ברק רביד
רויטרס
ברק רביד
רויטרס

דובר משרד החוץ הסורי אמר היום (שני) כי סוריה לא תשתמש בנשק כימי בעימות הנוכחי עם המורדים, אלא אם כן תעמוד בפני "תוקפנות חיצונית". לדבריו, "המדינה לעולם לא תשתמש בנשק הכימי שברשותה נגד סורים, ולא משנה מה יקרה". הדובר אמר עוד כי מאגרי הנשק הכימי מאובטחים ומפוקחים על ידי הצבא. לדבריו, המצב בדמשק משתפר והחיים ישובו למסלולם בתוך כמה ימים.

בישראל הביעו דאגה לאחרונה מהעברת מאגרי הנשק הכימי שברשות השלטון של בשאר אל-אסד לידי חיזבאללה. לדברי קצין בכיר במטכ"ל, "החשש העיקרי נובע כרגע יותר מהמערך האסטרטגי, בדגש על איום האב"כ ולמעשה הנשק הכימי. מטריד אותנו לאן זה הולך: לגורמי אופוזיציה, או חיזבאללה, או משהו אחר", אמר הקצין הבכיר.

להערכתו, הסבירות הגבוהה היא שמצבורי הנשק יישמרו על ידי שלטון אסד עד לנפילתו, או שייעברו לידי חיזבאללה. שר החוץ אביגדור ליברמן אמר הבוקר לשר החוץ הצרפתי שישראל תגיב בצורה תקיפה מאוד לכל נסיון להעביר נשק כימי מסוריה לחיזבאללה.

הקצין גם העריך כי 2012 היא השנה שבה "יפול דבר" בסוריה, וסימני העריקות בצבא הסורי, שגוברים והולכים גם בקרב הקצונה הבכירה, רק מאששים הנחה זו. בצה"ל גם מבחינים בעלייה במספר אנשי ג'יאהד עולמי בסוריה.

הבוקר הציעה הליגה הערבית לאפשר לאסד יציאה בטוחה מהמדינה השסועה בתמורה להתפטרותו המיידית. בכיר בליגה הערבית סיפר הבוקר (שני) על החלטת הוועדה המיוחדת של חלק ממדינות הליגה, אך סירב למסור פרטים נוספים משום שהוא אינו רשאי לדבר עם התקשורת.

מוקדם יותר הופץ סרטון בידי כוחות המורדים בסוריה ובו נראה אחד העדים בפרשת רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, ב-2005. האיש הוא אזרח לבנוני בשם הוסאם הוסאם והוא נלכד בעת השתלטות המורדים על מטה של המודיעין בדמשק. בסרטון נראה הוסאם כשהוא מציג את עצמו ומבקש להעבירו לביירות, שם לדבריו ימסור פרטים שעלולים להוות רעידת אדמה.

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר היום (שני) כי "אנחנו פועלים לכך שהעם הסורי יוכל לחיות חיים טובים יותר, חופשי ממשטרו של אסד". "בהתחשב במצבור הנשק הכימי של המשטר, נמשיך להבהיר לאסד ולאלו שסביבו שהעולם צופה והקהילה הבינלאומית וארצות הברית יגרמו להם לשאת באחריות אם הם יעשו את הטעות הטראגית וישתמשו בנשק הזה. קודם לכן, התייחסה דוברת משרד החוץ האמריקאי,ויקטוריה נולנד, התייחסה לדיווחים שממשלת סוריה עשויה להשתמש בנשק הכימי במקרה של תקיפה מבחוץ. "כל דיבור על השימוש בסוג נשק כזה במצב הנוכחי הוא מזעזע", אמרה. "אנו עובדים עם כל בעלות הברית והשותפות שלנו ועוקבים אחר המצב בסוריה", הוסיפה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ