פרשנות |

חמאס יקבע את אופי הלחימה המצרית בסיני

הנשיא המצרי סומך על שליטי רצועת עזה, בזמן ששר ההגנה חושב שהם חלק מהבעיה. והאחים המוסלמים מגלים שאין להם חלופה לדרך הפעולה של מובראק

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אנחנו נשלוט בכל חלקי סיני" התחייב נשיא מצרים מוחמד מורסי בנאום המאולתר שנשא אחרי הפיגוע ביום ראשון. אולם על אופן יישומה של השליטה הזאת מתגלעת מחלוקת בין שר ההגנה, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, לבין מורסי. בעוד הנשיא מעריך שחמאס יכול להפעיל את השפעתו לפחות על חלק מן הארגונים שפועלים בסיני באמצעות לחץ על "לקוחותיהם" בעזה, טנטאווי רואה בחמאס חלק מן הבעיה ורחוק מלקבל את הארגון כשותף יעיל למערכה בחצי האי. על פי מקורות מצריים, "טנטאווי כופף את ידו של מורסי בהחלטה לסגור את מעבר רפיח לזמן בלתי מוגבל", אשר רק לפני כשבועיים החליט להאריך את שעות הפעלת המעבר ולהקל במעבר אזרחים משני הכיוונים.

הקמת סוכת אבלים בעזה ושיחת הניחומים שניהל חאלד משעל עם מוחמד מורסי אינה משכנעת את טנאטווי. לעומת ישראל, הוא מפקפק ביכולתו של חמאס לשלוט בכל הארגונים שפועלים בעזה וסבור גם עכשיו, כפי שסבר תמיד, שרפיון חמאס הוא זה שתרם רבות להתפתחותם החמושה של ארגונים בדלניים שעימם הוא נאלץ לקיים מערכת יחסים פייסנית. מעניין שדווקא אחד ממנהיגי הקבוצה האסלאמית הקיצונית במצרים, "קבוצת הג'יהאד", השייח' נביל נעים, תומך בהערכת הצבא, ובראיון לעיתון אל-שרק אל-אווסט הוא קובע כי לחמאס יש אינטרס עכשיו שלא לפעול בעצמה נגד ישראל כדי למנוע התקפות ישראליות על עזה, ומכאן מסקנתו שחמאס מעדיפה שארגונים אחרים יעשו את המלאכה.

מנגד, גורסים האחים המוסלמים שהיתה זאת דווקא מדיניותו של הנשיא מובארק, בשיתוף פעולה של טנטאווי, שהולידה את ההזנחה העמוקה של הבדואים בסיני ובכך הכשירה את הקרקע ליצירת מובלעות טרור שבהן יכלו ארגונים רבים לפרוח. מורסי, אומרים מקורות מצריים, מבקש לבדל עצמו מן המשטר הקודם אבל הוא מוצא עצמו עכשיו בעמדה בלתי אפשרית. יתר על כן, בעודו מתמודד מול מדיניותו ולחציו של הצבא, הצהיר היום המדריך הכללי של האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, כי על הממשלה לתבוע את תיקון הסכמי קמפ דיוויד באופן שיאפשר לצבא לפרוס את כוחותיו באזורים הרגישים ולאפשר למצרים לשלוט בכל שטח סיני. תיאום פעולה מדיני עם ישראל, בנוסף לזה הביטחוני שמתקיים עם הצבא, הוא הדבר שממנו נרתע מורסי עד כה, וזו גם הסיבה לכך שהוא ויתר על מינוי שר מתנועתו לתפקיד שר החוץ.

גם לצבא המצרי אין פתרונות קסם. אחת הבעיות העיקריות היא מיפוי הארגונים שפועלים בסיני. הנטייה לכנות את כולם כ"ג'יהאד עולמי" או כארגוני אל-קאעדה, ביטויים חסרי משמעות שאינם תורמים ליכולת למיינם על פי מטרותיהם ויכולותיהם, מעמידה קושי עצום במלחמה נגדם. כך למשל קבוצות אל-תכפיר ואל-היג'רה, אינן דומות, ובמקרים רבים אינן משתפות פעולה עם ארגונים ג'יהאדיסטים לוחמניים. חלק מן הארגונים מגייסים לשורותיהם מתנדבים פלסטינים, כוויתים תימנים ואחרים, ואילו קבוצות אחרות שומרות על טהרת הלאום המצרי. חלק מן הארגונים פועל כדי להזיק לממשלת מצרים, וחלקם רואה במאבק נגד ישראל את סיבת קיומו. את בליל הארגונים הללו מנצלים גם הבדואים, חלקם לצרכי פרנסה באמצעות הברחת נשק וחלקם הצטרפו לארגונים על בסיס דתי.

הנהגת חמאס מנסה לשכנע את מורסי כי יש בידיה היכולות לשתף פעולה לפחות בתחום המודיעיני, וראשי חמאס, בהם אסמעיל הנייה וחאלד משעל, אף הציעו סיוע קונקרטי למורסי ולמנהיג האחים המוסלמים, אולם בינתיים טנטאווי אינו נלהב מן ההצעות של חמאס, שרק עד לפני חודשים ספורים ינקה מקופתה של איראן.

למחלוקת האסטרטגית בין מורסי לטנטאווי על תפקידו של חמאס עלולות להיות השלכות על אופי הלחימה בסיני, ולא פחות מכך על הפוליטיקה המצרית. הביקורת שהוטחה בהתנהלותו של מורסי מצד יריבים חילוניים ודתיים, מערכת הבחירות לפרלמנט שהולכת ומתלהטת, וההכרה שלבעיית הביטחון הלאומי שהתפתחה בסיני אין לאחים המוסלמים פתרון שונה מזה שהיה בידי מובארק, עלולה לכרסם בכוחם של האחים בבחירות הללו. מורסי יצטרך לפיכך להפגין נחישות ביטחונית יותר מן הצבא, ולנסות להאפיל על שר ההגנה שלו, שהוא בעצם הבוס הביטחוני שלו, הגנרל טנטאווי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ