יממה לאחר הפיצוץ שהרעיד את מטה הביטחון הלאומי בלב הבירה דמשק נמשכו היום (חמישי) הקרבות בכל רחבי המדינה - במה שנראה כתפנית בדפוס הלחימה של צבא המורדים וסימנים של התמוטטות של הצבא הסדיר של הנשיא בשאר אסד. אחד הסממנים המובהקים לכך הגיע דווקא מכיוון עיראק, כשמנכ"ל משרד הפנים העיראקי, עדנאן אל אסדי, מסר כי צבא סוריה החופשי שולט בכל מעברי הגבול בין שתי המדינות.

לדבריו של אל-אסדי, חיילים עיראקים המוצבים במעברים ראו חיילים מצבא המורדים מורידים את הדגל הסורי הרשמי ומניפים דגלים של המהפכה. סגן שר החוץ העיראקי אישר את הדיווח. על פי דיווח נוסף, מורדים גם נטלו שליטה לראשונה על מעבר הגבול הסורי-טורקי, בבאב אל-חאווה שבמחוז אידליב.

הקרבות היום התנהלו בכל הערים הגדולות והפרברים כולל הבירה דמשק, חומס, חאלב, דיר א-זור, א-רסטן ואידליב. על פי הדיווחים, הצבא הסורי השתמש בכוח אווירי וארטילרי, ושכירי החרב מכוחות ה"שביחה" פושטים על שכונות שלמות במטרה לזרוע הרס ולהטיל אימה.

בבירה דמשק, כוחות שהתמקמו על הר קאסיון, שעליו ממוקם ארמונו של אסד (ארמון העם), שכונות כמו אל-קאבון ואל-מידאן ושכונות המעטפת החיצונית של עיר הבירה שבהן התבצרו המורדים. בניסיון להוריד את הלחץ על השכונות והערים הגדולות, תקף צבא המורדים עמדות של הצבא תוך פגיעה בעשרות אנשי צבא וכוחות הביטחון.

במקביל, היו דיווחים על עריקות וחילופי ירי באזור רמת הגולן, בעיקר באזור הכפר ג'יבאתא אל-חשב, המקביל לכפר בוקעתה שברמת הגולן. אזרחים ברמת הגולן דיווחו כי באזור הכפר התנהלו חילופי ירי כבדים ובישראל הוכרזה כוננות לאורך גדר הגבול עם סוריה מחשש לחדירות חיילים – מה שקרה בגבולות עם עיראק וסוריה.

במסגרת העריקות הרבות שעליהן דווח בימים האחרונים, היום דווח לראשונה על עריקה של גדוד פלסטיני שפעל בחסות הצבא הסורי. כ-400 חיילים מאנשי הגדוד הצטרפו לצבא המורדים באזור דרעא בדרום המדינה, ואילו עשרות לוחמים אחרים הגיעו למחנות הפליטים במטרה למנוע פגיעה בתושבים מצד כוחות המשטר.

חברת התעופה הבינלאומית של ירדן הודיעה היום על הפסקת טיסותיה לדמשק וחאלב. בהודעה של החברה נמסר כי הפסקת הטיסות נובעת ממיעוט הנוסעים והתגברות האלימות בסוריה.

אש במחנה צבאי מעל הארמון הנשיאותי בדמשקצילום: אי-אף-פי

גורם ביטחון לבנוני דיווח הערב כי בעקבות התגברות הקרבות בדמשק, חצו ביממה האחרונה יותר מ-20 אלף סורים את מעברי הגבול לתוך לבנון. על פי הדיווחים האחרונים מהבירה הסורית, בשכונות רבות מתנהלים חילופי אש בין כוחות הצבא לבין המורדים ובעיר שורר כאוס של ממש. הטלוויזיה הסורית הזהירה את תושבי דמשק כי חמושים הלבושים במדי המשמר הנשיאותי עלולים לפתוח באש או לבצע פיגועים.

מוקדם יותר היום, רוסיה וסין הטילו וטו על הצעת החלטה במועצת הביטחון הקוראת להחרפת הסנקציות הכלכליות המוטלות על דמשק, לאור המשך הדיכוי האלים והשימוש שעושה צבא סוריה בנשק כבד בערים. זו הפעם השלישית מאז שהחלה ההתקוממות העממית בסוריה לפני 16 חודשים, שמוסקווה ובייג'ין מטרפדות הצעות החלטה שמטרתן להגביר את הלחץ על אסד ומשטרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ