פרשנות

עם הגב לקיר, נסראללה עלול ליזום מתקפה נגד מטרות ישראליות

לקראת נפילת הפטרון אסד, מתנגדי חיזבאללה מריחים דם וקוראים לפרקו. ייתכן כי הארגון ינסה לשנות את כללי המשחק, וליזום פרובוקציה צבאית

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

הסיבה לתהלוכה שערך היום סמוך לשער פאטמה על גבול ישראל-לבנון לרגל יום ירושלים העולמי, רחוקה מלהיות השנאה לישראל בלבד. חיזבאללה בצרות. אין מדובר רק בבעיות העתידיות שהוא עלול להיתקל בהן לאחר נפילת בשאר אל-אסד, כמו האפשרות שערוצי אספקת הנשק שלו מאיראן, דרך סוריה ומשם אליו בלבנון, ייקטעו; הפסקת האימונים שאנשיו זוכים להם במחנות צבאיים ברחבי סוריה; מניעת הנגישות שהיתה לארגון למודיעין הסורי במסגרת מלחמת הצללים מול המודיעין הישראלי ועוד.

מדובר בבעיה מיידית וחמורה: ככל שמעמדו של אסד בסוריה הולך ומתערער, כך גם הולך ונחלש מצבו של הארגון מבחינה פוליטית . אפילו המתנהלת מאז יום רביעי במדינה, היא רק בגדר סייד-קיק ואינה מצליחה להסתיר את הסיפור הגדול יותר - ההתפוררות של לבנון כמדינה מצד אחד, והביקורת הציבורית הבוטה ויוצאת הדופן שמושמעת בימים האחרונים נגד חיזבאללה מצד שני. היציבות היחסית שאפיינה את יחסיו של חיזבאללה עם המדינה, נסדקת, בין היתר לנוכח סימני הכאוס המתרבים.

אובדן הפטרון הסורי שמסתמן באופק, התיר מבחינה פוליטית את דמו של הארגון השיעי בלבנון. דברים שנאמרו בעבר רק בחדרי חדרים נאמרים כעת בכלי התקשורת, בנאומים של פוליטיקאים והיכן לא. "מזכ"ל חיזבאללה שאל רק לפני כמה ימים - האם הגענו לנקודה שבה נוכל לוותר על ההתנגדות (הכינוי לחיזבאללה בלבנון)?", נכתב באחד מהאתרים שמוכרים כמתנגדי חיזבאללה. כותב המאמר הסביר כי בנאומו של נסראללה לפני כשבוע, אמר מנהיג חיזבאללה שלולא "ההתנגדות", ישראל הייתה תוקפת את לבנון. "האם ישראל אכן מהווה איום?", שואל הכותב, ומסביר שאמנם בעבר פעלה ישראל בדרום לבנון אך נגד אש"ף וחיזבאללה. "אין שום הוכחה שלישראל יש שאיפות טריטוריאליות בלבנון... ולכן 'ההתנגדות' הפכה לעול. כל עוד הקבוצה הזו מחזיקה ומגדילה את ארסנל הטילים ארוכי הטווח שברשותה, משהו שהיא מכנה 'הרתעה', ישראל תמיד תנהג בעצבנות". הכותב אינו מסתפק בכך ומוסיף כי חיזבאללה למעשה השתמש בכוחו כדי לבצע סוג של ניסיון הפיכה במאי 2008 ואף להדיח את ממשלתו של סעד א-דין אל-חרירי. "הקבוצה שהביאה ב-2000 תחושת של גאווה להרבה לבנונים (הנסיגה הישראלית מדרום לבנון - א.י) הפכה למעמסה לאומית".

נסראללה בנאום מוקלט לרגל יום ירושלים הבינלאומי בפרברי לבנון, היוםצילום: רויטרס

כאמור המאמר הופיע באתר של מתנגדי חיזבאללה, אולם זהו רק קצה הקרחון. עוד ועוד פוליטיקאים מצטרפים לביקורת ודורשים את פירוקו של חיזבאללה מנשקו. ראש הממשלה לשעבר פואד סניורא, מראשי מחנה 14 במארס, אמר רק אתמול, ש"הגנת האומה חייבת להיעשות רק בידי המדינה ומוסדותיה ולא בידי קבוצה פוליטית". הוא הודיע שהמחנה שלו מתכוון להשתתף ב"דיאלוג הלאומי"- מעין דיון של נציגי שלל הקבוצות הפוליטיות במדינה, "אך רק אם ידון בו הנושא המרכזי של נשק שאינו בידי המדינה". אפילו ראש הממשלה נג'יב מיקאתי, הנחשב למינוי של חיזבאללה, עושה לאחרונה עוד ועוד צעדים המעידים על התנתקותו מאחיזת הארגון: הוא אישר את המשך מימונו של בית הדין הבינלאומי בהאג הבודק את רצח רפיק אל-חרירי בפברואר 2005 ולאחרונה גם אישר לגופי המודיעין הלבנונים לספק מידע על ניסיון חיסול של חברי מחנה 14 במארס. נציג של "הכוחות הלבנונים", קבוצה הפועלת בשיתוף עם "14 במארס", הודיע כי אנשיו לא ישתתפו ב"דיאלוג הלאומי" המתוכנן בקרוב מאחר שהארגון השיעי ממילא לא יתפרק מנשקו. גם ההתייחסות של כלי התקשורת שנחשבו כאוהדי חיזבאללה כבר אינה מובנת מאליה כבעבר. כך ערוץ אל-ג'דיד (New TV) שאינו מהסס למתוח ביקורת על סוריה ואפילו אל-אחבאר, המקורב לחיזבאללה, שנאלץ להתמודד עם התפטרותם של כמה מהעיתונאים המרכזיים שעבדו בו, לנוכח הקו הפרו-סורי של העיתון.

נראה שהקבוצות הפוליטיות השונות, בעיקר ממחנה "14 במארס", מריחות את דמו של חיזבאללה. אולם אין משמעות הדבר שהארגון השיעי נחלש מבחינה צבאית או מתכוון להיכנע לדרישות בדבר פירוקו מנשקו. רחוק מזה. חיזבאללה מבין שהמציאות החדשה בסוריה יוצרת עבורו מצב כמעט בלתי אפשרי בלבנון ולכן עלול לשנות את כללי המשחק, אם באמצעות פרובוקציה מול ישראל ואם על ידי פגיעה ביריביו הפוליטיים. לא צריך להיות מופתעים אם בשבועות הקרובים ינסה חיזבאללה ליזום פיגוע נגד מטרות ישראליות ולגרור את צה"ל להגיב בלבנון.

ב-1992 הצטרף חיזבאללה למערכת הפוליטית במדינה. הקו שהוביל נסראללה מאז היה השתלטות על לבנון תוך שימוש מינימלי בכוח. ההתפוררות של סוריה כמדינה במקרה של נפילת אסד אינה תסריט דימיוני, וכך גם התרחיש של התפוררות לבנון במתכונת המוכרת לנו, בעקבות דמשק. גל החטיפות שניהלה חמולת אל-מקדאד בימים האחרונים, אפילו זכה בכותרת "לבנון ללא מדינה" בעיתון א-נאהר. המלחמה בסוריה כבר זולגת ללבנון כמעט בכל יום - הכאוס נראה בכל מקום, הממשלה חסרת ישע וחיזבאללה עלול למצוא עצמו בקרוב במלחמת אזרחים מול שלל קבוצות שכבר כעת מתחמשות ברחבי המדינה. אבל לא צריך לדאוג, זה אולי לא התרחיש האופטימלי שראה בראשו נסראללה. הוא ביקש להשתלט על המדינה דרך הקלפי. אולם גם במקרה של מלחמת אזרחים מחודשת בלבנון, בסופו של יום חיזבאללה יסיים את המערכה כשידו על העליונה. וחוץ מזה, נסראללה תמיד לפנות לפתרון החביב עליו: מלחמה עם ישראל.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ