חודש ראשון בתפקיד |

מורסי הבטיח שהאיסלאם הוא הפתרון, אך בפועל שומר על סטטוס קוו במצרים

מאז הושבע, נזהר מוחמד מורסי שלא לספק לצבא תואנות להגביל את ממשלתו. האם החשש שיחיל את השריעה יחייב אותו לקפוא על השמרים?

רוד נורלנד, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוד נורלנד, ניו יורק טיימס

בתקופת מערכת הבחירות לנשיאות מצרים לא התנצל מועמד האחים המוסלמים, מוחמד מורסי, על סיסמת התנועה שלפיה "האיסלאם הוא הפתרון". לפי מורסי, חוקי השריעה אמורים היו להוות את הבסיס למערכת המשפטית במדינה. כשהושבע בחודש שעבר לנשיא, קיבלה המדינה הערבית הגדולה בפעם הראשונה מנהיג איסלאמי, אירוע שעורר דאגה בארה"ב ובעולם, אולם מאז לא ביצע הממשל המצרי באופן פומבי כל צעד איסלאמי. 

"במשך 80 שנה פורסמו מאות אלפי ספרים ומאמרים על מה שיקרה כאשר ייבחר במצרים נשיא מהאחים המוסלמים", כתב אחמד סמיר, בעל טור ביומון המצרי "אל-מסרי אל-יום". "נאמר שנשים יידרשו לעטות רעלות, שהבנקים ייסגרו, מלחמה תפרוץ וייאסר על לבישת בגדי ים. כיום אנו מגלים מה קורה כשנשיא מהתנועה נבחר. שום דבר".

הכרזה כזאת עשויה להיות נמהרת. האחים המוסלמים פועלים בדרך כלל לטווח הרחוק, מעדיפים ליצור שינוי הצומח לאטו במקום פעולות בזק. בנוסף, סמכויותיו של מורסי הוגבלו משמעותית בידי הצבא, שעדיין מחזיק ברוב הקלפים. פעולה לא זהירה שלו עלולה לספק לצבא תואנה להגביל עוד יותר את הממשלה הצעירה.

מדרחוב בשארם א-שייח, החודש. החשדנות בקרב החילונים כלפי מורסי עדיין גדולהצילום: רויטרס

כלפי חוץ נראה שמורסי עושה הכל כדי להרגיע את החששות מפני השינויים שיחילו האיסלאמים על החברה המצרית. הוא קיים את הבטחתו ופרש מהתנועה וממפלגת הצדק (נציגתה בפרלמנט) ובחר בהיאשם קנדיל, טכנוקרט הדוגל בקו מתון, לראש ממשלה. מורסי גם הספיק להיפגש עם מנהיג הקופטים, על אף דבריו בתקופת מסע הבחירות לפיהם נוצרי או אישה לא יכהנו לעולם כנשיא או נשיאה במצרים. מורסי גם עשה כמיטב יכולתו כדי להלל את הצבא, שערב לדמוקרטיה המצרית החדשה.

מורסי נמנע בינתיים מנקיטת פעולות חברתיות משמעותיות או כאלה הנוגעות למדיניות חוץ, ואף לא העלה אותן לדיון. מכירת ושתיית אלכוהול לא הוצאו אל מחוץ לחוק, ואיש בחוגי השלטון לא קרא עד כה לשינוי קוד הלבוש, לאיסור על השמעת מוזיקת פופ או לבחינת הסכם השלום עם ישראל. למעשה, כל זה אינו אפשרי. הפרלמנט, שבו יש רוב למפלגות האסלאמיות, פוזר בהוראת בית המשפט והתכנס רק פעם אחת.

עמדותיו הפומביות של מורסי רחוקות מהמוניטין שיצא לאחים המוסלמים או למפלגה השמרנית הפאן-איסלאמית שנוסדה במצרים ושהיתה לאורך שנים מחוץ לזירת למערכת הפוליטית. מורסי אמנם קרא לפתיחת הגבול בין מצרים לרצועת עזה כדי להקל על הסגר הישראלי, ובכל זאת, כשמנהיג חמאס חאלד משעל ביקר במצרים, דאג נשיא מצרים לפגוש קודם לכן את יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס. הוא גם לא העלה את נושא פתיחת הגבולות, לפחות לא בפומבי. ראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, ביקר בקהיר בשבוע שעבר, וגם הוא יצא ממנה בידיים ריקות, על אף שהביע תקווה שבסופו של דבר יסייעו האיסלאמים במצרים לתנועתו.

ישיבת מערכת בערוץ טלוויזיה לילדים במצרים, בשבוע שעבר. הערוץ מציג רק נשים העוטות ניקאבצילום: אי-אף-פי

עד כה מינה מורסי רק חבר אחד בממשלתו - את ראש הממשלה. שאר המינויים יהוו ללא ספק אבן בוחן להבטחות הבחירות שלו, לכונן ממשלת אחדות שתייצג את כל הפלגים. הוא יצטרך להתמודד עם החשדנות הגדולה של החילונים ושאר מתנגדי לשלטון האיסלאמי כלפיו. עומק החשדות הללו התגלה לעין כל בחודש האחרון, כאשר הילרי קלינטון, שרת החוץ האמריקאית, ביקרה במצרים, נפגשה עם מורסי והתקבלה בקריאות בוז ומטחי עגבניות שנזרקו על השיירה בה נסעה. המפגינים היו ברובם קופטים וחילונים זועמים, שטענו כי האמריקאים מצדדים באיסלאמים ושמשום כך נפגשה קלינטון עם מורסי.

ובתוך כך דיווח הבוקר (ראשון) העיתון המצרי "אל-גומהוריה" כי הרשויות החלו בספירת האסירים שהורשעו ונשפטו בגין עבירות פליליות, גילם מעל 60 וסובלים ממחלות כרוניות. זאת, על מנת לשחררם לאחר שעניינם יובא בפני ועדה רפואית מיוחדת, בה ישתתפו רופאים, נציגי משרד הפנים ומשרד המשפטים.

לדברי העיתון, על פי הפרמטרים שנקבעו, הנשיא לשעבר חוסני מובארק ורוב שרי הממשלה המודחת שנעצרו, יוכלו להשתחרר. בניו של מובארק, עלא וגמאל, לא ישוחררו כיוון שגילם צעיר מ-60. יש לציין כי סוגיית מתן החנינה למובארק בן ה-86 עלתה כבר מספר פעמים מאז המהפכה וזכתה לביקורת גדולה בציבור המצרי.

השתתף בהכנת הידיעה ג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ