בחאלב, המיקרוקוסמוס של העולם העתיק בסכנה

הלחימה הבלתי פוסקת בין צבא סוריה לבין המורדים מסכנת מאוד את המורשת האדריכלית והתרבותית של ציוויליזציות שונות ששלטו בעיר במשך 5,000 שנה

פטרישה כהן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פטרישה כהן, ניו יורק טיימס

ארכיאולוגים מזהירים כי הלוחמה בחאלב, הבירה הכלכלית של סוריה, הנחשבת ליישוב העתיק בעולם שמיושב בלא הפסקה מאז היסודו, עלולה לפגוע פגיעה חסרת תקנה במורשת האדריכלית והתרבותית של ציוויליזציות שונות ששלטו באזור במשך 5,000 שנים. "שערי הברזל הגדולים של המצודה הביניימית העצומה כבר פוצצו בהתקפת טילים", מספרת בוני ברנהם, הנשיאה של קרן האנדרטאות העולמית, ארגון הפועל לשימור אתרי מורשת תרבותית ועוסק רבות בחפירות בסוריה. לדבריה, רחובות חאלב הבנויים כמבוך הם מיקרוקוסמוס של תולדות האנושות הנמצא כעת בסכנה גדולה.

זה שבועות ארוכים שכוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, מפגיזים את חאלב ופרבריה, ובימים האחרונים תפס הצבא עמדות בתוך המצודה. מאז, על פי דיווחים, מתנהלים חילופי האש עם המורדים דרך חרכי הירי ששימשו בעבר קשתים. קל מאוד להגן על המצודה, שבנויה על מצוק גדול ובמשך אלפי שנים הייתה נקודה אסטרטגית חשובה. כיום היא שוב ממלאת תפקיד זהה.

אך לא רק מבנה המצודה נמצא בסכנה. לדברי ברנהם, מתחת למצודה נמצאים שרידים של תבליטים (אפריזים) מתקופת הברונזה ומבצרים רומיים. גם מקדש "אל הסערה", שנבנה בין האלף השלישי לאלף השני לפני הספירה ונחשב לאחד המבנים העתיקים בעולם, עלול להיפגע. המקדש, שהתגלה לאחרונה ומעולם לא היה פתוח לקהל, מוגן על ידי שקי חול וגג פח בלבד.

המצודה בחאלב. מתחתיה נחשף מקדש "אל הסערה"צילום: רויטרס

העיר העתיקה של חאלב מוקפת חומה ובלבה מסגד גדול מהמאה ה-12, אלפי בתים מימי הביניים בצבעי פסטל עם חצרות פנימיות, שווקים ערביים ומדרסות בנויות אבן מהמאה ה-17, ארמון עותומאני וחמאמים, שזכו לאחרונה להכרה כאתר מורשת עולמית של ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם אונסק"ו. תמונות שפורסמו לאחרונה ובה נראית המצודה חושפים הריסות בכמה מקומות, אך קשה לברר מי מהצדדים אחראי לנזקים.

המועצה הלאומית הסורית, קואליציה של כוחות המתנגדים למשטר, פרסמה הודעה רשמית ובה נאמר כי המצודה ניזוקה ביום שישי מטיל ששיגר הצבא. "בהתחלה האנשים חשבו שיחוסו על דמשק ועל חאלב", אומרת ברנהם. "זה האזור העשיר ביותר מבחינה תרבותית במזרח התיכון, האובדן כאן עלול להיות גדול מאוד".

תושב חאלב אוסף חפצים מחנותו שהופגזה על ידי כוחות אסד, לפני כעשרה ימיםצילום: רויטרס

ב-1996 קבוצה של ארכיאולוגים גרמנים וסורים החלו לקלף שכבה אחרי שכבה וחשפו את מקדש אל הסערה מתחת למצודה. למקדש אפריז ענק מבזלת ועליו תבליטים מהתקופה החיתית, אימפריה שהשתרעה מאנטוליה ועד צפון סוריה לפני כ-3,500 שנה. זהו אחד "מהמרכזים הדתיים החשובים של העולם העתיק", נכתב בכתב העת Archeology ב-2009, עם סיום החפירות. "המקום מעניק מבט יחיד במינו לאדריכלות הדתית, לאמונות ולמנהגים הדתיים של המזרח הקרוב העתיק לאורך זמן ממושך מאוד".

בין האוצרות האחרים שנמצאו מתחת להריסות: תבליט של אל הסערה, אולי מקבילו של זאוס היווני, וכן פסלים של אריה וספינקס שגובהם יותר משני מטרים. התבליט מתוארך במאה ה-14 לפני הספירה. "העולם צריך לדעת כל יום, ושוב ושוב, שיש כאן מורשת תרבותית יחידה במינה הנתונה בסכנת חורבן", אומר יורג אספלד, מתכנן ערים ששימש יועץ לרשויות התרבות בחאלב, "אין זו רק בעיה של סוריה, אלא של העולם כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ