר אמר כי מאטיס נפגש בנפרד גם עם הרמטכ"ל המצרי, גנרל סמי ענאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ