נשיא מצרים פיטר את שר ההגנה הגנרל טנטאווי ואת רמטכ"ל הצבא

שבוע לאחר הפיגוע בכרם שלום, הנשיא מוחמד מורסי ממשיך במסע הפיטורים הנרחב בצמרת הביטחונית. מורסי ביטל גם את התיקון לחוקה של המועצה הצבאית

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

נשיא מצרים מוחמד מורסי פיטר אחר הצהריים (ראשון) את שר הההגנה וראש המועצה הצבאית, הגנרל מוחמד טנטאווי, ואת רמטכ"ל הצבא סמי ענאן. על פי הדיווחים במצרים, השניים ישמשו כיועצי הנשיא לענייני ביטחון. במקביל, הודיע מורסי על מינויו של עבד אל פתח א-סיסי לשר ההגנה והמפקד העליון של הכוחות המצריים. סדקי סבחי מונה לתפקיד הרמטכ"ל. הנשיא מורסי מינה גם את השופט לשעבר, מוחמד מקי, לסגנו. זו הפעם השנייה בלבד ב-30 השנה האחרונות שהנשיא ממנה לעצמו סגן.

הפיטורים בצמרת הצבא המצרי באים בעקבות הפיגוע במעבר הגבול עם ישראל בכרם שלום בו נהרגו 16 חיילים מצרים בתחילת השבוע שעבר, אולם נראה כי מורסי מנצל את הפיגוע כדי לנתק את מערכת הביטחון המצרית ממוקדי הכוח עליהם חלשה.

בנוסף לפיטורים, הנשיא מורסי אף ביטל את התיקון לחוקה שעליו החליטה המועצה הצבאית העליונה בראשות טנטאווי, לאחר שלא התקבלה חוקה רשמית חדשה במצרים. התיקון לחוקה קבע בין היתר כי רוב סמכויות ניהול המדינה יישארו בידיה של המועצה הצבאית העליונה ובכלל זה הפיקוד על הצבא וניהול תקציב המדינה. למעשה, גם מדיניות החוץ אמורה היתה להיות מנוהלת על ידי הצבא אך התיקון לחוקה מבטל גם את סמכות זאת. החלטותיו של מורסי מהוות קריאת תיגר מפורשת על הסמכויות שנטלה לעצמה המועצה הצבאית ולמעשה מוביליות לעימות חזיתי עם פיקוד הצבא המצרי שניסה להותיר בידיו את השלטון במצרים גם לאחר הבחירות לנשיאות.

הנשיא מורסי (במרכז) עם הגנרל טנטאווי (משמאל) בשבוע שעבר באל-ערישצילום: רויטרס

חבר המועצה הצבאית העליונה, מוחמד עסאר, אומר כי החלטתו של מורסי נעשתה לאחר התייעצות עם טנטאווי וענאן. עסאר ציין כי השניים לא הופתעו מההחלטה. לדבריו, המהלך בוצע גם בתיאום עם המועצה הצבאית העליונה. עסאר עצמו מונה לתפקיד סגן שר ההגנה.

בשבוע שעבר, זמן קצר לפני שהורה על מבצע צבאי רחב היקף למיגור הטרור בחצי האי סיני, פיטר הנשיא המצרי את שר המודיעין, הגנרל מוראד מואפי, ובכירים נוספים בצמרת הביטחונית המצרית. בתום ישיבה שקיים מורסי עם המועצה הצבאית העליונה נמסר כי לממלא מקומו של מואפי ימונה מוחמד ראפת שחאתה, שכיהן עד כה בתפקיד בכיר במודיעין המצרי.

שחאתה הוא האיש שהוביל את גלעד שליט לאחר ששוחרר מידי הזרוע הצבאית של חמאס. הוא שימש עד כה כראש המודיעין הכללי (המקבילה של המוסד) וכעת יהפוך לשר הממונה הן על מודיעין החוץ והן על מודיעין הפנים. בשבוע שעבר דווח כי מואפי גילה שאנשיו קיבלו התרעה מודיעינית מישראל על כוונה לפיגוע בגבול מצרים. מואפי סיפר כי ההתרעה הועברה לידי הצבא ורמז לכך שהצבא המצרי התנהל שלא כראוי.

בנוסף, פיטר מורסי גם כמה בכירים נוספים ובהם: מושל מחוז צפון סיני עבד אל-ווהאב מברוק, מפקד מערך הביטחון בצפון סיני הגנרל סאלח אל-מסרי, את מפקד המשטרה הצבאית חמאדי בדין ואת מפקד המשמר הנשיאותי. האחרון הודח בשל מחדל אבטחה חמור שאירע בטקס שהתקיים לזכרם של 16 ההרוגים בקהיר, שמנע את השתתפותו של מורסי. באותו אירוע הוכה ראש הממשלה המצרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ