צבא טורקיה מדיח 40 גנרלים החשודים בקשירת קשר נגד ארדואן

הקצינים מוחזקים במעצר כבר תקופה ארוכה מבלי שההליכים המשפטיים נגדם מוצו. ההחלטה היא עדות לחיזוק המרות האזרחית על הצבא הטורקי

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

צבא טורקיה הדיח 40 גנרלים ואדמירלים, המוחזקים במעצר בחשד לקשירת קשר להפלת הממשלה. המהלך מהווה עדות נוספת לחיזוק המרות האזרחית על הצבא הטורקי, גוף שהיה בעבר כל יכול במדינה. הנשיא, עבדוללה גול, אישרר אתמול (שבת) את ההחלטה, שהתקבלה בתום ארבעה ימי דיונים שקיימה המועצה הצבאית העליונה. מדובר בהחלטה הפוכה לזו שקיבל צבא טורקיה בעניין אשתקד. 

לדברי העיתון הורייט, 40 הקצינים העצורים קשורים על פי החשד למשפטים המתקיימים בימים אלה נגד מאות נאשמים, שהתכוונו לכאורה להפיל את ממשלתו האיסלאמית של רג'פ טייפ ארדואן. כחלק מחקירת המזימה נגד ממשלת טורקיה נעצרו מאות קצינים, ובהם כ-20% מהגנרלים, עיתונאים, עורכי דין ופוליטיקאים בחשד שביקשו להפיל את ארדואן בשל מאמציו לרוקן מתוכן את חוקתה החילונית של טורקיה.

לנוכח מספרם הרב של הקצינים הבכירים היושבים בכלא, נאלצה המועצה העליונה של הצבא הטורקי למנות מפקד חדש. עקב הידרדרות השורות הביעו פרשנים במדינה תהיות על מידת מוכנותה הצבאית של טורקיה, וזאת במיוחד על רקע המתיחות הגוברת בינה לבין סוריה שכנתה.

טורקיה פרש כוחות לאורך 916 ק"מ הגבול המשותף עם סוריה, אחרי שדמשק הפילה את אחד ממטוסי הקרב שלה מעל הים התיכון, בחודש יוני. ארדואן, שהוא אחד ממבקריו הקולניים ביותר של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, ותומך במאבק האלים שמנהלים המורדים, הזהיר את סוריה כי אנקרה תתערב צבאית בסכסוך הדמים אם האירועים יהפכו לאיום על ביטחונה, בעיקר בכל הנוגע למעמדו של מיעוט הכורדי.

ארדואן והרמטכ"ל הטורקי אילקר בסבוג, השנהצילום: רויטרס

בעבר, היתה לצבא טורקיה השפעה רבה על נציגי השלטון האזרחי הנבחר. מ-1960 ביצע הצבא שלוש הפיכות וב-1997 אילץ את ראש הממשלה האיסלאמי הראשון ארבאקאן להתפטר מתפקידו. ואולם, עם ניצחונה הסוחף בבחירות 2002 של מפלגת "הצדק והפיתוח" בראשותו של ארדואן, החלה ממשלתו להעביר חוקים להחלשת כוחו של הצבא. זאת, בין היתר על מנת לעמוד באמות המידה של האיחוד האירופי לדמוקרטיה.

עם זאת, מעצרם ארוך השנים הנאשמים במזימה להפיל את ארדואן ללא פסק דין רשמי, מעורר חשש כבד כי המשפטים הם חלק מציד מכשפות פוליטי. המועצה הצבאית העליונה שבראשה עומד ארדואן, מתכנסת פעמיים בשנה. בדיוניה האחרונים החליטה להעלות בדרגה 29 גנרלים ואדמרלים ולהאריך את שירותם של 33 קצינים בכירים אחרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ